A magyar anyuka olyan kártyajátékot alkotott, amely minden család életét megkönnyítheti

A magyar anyuka olyan kártyajátékot alkotott, amely minden család életét megkönnyítheti

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / A magyar anyuka olyan kártyajátékot alkotott, amely minden család életét megkönnyítheti

Jól tudjuk, hogy mindaz, amit a gyermekeknek tanítunk, nagy felelősség, hiszen akár az egész életükre is kihathat. Így teljesen természetes, hogy olykor elbizonytalanodunk, mit hogyan tegyünk, adjunk át vagy éppen magyarázzunk el nekik.

Hasonlóan érezte ezt Vogel Dorottya is. Aztán a bizonytalansága életre hívott egy olyan különleges kártyajátékot, amely minden család életét megkönnyítheti: ez a Feelz Kártyajáték, amelyet egy másik anyuka, Pint Sophie illusztrátor közreműködésével készített el.

Mi adta az ötletet annak idején a vállalkozásod létrehozásához?

A vállalkozás ötletét a saját félelmem adta, hogy vajon lesz-e elég türelmem, időm és lehetőségem aktuálisan elmagyarázni majd a gyerekeimnek, hogy egy adott szituációban ki miért viselkedett úgy, ahogy. Kerestem egy olyan eszközt, amivel játékosan beszélgethetünk az érzéseikről, elmagyarázhatok nekik rengeteg helyzetet. Így könnyebben és magabiztosabban lesznek jelen majd egy-egy szituációban. A gyerekeim az abszolút inspirációm.

Fotó: FEELZ Kártyajáték

Kik az elsődleges célközönségetek?

Elsősorban kisgyermekeknek terveztük a kártyákat, az illusztrációk is mesésebbek, számukra érthető formában vannak ábrázolva. A fejünkben a 4-8 éves korosztály volt jelen, de a gyakorlatban azt tapasztaljuk, hogy nagyobb gyerekek is élvezik a játékot, illetve egy szakember azt jelezte vissza, hogy terápián abszolút működik a kártya az idősebb korosztályban, kamaszok körében is. 

Fotó: FEELZ Kártyajáték

Milyen készségek fejleszthetők a kártyajátékkal?

A FEELZ Kártyajátéknak rengeteg fejlesztő hatása van. Egyrészt a szókincs, beszédkészség is fejlődik a játék során, valamint az érzelmek differenciálásakor. Az érzelmi világuk fejlődik, hiszen lesz eszköztáruk már arra, hogy az érzelmeiket ki tudják fejezni. 

Egy-egy érzést több szituációba is beemelünk, így a problémamegoldásra, helyzetfelismerésre is jótékony hatása van, valamint az empátia fejlesztésére is – nem csupán a saját érzéseiket ismerik meg, de a családtagjaikét is. Például, hogy a testvér születésével kapcsolatban ő érezhet egészen más dolgokat, mint a szülő vagy a nagyszülő. Ezek validálása fontos az érzelmi biztonságuk számára. 

Fotó: FEELZ Kártyajáték

Mi az, amit tulajdonképpen a szülők és a gyerekek nyerhetnek egy-egy játék végén?

Mondhatjuk, hogy a minőségi együtt töltött idő, de ezt rengeteg dologra ráhúzzuk manapság. Valójában viszont nincs mit szépíteni, de a nyeremény az egy érzelmi feloldás, bizalmi kapcsolat mélyítése szülő és gyerek között. 

De saját tapasztalatból kiindulva tudom, hogy van, amikor a közös szórakozás, beszélgetés is épp elég nyeremény, mindenféle fejlesztő hatás nélkül, ezért a kártyajáték beszélgetésindítónak is tökéletes, hogy ne legyen annyi „Mi volt ma a suliban? Semmi” típusú párbeszéd. 

Fotó: FEELZ Kártyajáték

Miért olyan fontos szerinted manapság, hogy a szülők tudatosan foglalkozzanak a gyermekeik érzelmeinek a megértésével?

Elcsépeltnek hangzik, de tényleg így van: annyira felgyorsult és túlingerelt világban élünk, hogy egyszerűen sokszor nincs idő feldolgozni a hatásokat, aznapi történéseket. A gyerekeinket nem tudjuk mindentől megvédeni vagy minden helyzetre felkészíteni, de ha egy önmagukra figyelő, másokra nyitott, elfogadó és kedves kisgyermeket nevelünk, akkor sokkal könnyebben vesz majd bármilyen nehézséget. 

A kedvesség és az együttérzés ma már ritka tulajdonságok, pedig mekkora erejük van. Bízom benne, hogy sikerült egy olyan játékot alkotni, amivel a konfliktusok feloldhatóak és kapcsolatok építhetőek. 

Fotó: FEELZ Kártyajáték

Mely eddig kapott visszajelzésekre gondolsz vissza a legszívesebben, és milyen jövőbeli terveitek vannak?

Nagyon jól esik, amikor szakemberek dicsérik a kártyát és elmondják, hogy terápián a gyakorlatban használják gyerekekkel. De az egyik legjobb visszajelzés, amit valaha kaptam egy anyukától jött, aki egy nehéz válás során vette elő a játékot a gyerekeivel és sikerült elfojtott feszültségeket feloldani. 

Fotó: FEELZ Kártyajáték

Nagyon megható, hogy amit megálmodtam és megvalósítottunk, az a valóságban is segítséget ad. A jövőre nézve terveink közt szerepel más korosztályoknak is, más területre is kártyajátékokat tervezni. Hiszem, hogy az érzéseinkről folytatott őszinte beszélgetéseknek van a legnagyobb ereje.

Nyitófotó: FEELZ Kártyajáték

VIDEO Közvetlen járat Budapestről: ezekkel a látnivalókkal csábít Tirana

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!