Döntsünk okosan: eladjuk vagy kiadjuk a lakásunkat?

Döntsünk okosan: eladjuk vagy kiadjuk a lakásunkat?

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / Döntsünk okosan: eladjuk vagy kiadjuk a lakásunkat?

Szempontok a döntéshez (X)

Örök igazság: egy ingatlan mindig jó befektetés, hiszen értékálló, bármikor eladható, kiadható, vagy épp birtokba vehető. Mégis talán az egész világot érintő bizonytalan helyzetből adódóan, nem olyan könnyű feladat eldönteni, mi a kifizetődőbb hosszú távon a saját tulajdont tekintve. Éppen ezért összeszedtünk pár szempontot, amelyek segíthetnek abban, hogy kiadó vagy eladó lakásként tekintsünk a meglévő ingatlanunkra.

Az eladás-kiadás kettőse között lavírozva számos érvvel és ellenérvvel találkozunk mindkét oldalon: épen ezért érdemes ezeket összegyűjteni, leírni. Egyrészt a listázás segít objektívan mérlegelni a pozitív és negatív jellemzőket. Másrészt pedig arra is jobban ráláthat az ember, hogy őt mely tényezők érintik meg leginkább, azaz szubjektívan végiggondolva, mi az, ami kiemelten fontos számára. Mi a nagyobb teher: kiadni a lakást és kézben tartani az ezzel kapcsolatos ügyeket, mint papírozás, számlák, kapcsolattartás a lakókkal? Vagy végleg megválni tőle és lemondani a befektetésről, amelyet hosszú távon jelenthet?

A döntést persze nem kell elsietni, érdemes minél alaposabban végiggondolni a lehetőségeket és minden szempontot sorra venni. Nézzük, melyek a legfőbb mérlegelnivalók, ha választanunk kell, hogy kiadó vagy eladó lakásból profitálnánk inkább!

Mi az oka az eladásnak/kiadásnak?

Az első és legfontosabb kérdés, hogy miért szeretnénk megválni – így vagy úgy – az ingatlantól. Azért gondolkodtunk el az eladáson, mert szükségünk van a pénzre? Például új lakás, ház vásárlása előtt állunk és valamiféle alaptőkét kell szereznünk? Vagy inkább valaki jelezte, hogy szívesen megvásárolná a lakásunkat, és egyszerűen csak élnénk a lehetőséggel? Amennyiben megoldható, hogy ne adjunk túl a lakáson, és a fő cél inkább megtölteni az üres szobákat, érdemes első körben a kiadással próbálkozni: ekkor még van időnk dönteni, átgondolni, hosszabb távon mérlegelni. Hiszen a kiadó lakásunkból bármikor lehet eladó lakás.

Ha pedig egy másik ingatlan vásárlása, felújítása előtt állunk, érdemes nyitni az eladás felé, felmérni az ingatlanpiacot, lehetőségeket: hiszen egy építkezés, felújítás önmagában is nagy munka, számoljunk azzal, hogy emellett kevesebb energiánk jut majd egy kiadó lakásra. Tanácsos azt is végiggondolni, hogy a meglévő ingatlan milyen távolságra lesz majd az új helyünktől: lesz -e lehetőségünk a kiadással kapcsolatos ügyeket kényelmesen intézni, vagy túl sok energiát, időt kíván az esetleges ingázás?

Pénzügyi tényezők, árfolyamok

Amennyiben teljes összetettségében szeretnénk látni az ingatlanárak alakulását, nem árt részletesen utánaolvasni, mely tényezők befolyásolják a jövőbeli árakat. Az infláció, a jegybanki alapkamatok változásai, az ingatlanokba való tőkeáramlás, a munkahelyek számának alakulása adott helyen, az új építkezések aránya, illetve hogy adott környék fejlesztés előtt áll-e éppen… Ezek mind hatnak arra, miképpen alakul az eladási ár. Egy fejlesztés előtt álló kerületben, városrészben például tanácsos kiadással kezdeni, hiszen a jövőbeli bővülés, újítás emeli az ingatlan értékét és akár 1-2 év alatt is duplájára nőhet adott lakás eladási ára.

Emellett természetesen az éppen aktuális külpolitikai helyzet gazdasági hatásai, és vele a forint erősségének alakulása is előidézhet változásokat. A pénzügyi szempontokat figyelembe véve is igaz, hogy főként akkor érdemes az eladás mellett dönteni, ha az alaptőkére szoros időn belül szükség van, mivel a pénz értékének változásai miatt a lakásért kapott összeg is hosszú távon értéktelenebbé válik.

Bürokrácia és a vele járó feladatok

Alaposan mérlegeljük, hogy egy kiadás kapcsán lenne-e energiánk, időnk az ezzel járó hivatalos és nem hivatalos ügyekre. A bérlők kiválasztására, a lakás karbantartására, a bent lakókkal való együttműködésre: például lakcímkártyán való bejelentkezés, szomszédoktól, közös képviselőtől érkező panaszok kezelése, egy-egy csőtörés, leszakadt ajtó, eldugult mosogató menedzselésére. Ezek mind-mind a kiadással járó hétköznapi feladatok, amelyeket nem tudunk kikerülni. Eladás esetén ügyvéddel együttműködve bonyolítsuk le a folyamatot, mindent hivatalos dokumentumokkal támasszunk alá, és olyan vásárlót válasszunk, akire szívesen bízzuk rá a valaha volt ingatlanunkat.

Nem szégyen segítséget kérni

Mindkét esetben – mindegy, hogy kiadó vagy eladó lakásról van szó ‒ mérlegeljük, van-e lehetőségünk magunk végezni a feladatokat, vagy egyszerűbb-e ingatlanos segítségét kérnünk, aki megkeresi számunkra a lehető legjobb ajánlatokat. Emellett nyugodtan kérjünk segítséget akár pénzügyi szakembertől is, aki elmagyarázza a lehetőségeinket, valamint a külső körülmények hatásait, a hosszú távon leginkább kifizetődő megoldást.

Amennyiben a fenti szempontokat mind figyelembe vettük, és a saját magunk írta listától, a szubjektív benyomásokon át eljutottunk a szakszerű magyarázatig, már nincs mitől tartanunk. Döntsünk amellett az alternatíva mellett, amellyel kapcsolatban biztosnak érezzük magunkat, hogy hosszú távon sem bánjuk meg a választást! Sok sikert hozzá!

VIDEO Halak csillagjegyűként ezekre számíthatsz párkapcsolatban a többi csillagjegytől

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!