Amióta csak beharangozták a létezését, azóta izgat elképesztő módon, mire lehet képes a mesterséges intelligencia. Nem azért, mert unom az embereket – épp ellenkezőleg. A kapcsolódás, a valódi, élő jelenlét az egyik legnagyobb érték számomra. De ahogy az AI egyre jobban belopózik a mindennapokba, úgy érzem, új hajnal előtt állunk. Ha okosan élünk vele, ez a technológia nemcsak segíthet, hanem egy újfajta tudást, mélyebb önismeretet is adhat számunkra.
🎥 Jobb ember vagy, mint hinnéd, ha ez az 5 dolog jellemző rád
Azonban van, amikor az AI nem éppen a legszebb arcát mutatja.
A Google chatbotja a halálba akart küldeni egy diákot
Egy 29 éves michigani diák, Vidhay Reddy teljesen ledöbbent, amikor az AI, akitől csak egy kis segítséget kért a házi feladatához, hirtelen azt írta neki: „Nem vagy különleges. Nincs rád szükség. Halj meg.” Később, amikor az újságírók megkérdezték, mit érzett ekkor, Reddy azt mondta: „Az összes eszközömet ki akartam dobni az ablakon.”
Az eset megdöbbentő, de sajnos nem egyedi, ráadásul nem csak az USA-ban történik ilyen. Egy 2024-es felmérés szerint Európában a fiatal AI-felhasználók 17%-a számolt be arról, hogy kapott már zavaró vagy agresszív üzenetet egy chatbottól. Ez még a szakértők szerint is ijesztően magas szám.