Akit megsebeznek az tovább sebez. Mikor tudja valaki megállítani a folyamatot?

Akit megsebeznek az tovább sebez. Mikor tudja valaki megállítani a folyamatot?

Címlap / Életmód / Lélek / Akit megsebeznek az tovább sebez. Mikor tudja valaki megállítani a folyamatot?

Pszichológusok nagy áttörést érhetnek el klienseik életében, ha sikeresen feltárják múltjukat és feldolgozzák az ott átélt traumákat. Mivel mindenki csak azt tudja adni, amit otthon kapott, évekbe is telhet, mire kialakítanak egy új, már gyógyult viselkedési formát. Addig, viszont általában ösztönösen abból tudunk gazdálkodni, amit mi gyerekként kaptunk.

Akit megszégyenítenek, tovább szégyenít

A szégyen egy olyan dinamika a kapcsolatokban, ami méregként hatol be és ver éket emberek közé. Egy kisgyerek, akit már egész korai életszakaszában szégyenítenek, természetesen éli meg a jelenséget és bár érzi, hogy belül valami nagyon nincs rendben, mégsem tudja, hogy mi lehet a baj.

Cseperedik, egyre nagyobb lesz és így, vagy úgy, de ezt a viselkedési mintát fogja integrálni kapcsolataiba. Teszi ezt a legnagyobb természetességgel, korántsem tudatosan. Nehogy azt gondold, hogy csak a gonosz, rosszindulatú emberek szégyeníthetnek másokat. Sokszor észrevehetetlenül kúszik be kapcsolatokba, miközben a sebző fél egyáltalán nincs tisztában tettével.

A szégyen olyan, mint egy alattomos betegség. Hatását akkor érzékeled igazán, mikor már nagy a baj.

Mindannyiunk életében van olyan dolog, amire nem vagyunk büszkék. Élethelyzetek, melyekben cselekedhettünk volna jobban, de el kell fogadnunk, hogy emberek vagyunk, hibázunk és nem kötelező benne ragadni ebben a negatív spirálban. A szégyen feloldására a legjobb módszer, ha elkezdünk beszélni róla egy empatikus, megbízható közegben.

LaylaBird/istockphoto.com

Lehet, hogy valaki még egész kicsiként volt kitéve folyamatos csúfolódásnak, esetleg egész közeli hozzátartozói éreztették vele, hogy nem elég jó, vagyis benne tartották a szégyen állapotában. Később a sértett fél elhatározhatja, hogy ő másként fog élni, odafigyelve arra, hogy ne bántson másokat. Viszont amíg nincs feldolgozva korábbi traumája, pontosan ezt fogja csinálni másokkal is.

A kínzó felismerés

Egy szívemhez nagyon közeli barátomat például folyamatosan cikizték gyerekkorában. Nem csak a barátai, de a családja is. Kívülről kedves, vicces csipkelődésnek tűnt, ám ezek a „kedves” szavak megtették hatásukat. Felnőttként egy nagyon vicces, kedves ember vált belőle, ám a párkapcsolataiban pontosan ezt adta vissza partnereinek. Amikor partnere sírt, ő nevetett rajta, folyamatosan gúnyt űzött az érzelmeiből és minden alkalmat megragadott, hogy jót nevethessen barátnőjén.

Minderre akkor jött rá, mikor egy szakítás után észbe kapott és elkezdett dolgozni önmagán. Kínzó volt a felismerés, hogy gyakorlatilag ugyanazt csinálja, amitől annyira menekült és amit megfogadott, hogy soha nem tesz meg mással. Való igaz, hogy az ő tálalásában finomabban volt jelen a megszégyenítés, de ott bújt a sorok között.

STOP a bántásnak!

Nem csak a szégyen vihető tovább az életünk során, hanem az összes bántási forma. Lehet, hogy valakit elhanyagoltak a szülei gyerekként és később, ő is pontosan így viselkedik majd másokkal. Lehet, hogy valakinek fizikai erőszak volt jelen a családjában és megfogadja, hogy soha nem él vissza erejével, majd egy bizonyos szituáció mégis előhozhatja agresszív énjét.

Minden sérelem, amit kaptál életed során, benned van! Ezzel jó, ha már most megbarátkozol, mert csak így tudsz kilépni ebből a spirálból.

A jó hír, viszont az, hogy ezzel már meg is tetted az első lépést ahhoz, hogy megszakítsd korábbi mintáidat és végre megteremtsd azt a valakit, aki mindig is lenni szerettél. Ehhez az kell, hogy szembe merj nézni korábbi sérelmeiddel, az elnyomott dolgokat felszínre hozd és jelen lenni akkor, amikor tovább sebezel másokat. Szükséged lesz önreflexióra, mert az egó nagyon cselesen működik és nehezen viseli, ha mások hibáztatása helyett, vállalnád a felelősséget korábbi tetteidért.

Semmi baj, ha esetleg elkezded más színben látni magad, viszont önmagad hibáztatása helyett fókuszálj a jelenre és arra, hogy most min tudsz változtatni. Tudatosan jelen lenni egy ilyen szituációban például annyit tesz, hogy mikor észleled, hogy valakit bántasz, megkérdezed önmagadtól, hogy ez valóban tőled jön, vagy csak korábbi mintáid alapján cselekedtél?

VIDEO Ők a legkedvesebb és egyben legszebb csillagjegyek

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!