Csodás ünnepi menüötletek, ha imádsz főzni

Csodás ünnepi menüötletek, ha imádsz főzni

Címlap / Életmód / Receptek / Csodás ünnepi menüötletek, ha imádsz főzni

Karácsony tájékán, ha másra nem is igazán, az ételre, ünnepi vacsorára szeretünk pénzt áldozni. Amennyiben nem akadály sem az összeg, sem a konyhai tudás, akkor igazi csodákat tudsz az asztalra tenni. Mutatunk néhány inspirációt!

Újragondolt fasírozott

Harapnivaló: sült zöldségek fűszeres mártogatóssal
Leves: zöldséges csontleves
Főétel: Stefánia vagdalt sült burgonyával és párolt káposztával
Desszert: Gundel palacsinta

Minél változatosabb körben vásároljunk gyökérzöldségeket, vegyünk céklát, fehér- és sárgarépát, zellert, karalábét. Tisztítsuk meg őket, vágjuk egyforma vastagságú, hosszúkás csíkokra. A zöldségeket halmozzuk egy tepsibe, sóval ízesítsük, olajjal locsoljuk meg, majd süssük magas hőfokon ropogósra.

Ügyeljünk rá, hogy a zöldségek ne legyenek túl puhák, mert akkor nem lehet velük mártogatni. A mártogatóshoz használjunk tejfölt és összetört juhtúrót zöldfűszerekkel, de kínálhatunk chilivel ízesített natúr joghurtot is.

A csontlevest a hagyományos módon készítsük el, ne sajnáljuk belőle a jó minőségű, húsos csontokat és a zöldségeket se.

Tálaláskor érdemes az aranyló levest külön kínálni, a főtt húsokat, zöldségeket és a tésztát más-más edényekben az asztalra helyezni.

A Stefánia vagdalthoz készítsünk a megszokott receptünk szerint fasírozott alapot, majd egy gondosan kizsírozott, kenyérmorzsával megszórt őzgerincforma alját és oldalát béleljük ki vele.

A forma közepére megtisztított főt tojásokat tegyünk, majd takarjuk be a maradék fasírozottal, s a felső réteget is szórjuk meg zsemlemorzsával. Lefedve süssük meg, majd az utolsó néhány percben pirítsuk aranybarnára. A kész étel melegen és hidegen egyaránt fogyasztható, francia salátához szobahőmérsékleten tálaljuk, frissen sütve párolt káposztával és sült burgonyával az igazi.

A Gundel palacsintához süssünk néhány palacsintát, majd borítsuk a felületét diós töltelékkel (ami lehet diópótló és tej kettőse is). A palacsintákat először hajtsuk félbe, majd negyedbe, végül rumos csokiöntettel és tejszínhabbal kínáljuk.

Újragondolt ízek

Harapnivaló: sajtos, téliszalámis falatkák
Leves: gombakrémleves pirított kenyérkockával
Főétel: burgundi marharagu áfonyamártással, krokettel
Desszert: sárgabarackos piskótatekercs

Vásároljunk téliszalámit és trappista sajtot, majd kb. 1-1,5 centiméteres kockákat vágjunk belőlük. Tűzzük fogpiszkálóra először a sajtot, majd rá a téliszalámit, és tányéron ízlésesen elrendezve kínáljuk a vendégeink számára.

A leveshez dinszteljünk vöröshagymát kevés olajon, majd adjuk hozzá a megtisztított, felszeletelt gombát. Engedjük fel alaplével, vagy leveskockával ízesített vízzel és pároljuk puhára. Szükség szerint ízesítsük utólag, majd vegyük le a tűzről és turmixszoljuk össze. Adjunk hozzá főzőtejszínt, majd forraljuk fel ismét. Kínáljunk hozzá pirított kenyérkockákat, de a bacon és a sajtos pirítós is kiváló választás.

