Botanikai nyomatok készítése: szó szerint körülölel a természet

Botanikai nyomatok készítése: szó szerint körülölel a természet

Címlap / Otthon / Hobbi / Botanikai nyomatok készítése: szó szerint körülölel a természet / 2. oldal

Néhány éve lett különösen divatos a botanikai minta. Mivel én mindig is szerettem a növényi díszítő motívumokat, titkon még örültem is ennek. Talán csak bennem van a hiba, de ritkán látok köztük igazán szép és fantáziadús kompozíciókat, alkotásokat, pedig én aztán tényleg rajongok a növényi mintákért. Amikor először megláttam az ökonyomat- készítést azonnal elvarázsolt, mert ez tényleg olyan, mint egy varázslat. A levelek esszenciája beépül a szövetbe, így amikor ezeket a ruhadarabokat használod, tényleg azt érezheted, mintha lágy karjaival körülölelne a természet.

Hogyan történik?

Lényegében nagyon egyszerű, könnyen elsajátítható, de több részletből álló folyamatról van szó. Olvass utána a szakirodalmaknak, nézz meg róla videókat, így látni fogod, hogy szinte mindenki kicsit másképp csinálja. Az egyes alkotók stílusa között felfedezhetsz sajátos különbségeket. Nekik úgy tetszik legjobban, te meg választhatsz, hogy neked melyik eljárás a szimpatikus. Habár legtöbbször csak a leglényegét mutatják, hogy úgy mondjam a legérdekesebb részt,  de észben kell tartani, hogy nem csak ennyiből áll az egész. A műveletnek vannak előkészületei és lezárása.

  • Tisztítás

Legelőször az anyagot szükséges kitisztítani, ehhez nem elég egy hagyományos mosás, mert akkor még maradhatnak benne olyan szennyeződések, amik gátolnák vagy csökkentenék a festés hatékonyságát. Ezért ki kell főzni – pl.: mosószódás vízben -, különösen igaz ez a pamutra és a lenre. Forrald fel a vizet, literenként kb. 2 evőkanál mosószódát számíts. Merítsd a ruhákat a vízbe, és időnként megkeverve 2-4 órán keresztül főzd alacsony hőfokon. Hagyd kihűlni, majd öblítsd ki tiszta vízzel az anyagokat és hagyd száradni. A gyapjú és a selyem nem bírja az ennyire magas hőmérsékletet, azokat kézmeleg vízben tisztítsd ki.

  • Pácolás

A legtöbb esetben szükség van pácolásra, ez amolyan előkezelésféle, ami elősegíti a festékmolekulák tapadását a szövet rostjaihoz. Különféle oldatok vannak erre a feladatra: vas-, réz- és alumíniumtartalmúak. Ezekbe mártjuk az anyagot díszítés előtt. Használatuk óvatosságot igényel, javasolt a gumikesztyű és a maszk viselése. Ehhez nincs egységes utasítás, mivel minden anyag és levél más- más igénnyel rendelkezik. Annyi azonban bizton állítható, hogy a kifejezetten magas csersavtartalmú levelek önmagukban is elég tartós eredményt adnak. 

  • Gőzölés/ párolás

A kiterített anyagon ízlésesen elrendezzük a növényi részeket, befedjük fóliával és egy rúdra szorosan feltekerjük (ez lehet fém, fa, bambusz, műanyag). Madzaggal sokszorosan áttekerve rögzítjük. Egy hatalmas fazékba vizet és pároló betétet teszünk, erre helyezzük a tekercset és két órán keresztül lefedve gőzöljük. Miután kihűlt óvatosan kibontjuk, érdemes egyébként türelmesen megvárni, hogy megszáradjon, aztán eltávolítani a növénymaradványokat. Van, aki hosszabb ideig napoztatja a textilt, más vasalással fokozza a hatást. Lehetséges vízben párolni is az anyagot, de az elmosódottabb, „foltosabb” eredményt ad, míg a gőzöléssel készítetteken látszanak a kontúrok, erezetek. 

Mihez tudod használni?

A botanikai nyomatok készítésének művészete inkább olyan dolgokhoz ajánlott, amiket nem kell sűrűn és erőteljesen mosni, de kíméletes mosás mellett is valószínűleg fokozatosan halványodni fognak a minták. Ez nem meglepő, hiszen az állandóság áll legtávolabb a természettől.

Az egész úgy csodálatos, ahogy van. Nagyon izgalmas, van benne jócskán meglepetésfaktor, rengeteget lehet tanulni közben a növényvilágról, továbbá  olyan gazdag forma- és színvilág áll rendelkezésre, amit a legtöbb divattervező megirigyelne. Pompás kikapcsolódás lehet neked, és gyermekekkel is remek szórakozás. 

VIDEO Ezek a szerencsehónapjaid 2024-ben

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

Oldalak: 1 2

»