Amikor egy férfi és egy nő szülővé válik, ezzel együtt megszületnek a nagyszülők is. Ez a teljesen új szerep mindenkire másképp hat. Vannak olyan nagyszülők, aki a saját gyermekeiket nem tekintik felnőttnek, ezért az unoka nevelését is ők akarják irányítani. Ez pedig megannyi, vég nélküli konfliktushoz vezethet.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
Szerencsésnek mondhatom magam, mert a szüleim és a férjem szülei is mintanagyszülők. Igaz, hogy a nagypapák sajnos már nincsenek velünk, ma már csak a nagymamák terelgetik az unokákat. A lányaim sokszor alszanak Mamánál és Nagyinál is, semmi konfliktusunk nem volt a gyereknevelést illetően. Mindent igyekeznek úgy csinálni, ahogy mi a férjemmel otthon. Soha nem éreztem úgy, hogy felül akarják bírálni a nevelési elveinket, vagy sajátjukként akarják nevelni a mi gyerekeinket. Elfogadták, hogy ők nagyszülők.
A hozzáállás
Ez az egyik legfontosabb kérdés a szülő vs. nagyszülő témában. Sokszor hallom, hogy a szülők előre félnek, hogy a gyerekek a nagyinál vakációznak. Először nem értettem ezt, de hamar világossá vált, amikor egy vásárlás alkalmával fültanúja voltam, ahogy egy nagyszülő pár az unokáról beszélgetett:
Ennek persze az ellenkezője is igaz, amikor a nagyi és a nagypapi túl engedékenyek, a gyerek annyi csokit eszik náluk, amennyit csak akar, akkor fekszik le aludni, amikor akar, azt néz a tévében, amit csak akar. Vannak családok, ahol nem találják az arany középutat, és ez sajnos később problémákhoz vezethet.
Mik lehetnek ezek a problémák?
Nálunk nem voltak, ezért megkérdeztem néhány barátnőmet, nekik mi a tapasztalatuk a nagyszülőkkel kapcsolatban.
Más nevelési elvek
Anna barátnőm a saját anyukájáról mesélt, aki az unoka születése után állandóan náluk volt, az újdonsült család egy percet sem tölthetett együtt, a nagymama nélkül.
A cikk folytatódik, lapozz!