A marharaguhoz szalonnát sütünk, aminek a zsírján vöröshagymát dinsztelünk, majd a felszeletelt húst óvatosan megpirítjuk, hogy íz megtartó külső réteget kapjon. Hozzáadjuk a felkarikázott sárgarépát, majd felöntjük alaplével.

Kakukkfűvel, babérlevéllel, fokhagymával, sűrített paradicsommal ízesítjük, majd lefedve két órára sütőbe tesszük.

Ha a hús már omlós, vörösbort és gombaszeleteket adunk hozzá, majd még fél-egy órán át pároljuk. A ragu sűrű szaftja mellé tökéletesen passzol a krokett, amihez vörösboros áfonyamártást kínálunk.

A piskótatekercshez habkönnyű piskótát csinálunk, amit a kevesebb lisztnek köszönhetően majd könnyedén feltekerhetünk. A vékony piskótát pár perc alatt készre sütjük, még hűlés előtt egy tiszta, nedves konyharuha segítségével feltekerjük. Miután a piskóta kihűlt, megkenjük sárgabaracklekvárral, ismét szorosan feltekerjük, egyforma szeletekre vágjuk és porcukorral meghintve tálaljuk.

Klasszikus menü

Harapnivaló: szakállas pogácsa
Leves: lencseleves gazdagon
Főétel: sült kacsacomb lilakáposztával, ropogósra sült burgonyával
Desszert: somlói galuska 

A szakállas pogácsa tésztáját vékonyra nyújtjuk, egyformára kiszaggatjuk, majd előremelegített sütőben készre sütjük.

Hagyjuk kicsit pihenni, addig elkészítjük a sajtos krémet. Egy-egy pogácsát a krém segítségével összetapasztunk, majd reszelt sajtban megforgatjuk az oldalukat.

A lencseleveshez a lencsét beáztatjuk, majd az olajon megpirított hagymával, felkarikázott sárgarépával és füstölt kolbásszal, sonkával főzni kezdjük. Ízesítsük sóval, borssal, babérlevéllel vagy akár leveskockával. A levest pirospaprikás rántással sűrítjük be.

A főételhez a húst alaposan besózzuk, ízlés szerint ízesíthetjük rozmaringgal, kakukkfűvel, de a kacsacomb különlegesebb fűszerek nélkül is tökéletes. A combokat olajjal megkent tepsibe helyezzük, kevés vizet öntünk alájuk, majd lefedve pároljuk.

Miután a hús megpuhult, a fedőt eltávolítjuk és aranybarnára grillezzük a bőrt. A körethez a burgonyát megpucoljuk, felkarikázzuk, megfőzzük, mielőtt teljesen megpuhulna, leszűrjük. Tepsibe rendezzük, a kacsából kisült zsírral meglocsoljuk és magas hőfokon ropogósra sütjük.

A káposztát vékonyan felcsíkozzuk, megmossuk. A felkarikázott hagymát kevés olajon megdinszteljük, majd hozzáadjuk a lilakáposztát, amivel alaposan átforgatjuk. Ízesítjük sóval, borssal, köménnyel, aki édesebben szereti, cukrot is karamellizálhat.

Kevés vízzel felöntjük, lefedjük, folyamatos ellenőrzés mellett puhára pároljuk. Végül pár csepp ecettel tesszük igazán ízletessé.

A klasszikus somlóihoz háromféle tésztát készítünk külön tepsiben: vaníliásat, kakaósat és diósat. A tésztákat sülés után váltakozva egymásra helyezzük, majd minden réteget rumos, mazsolás áztató lével és csokoládékrémmel (ízlésünk szerint vegyesen vaníliakrémmel) locsolunk meg.

A tetejét kakaóporral gazdagon megszórjuk, majd hűtőbe hűlni tesszük és tejszínhabbal, galuskákra szaggatva tálaljuk. 

VIDEO Napcsókolta smink, a forró estékre

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!