Az ásványvíz nem mindig természetes – A palackozott víz 5 titka

Az ásványvíz nem mindig természetes – A palackozott víz 5 titka

Címlap / Életmód / Táplálkozás / Az ásványvíz nem mindig természetes – A palackozott víz 5 titka

Honnan származik az ásványvíz, tisztább-e a csapvíznél, és mi a gyógyvíz? A válaszokat elolvashatod cikkünkből.

Tisztább a csapvíznél?

A palackozott ivóvizek közül nem mindegyik tisztább a csapvíznél. A palackban jóval több baktérium van, habár ezek zöme ártalmatlan mikroorganizmus. A vezetékes vízhez adott klór viszont megakadályozza a baktériumok elterjedését.
Egyes településeken, ahol nincs vezetékes víz, a kútvíz pedig sok nitrátot tartalmaz, minden lakosnak, de legalábbis a csecsemőknek és a gyerekeknek a fertőzések elkerülése érdekében csak palackozott vizet lenne szabad innia. Fogmosásra, zöldségek és gyümölcsök mosására is ezt a vizet kellene használni.

Hogyan készül a palackozott víz?

Sokszor az ásványvíz nem természetes, mert a gyártó maga állítja elő. A csapvizet megszűri, majd feltölti ásványi anyagokkal, és szénsav nélkül vagy szénsavval dúsítva eladja. Aki azt gondolja, hogy az ásványvízben kevés nitrát van, tévedhet. Az eltérő gyártmányú ásványvizek nitráttartalma között nagy különbségek lehetnek.
Vásárlás előtt érdemes összehasonlítani a nitráttartalomra vonatkozó adatokat, az érték 1 és 32 között mozog. Egyes palackozott vizekben nagyon sok a nátrium, ami magas vérnyomást okozhat. A palackra ragasztott feliraton látható, hogy mennyi nátrium van a vízben: literenként 5-100 mg még nem ártalmas, az 1000 mg körüli érték azonban már azoknak is túl magas, akiknek sport vagy egyéb fizikai megterhelés miatt fokozottabb nátriumbevitelre van szükségük.

A természetes ásványvíz

A valódi, természetes ásványvizet föld alatti, szennyeződésektől mentes, kristálytiszta vízrétegekből nyerik, és szigorú előírások szabályozzák a termelését. A tisztaság érdekében ezeket a vizeket a vízkivételi helyen töltik palackokba.
A kutak és források egy részének minőségét rendszeresen ellenőrzik, és a palackon feltüntetik az ásványvíz jellegét és összetételét. Az ideális ásványvíz jóízű, oltja a szomjúságot, nincs benne hozzáadott mesterséges anyag, és az egészség szempontjából előnyös összetételben és mennyiségben tartalmaz ásványi anyagokat, makro- és mikroelemeket.

A forrás kristálytiszta vize

A forrásvíz szintén nagy tisztaságú, és szigorú szabályok vonatkoznak mind a kitermelésére, mind a palackozására. Például az ásványvizekhez hasonlóan ezeket is a helyszínen kell palackozni, és szén-dioxidon kívül egyéb anyagot nem szabad beléjük tenni.
Az üdítő, tiszta forrásvíz ínycsiklandóan hűs, és alig tartalmaz ásványi anyagokat, ezért nem terheli meg a szervezetünket. Nincsenek benne gyógyszerszármazékok, és mindig friss, mert mozgásban levő víz kerül a palackba.

Gyógyvíz palackban

Egyes ásványvizeknek klinikailag igazolt gyógyhatásuk van, mert a szervezet számára értékes ásványi anyagokat vagy gázokat tartalmaznak. Általában a gyomor- és bélpanaszokat enyhítik, és kizárólag orvosi utasításra, az orvos által javasolt mennyiséget szabad belőlük elfogyasztani. A gyógyvizet felszín alatti vízrétegekből nyerik.
Nem szabad olyan sokat inni belőle, mint egyéb ásványvizekből vagy szűrt vízből, mert az összetételük különbözik azokétól, és a túlzott mértékű fogyasztása ártalmas lehet. Ezért aztán a természetes ásványvízzel ellentétben nem élelmiszernek, hanem gyógyhatású anyagnak számít.

VIDEO A csillagjegyek stresszkezelése a legrosszabbtól a legjobbig

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!