Ilyen fontos szerepe van az anyai nagymamának az unokája életében

Ilyen fontos szerepe van az anyai nagymamának az unokája életében

Címlap / Életmód / Család / Ilyen fontos szerepe van az anyai nagymamának az unokája életében

Kutatók szerint az anyai nagymamának különösen fontos szerepe van a gyerekek életében, nem csak szeretetet, törődést és finom sütiket kapunk tőlük.

Egyes genetikai megfigyelések szerint a nagyszülők és unokáik DNS-e átlagosan 25%-ban megegyezik egymással. A szakemberek szerint annak ellenére, hogy mind a négy nagyszülőtől öröklünk bizonyos tulajdonságokat, az anyai nagymamák nagyobb hatással vannak az unokáikra, mint gondolnánk.

Miért annyira különlegesek az anyai nagymamák a tudomány szerint?

Egyes teóriák szerint az anyai és apai nagyszülők génjei különböző mértékben adódnak tovább, melyet azzal magyaráznak, hogy az anyai nagymama és a fiú, valamint lány unokák X-kromoszómája 25%-ban öröklődik. (Fontos megjegyezni, hogy ez csak egy kromoszóma a 46 közül). Ezzel szemben az apai nagymama esetében csak az X-kromoszóma öröklődik és csak a lány unokák esetében. Így a fiúk esetében 0%-os X-kromoszóma aránnyal számolhatunk a Cambridge-i Egyetem kutatása szerint.

A kapcsolat egyik alapja a fizikai közelség

Egy másik fontos tényező a közelség. A fizikai közelség, valamint a nagyszülő munkája, egészségi állapota, gazdasági státusza és személyisége szintén lényeges hatással van az unokájával való kapcsolatra. Az is számít, hogy egy adott nagyszülőnek hány unokája van. Minél többen vannak ugyanis a gyerekek, annál nehezebb mindegyikükkel minőségi időt tölteni. Ez viszont kulcsfontosságú a szoros kapcsolat kialakulásához.

Az anyai nagyszülők, különösen a nagymama már a várandósság során is fontos szerepet tölt be, ráadásul kutatások szerint ők gyakrabban segítenek az újdonsült anyukáknak, így korán szoros kapcsolat alakul ki az unokájukkal.

Pontosan emiatt az anyai nagyszülők gyakrabban vigyáznak később is a gyerekekre, hiszen már egészen kicsi koruktól mellettük vannak. Természetesen vannak helyzetek és családok, ahol ennek ellenkezője igaz, de nagy átlagban a szakértők szerint mégis az előbbi felállás fordul elő gyakrabban.

cottonbro/pexels.com

A tinik számára is fontos az anyai nagymamájuk

Kutatások szerint az anyai nagymamák szerepe később sem csökken, ami azért lényeges, mert tinédzserkorban már viszonylag kompetens álláspontokat tudnak az unokák megfogalmazni az emberi kapcsolatokat illetően. Egy brit kutatás szerint az anyai nagymamákat választották a megkérdezett tinik a legfontosabb családtagjuknak (a szüleiken, testvérükön kívül). Tízből 8 gyermek vélekedett úgy, hogy a jövőjére nézve hasznos tanácsokat kaptak az anyai mamájuktól és rendszeresen mély beszélgetéseket folytattak velük.

A pszichológiai kötelék is lényeges lehet

Egy chilei író, Alejandro Jodorowsky álláspontja szerint a négy nagyszülő közül az anyai nagymamához kötődnek leginkább az unokák. Szerinte ugyanis a génjeink átléphetnek egy generációt, vagyis az anyai mama génjeit egyből az unokák öröklik. A szerző szerint ez lehet az oka annak, hogy egyesek jobban hasonlítanak a nagyszüleikre, mint szüleikre. Ennek a felvetésnek nincs tudományos alapja, mindenesetre elgondolkodtató ötlet.

A helyzet persze nem ennyire fekete-fehér

Fontos kiemelni, hogy a nagyszülő-unoka kapcsolat abban az esetben mélyül el, amennyiben a mamák és papák sok időt töltenek az unokáikkal és szoros, közeli kapcsolatot alakítanak ki velük. Szakemberek szerint akkor van a legnagyobb esély erre, ha a nagyszülők már a kezdetektől részesei az unokáik életének, ugyanakkor képesek tiszteletben tartani a szülői szerepeket. Ez pedig teljesen függetlenül attól, hogy anyai vagy éppen apai nagyszülőkről van szó.

VIDEO Íme a 10 legolcsóbb szobanövény, amit imádni fogsz

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!