Becslések szerint a koronavírus elleni oltóanyag akár már az év végére is rendelkezésre állhat, ami azért jó hír, mert ez szinte az egyetlen esélyünk arra, hogy az élet visszatérjen a normális, Covid előtti mederbe. Az oltóanyagok engedélyezésének azonban protokollja van, például az ellenanyagot embereken is tesztelni kell, mielőtt a tömegek is megkaphatják.
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
Az Oxford Egyetem kutatói még áprilisban megkezdték az első európai kísérleteket emberek oltásával, Jack Sommers pedig az elsők között volt, aki önkéntesként jelentkezett, és bekerült a 800 kiválasztott közé, aki megkapta a kísérleti oltóanyagot, az élményeiről pedig beszámolt az independent.co.uk-nek. Az öt kórházi látogatásért, számos tűszúrásért és azért, hogy lényegében kísérleti alany lett, aki talán segíthet megtalálni a koronavírus elleni oltóanyagot, a férfi összesen 235 fontot, körülbelül 90 ezer forintnak megfelelő összeget kapott.
Sommersnek jó oka volt feltételezni, hogy a részvételével tényleg komoly segítséget jelent: az Oxford oltóanyagát sokan, sok helyen nevezték a koronavírus legyőzéhez vezető legjobb esélyünknek, a brit kormány pedig elképesztő összeget, 43 millió fontot invesztált a kísérletekbe és a laboratóriumi kutatómunkába.
Sommers szerint a programba való jelentkezés meglepően hétköznapi volt, bár sok adminisztrációval járt. Első körben online kellett kitöltenie egy kérdőívet, ahol minden elképzelhető kérdést feltettek neki a saját és a családja egészségügyi történetéről, majd telefonon értesítették, hogy kiválasztották, és hogy menjen be a kórházba. Az első látogatás alkalmával vér- és vizeletmintát vesznek, valamint megnézetnek a jelentkezőkkel egy kisfilmet, amiben arról tájékoztatják őket, hogy legfeljebb apró mellékhatások jelentkezését várják. A kísérleti személyek ezután hazamennek, és ha a laborjuk is rendben van, visszahívják őket.
A cikk folytatódik, lapozz!