Az ajkaid is leéghetnek nyáron: így előzd meg és kezeld a problémát

Az ajkaid is leéghetnek nyáron: így előzd meg és kezeld a problémát

Címlap / Stílus / Arc / Az ajkaid is leéghetnek nyáron: így előzd meg és kezeld a problémát

A napégés a test minden részén enyhén szólva is kellemetlen, az ajkakon is elég fájdalmas tud lenni. De mik a tünetei és mit tehetsz annak érdekében, hogy elmúljanak a leégés mellékhatásai? Mutatjuk!

VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd

Milyen tünetek utalhatnak arra, hogy leégett az ajkad?

A szád viszonylag könnyen le tud égni, hiszen kevesebb bőrréteg fedi, mint az arcod többi pontját, valamint az ajakban lévő bőrsejtekben nem található keratin, ami sokat segítene a hidratálásban. Szintén kevés melanin található az ajkaidban, ez pedig fontos szerepet játszik az UV-sugarak elleni védelemben. Szóval tényleg minden adott ahhoz, hogy az ajkaidat is megkapja a nap. A napégés jeleire utalhat, ha vörösebbnek, duzzadtabbnak tűnnek az ajkaid, illetve ha szúró, lüktető, égő, feszülő érzés is társul mindehhez. Ha nagyon durva a leégés, hólyagok is kialakulhatnak a szádon.

Hogyan kezeld a problémát?

Szerencsére többféle opció közül is választhatsz:

  1. Hideg borogatás: érdemes gyakran hideg vízzel borogatnod az ajkaidat, naponta többször. Amikor felmelegedett a borogatás, akkor vedd le és szükség esetén cseréld le egy újra.
  2. Szedj fájdalomcsillapítót: mint minden más fájdalom esetében, érdemes valamilyen nem-szteroid gyulladáscsökkentőt bevenned, így megkímélheted magad egy időre a kellemetlen érzéstől.
  3. Hidratálj: nagyon fontos, hogy a leégést követően odafigyelj arra, hogy a kérdéses bőrfelület kellően hidratált legyen. A sheavajas, aloe verás és ceramidos ajakápolókkal ne spórolj!
  4. Ne nyúlj hozzá: a hámló bőrfelületet ne piszkáld és ne is húzd le a rétegeket, bármennyire is csábítónak tűnik. Ezzel elkerülheted a további gyulladások kialakulását és a hegesedést is megelőzheted.
  5. Igyál sok folyadékot: belülről is érdemes hidratálnod, ha leégtél, hiszen így gyorsítható a gyógyulás és kevésbé feszül majd az ajkad.
Lucie Liz/pexels.com

Mit tehetsz annak érdekében, hogy megelőzd a leégést?

A legjobb, ha odafigyelsz a fényvédő használatára, érdemes legalább 30-as faktorú ajakápolót használnod. Ahogy a naptejet, az ajakápolót is érdemes többször felkenned a nap folyamán, hiszen az evés-ivás közben a nagy része lekerül az ajkaidról.

Szintén jó ötlet kerülni a tűző napot 11 és 15 óra között, hiszen általában ekkor a legerősebb az UV-sugárzás, így nagy esélyed van a leégésre, akkor is, ha odafigyelsz. Ha sokat tartózkodsz a szabadban, viselj szalmakalapot vagy baseball sapkát, amik árnyékolják az arcodat és az ajkaidat, így nem éri a tűző nap a bőröd ezen részét.

Ahogy látod, számtalan módszer van arra, hogy felvértezd magadat az UV-sugarak ellen és elkerüld a leégést. Ha véletlenül mégis túlzottan megkap a nap, akkor néhány házi praktikával is enyhíthetsz a szárazságon, feszülésen és viszonylag rövid időn belül újra egészséges, hidratált lehet a bőröd. 

Fontos megjegyezni, hogy a bőrrák az ajkakon is kialakulhat, ezért is fontos a fényvédelem és a megelőzés, ha sokat tartózkodsz a szabadban.

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!