Általános tévhit, hogy az anyán múlik a születendő gyermek neme. Sajnálatos módon ez az elv már számtalanszor befolyásolta szörnyű módon az emberek életét, pedig inkább a férfin, semmint a nőn múlik, hogy a gyermek fiú lesz, avagy lány.
1/5 Hogy is vannak a kromoszómák?
Azt már jó eséllyel mindenki tudja, hogy a gyermek egy férfi és egy nő tökéletes összeolvadása, hiszen a csemete mindkét szülőtől fele-fele arányban örökli a géneket.
Ez az állítás tökéletes igaz a nem kialakulásakor, ami egyébiránt a fogantatás során el is dől. Egy nő XX, egy férfi pedig XY kromoszómapárral rendelkezik. Ennek nyomán (elviekben) egy nőnek csak lánygyermeke lehetne, hiszen ő kizárólag az X kromoszómát tudja biztosítani a megtermékenyítés során.
Azonban nem csak nő, hanem férfi is kell az egyesüléshez: amennyiben ő az X kromoszómáját adja az együttlét során, úgy az elvből valóság lesz, lánygyermek fogan.
Ha azonban a férfi a kromoszómapár másik felét juttatja célba, akkor az Y és az X kromoszóma párosulásából fiúgyermek fog születni. A genetika szintjén tehát szó sincs arról a sokszor degradáló elvről, hogy a gyermek neméért a nő felelős.
A cikk a hirdetés alatt folytatódik!
2/5 Ennyire azért nem egyszerű
Ha ennyire egyszerű lenne az egész, akkor jó eséllyel nem lenne olyan bonyolult tudomány a genetika, de természetesen számtalan tényező befolyásolja még a gyermek nemét.
A tudományos alapokon maradva néhány évvel ezelőtt fedezték fel, hogy nem mindig a leggyorsabb spermium nyeri el a petesejt tetszését.
Ennek nyomán hiába ér előbb célba egy Y kromoszómát szállító spermium, a petesejt úgymond elutasíthatja, és várhat egy következő jelentkezőre. Bár a folyamat egyelőre nem egészen világos, úgy tűnik, a petesejt biológiai szempontokat vesz figyelembe.
Mellőzheti a kevésbé ideális jelölteket annak érdekében, hogy amikor megtörténik a megtermékenyítés, a „végeredmény” valóban tökéletes és egészséges legyen.