Ha az anya nyugodt, a baba is az – „életmentő” tippek kismamáknak

Ha az anya nyugodt, a baba is az – „életmentő” tippek kismamáknak

Címlap / Életmód / Ha az anya nyugodt, a baba is az – „életmentő” tippek kismamáknak

Kismamaként az élet rengeteg új kihívással és izgalommal teli percekkel ajándékoz meg bennünket. Mindemellett viszont nem ritka, hogy a stressz és az aggodalom is előtérbe kerül. Ahhoz, hogy könnyebb legyen megbirkózni a hétköznapi feszültségekkel, és hogy a baba is harmonikusan, nyugodtan érezze magát, számos eszköz áll rendelkezésünkre. Közös célunk, hogy az anyaság különleges élményét mindenki maradéktalanul pozitívan élhesse meg. Most bemutatunk néhány hatékony módszert és praktikus eszközt a kismama élet nyugodtabbá tételéhez.

VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton

Egy 2016 és 2020 között végzett amerikai kutatás azt vizsgálta, miként befolyásolja a várandós anyák stressz-szintje, szorongása és depressziója a magzat agyának fejlődését, illetve a gyermek későbbi kognitív képességeit. A vizsgálatban 97 egészséges, egygyermekes várandós nő vett részt, akiknél MRI-vel mérték a magzat agyának fejlődését a 24. és 40. terhességi hét között. Az anyák lelkiállapotát kérdőívekkel értékelték ugyanazokon a napokon, majd a gyermekeket 18 hónapos korukban újra megvizsgálták, különös tekintettel idegrendszeri, kognitív, nyelvi, motoros és szociális képességeikre.

Eredmények:

  • Minél nagyobb anyai stressznek volt kitéve a magzat, annál gyengébb kognitív képességekkel rendelkezett a gyermek 18 hónaposan.
  • Az agy felépítésében, különösen a hippokampuszban tapasztalt eltérések magyarázták a képességekben jelentkező különbségeket.
  • Azoknál az anyáknál, akik a várandósság alatt magasabb stresszt, szorongást vagy depressziót éltek át, a gyermekeknél is nagyobb eséllyel jelentkeztek ezek a problémák.

A kutatás azt is kiemelte, hogy a várandósság alatti mentális nehézségek előfordulása gyakran alulbecsült, a résztvevők 36%-a tapasztalt stresszt, szorongást vagy depressziót, illetve ezek kombinációját.

Nézzük, mit tehet a kismama azért, hogy visszanyerje életében az egyensúlyt, és képes legyen egy nyugodt, szeretetteljes környezet megteremtésére!

A pihentető alvás szerepe

Nem lehet elégszer hangoztatni a minőségi alvás jelentőségét kismamaként. Amikor várandósak vagyunk, testünk folyamatos fizikai változásokon megy keresztül, ami jelentős energiát igényel. Az elegendő pihenés hozzájárul az immunrendszer megerősítéséhez, segít a fáradtság leküzdésében, és csökkenti a stressz szintet.

Hasznos lehet olyan speciális párnák használata, melyek segítenek a kényelmes fekvés elérésében, illetve különböző relaxációs technikák, mint például a mélylégzés gyakorlása lefekvés előtt. Az alvási környezet megteremtése szintén fontos, amely lehetővé teszi a zavartalan pihenést, így érdemes csendes, hűvös és sötét szobát teremteni.

Tipp: Ha a pici éjszakánként még kel, készíts elő tejet cumisüvegbe éjszakára és kérd meg apát, hogy éjjel ő keljen. Ha ezt heti kétszer-háromszor vállalni tudja, aranyat ér majd számodra az átaludt éjszaka.

Oldalak: 1 2 3 4

A cikk folytatódik, lapozz!

«Előző
1/4
Következő»
Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!