December 19 – ezen a napon született a sanzonéneklés legnagyobb alakja!

December 19 – ezen a napon született a sanzonéneklés legnagyobb alakja!

Címlap / Kikapcsolódás / Szórakozás / December 19 – ezen a napon született a sanzonéneklés legnagyobb alakja!

1915. december 19-én született a sanzonéneklés talán legnagyobb alakja, a halhatatlan Édith Piaf. A felejthetetlen hangú énekesnőnek hányattatott sors jutott, melynek hatása dalainak szomorú, egyéni hangulatában is utolérhető. 

Gyermekkor

Édith Piaf nem született jómódú családban, sőt Piafnak sem, mivel eredeti neve Édith Giovanna Gassion volt. A klasszikus értelemben soha nem is volt része igazi családi légkörben: édesanyja bárénekesnő volt, aki hamarosan kislánya születése után Konstantinápolyba ment énekelni, így a gyereket édesanyjára, Édith nagymamájára bízta. Nem sokkal ezután átkerült a másik nagymamájához, aki egy bordélyház madame-ja volt.
Később cirkuszi artista édesapjával élt, ahol mutatványosként próbálták alkalmazni, de nem volt sikere. Ekkor döntöttek úgy, hogy inkább énekeljen az egyes számok között. A sok költözés és a nevelőinek váltakozása megviselte Édith-et, ráadásul az egészségével is problémák voltak. 4 éves korában egy szaruhártya-gyulladás következtében megvakult, és látását csak 5 év elteltével nyerte vissza. 

Fiatal évek

Édith korán felnőtt, a saját lábára kellett állnia és biztosítania megélhetését. 17 éves korában megszületett első gyermeke, Marcellina, de sajnos a gyermek csak 2 évet élt, egy agyhártyagyulladás következtében halt meg.
Édith ebben az időben is utcai éneklésből, és alkalmankénti fellépésekből élt – kifejezetten szegényesen. Egy ilyen utcai előadása során hallotta azonban meg Louis Leplée, a kabaré igazgatója. Innentől kezdődött el Édith Piaf karrierje. Sőt, a Piaf nevet is ő adta neki, hiszen alacsony, vékony termetével a lány egy verébre emlékeztette őt.

Énekesi pálya eleje

Édith Piaf hamar népszerű lett. A szereplésekben és fellépésekben volt rutinja, hangja pedig egyedien és szokatlanul csengett a párizsi hallgatóság fülének. Élete első színpadi fellépésén szeretett volna szépen megjelenni, ezért kötött magának egy pulóvert.
Ennek azonban a kevés idő miatt nem készült el az egyik ujja, ezért azt egy kendővel takarta el a fellépése idejére.
Megjelenése egyébként később is egyszerű és puritán maradt, és tartotta magát felfedezője, Louis Lelpée tanácsához, hogy a drámaibb hatás eléréséhez és törékeny alkatának (142 cm volt) hangsúlyozásához szinte mindig fekete vagy szürke ruhában jelent meg.

Marguerite Monnot

Leplée halálával Piaf újra támogató nélkül maradt, de ekkor megismerkedett Raymond Asso költővel, aki azon túl, hogy egyengette Piaf fellépéseit, a szerelme is lett. Ő ismertette össze Édith-et Marguerite Monnot-val is, aki kifejezetten hozzá illő sanzonokat írt. Ekkor kezdődött el a jellegzetes stílus, amelynek dallamai és hangulata máig a fülünkbe cseng.
A két nő együttműködéséből olyan sanzonok születtek, mint például a Milord. A dalok alapmotívuma minden esetben az volt, hogy egy szomorú, szerencsétlen, a szerelmet folyamatosan kereső, de abban csalódó nő lelkivilágát tükrözze – vagyis minden szempontból Piafra szabottak voltak.

Édith Piaf szerelmei

Édith Piaf egyik híres szerelme nem más volt, mint Yves Montand, akinek karrierjét egyértelműen az addigra már híressé vált Piaf egyengette. Mikor párja befutott, addigra a kapcsolat már nagyjából véget ért. Ekkor érkezett a nagy szerelem Édith életébe: megismerte Marcell Cerdan, világbajnok boxolót.
Számtalan közös volt bennük: alapvetően félszegek voltak, a nyomorból jöttek és magányosnak érezték magukat. Cerdan nős volt, és ragaszkodott családjához, ezért kapcsolatukat igyekeztek titokban tartani. Csak néhány közeli barát, például Marlene Dietrich volt beavatva.
A szerelem tragikus véget ért: a szerelmesek megbeszélték, hogy New Yorkban találkoznak, de a találkozó előtt Piaf könyörgött Cerdan-nek, hogy már egy nappal korábban jöjjön el hozzá. Így a férfi átíratta a repülőjegyét, és felszállt a gépre, ami szerencsétlenül járt, és a boxoló életét veszítette.
Később, 1952-ben Piaf összeházasodott egy régi barátjával, aki szintén sanzonénekes, de néhány év múlva elváltak. Második, egyben utolsó férjét már betegen ismerte meg, és hozzá is ment Theo Sarapó görög származású énekeshez, aki 20 évvel volt fiatalabb nála. 

Halála

Édith Piafnak májzsugora volt, és gyógyíthatatlan rákot diagnosztizáltak nála. Alkoholfüggőségén túl a morfiumra is rászokott, amit kezdetben fájdalomcsillapításra, később pedig már egyébként is rendszeresen használt. 1963-ban halt meg a Francia Riviérán. Férje, Theo Sarapó a testét Párizsba szállította, és ott jelentették be a halálhírt is.
Szerették volna, ha ugyanaz a város lett volna halálának is színhelye, ahol született. Édith egyik legjobb barátja Jean Cocteau volt, akivel megkapó módon egy napon haltak meg. Sok ezren kísérték utolsó útjára a XX. század legnagyobb sanzonénekesét Párizs utcáin.

VIDEO Ezek a szerencsehónapjaid 2024-ben

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!