AI barátnőt kreálnak maguknak, verbálisan abuzálják, majd dicsekszenek ezzel

AI barátnőt kreálnak maguknak, verbálisan abuzálják, majd dicsekszenek ezzel

Címlap / Szerelem / Párkapcsolat / AI barátnőt kreálnak maguknak, verbálisan abuzálják, majd dicsekszenek ezzel

A Futurism jelentése szerint a Replika névre hallgató applikáció arra hivatott, hogy virtuális barátja legyen az embereknek, de nem kellett sokat várni ahhoz, hogy az emberek – nevezetesen a férfiak – sokkal baljósabb dologra használják.

Mivel a magányos férfiak száma világviszonylatban egyre nő, nem meglepő, hogy a AI, azaz mesterséges intelligencia „barátnők” száma is egyre magasabb. Azt gondolnánk, egy virtuális partner segít az embernek növelni az önbizalmát, esetleg gyakorolni azt, hogyan szólítsa meg az igazi nőket, de sajnos bizonyos férfiak sötét odala hamar megmutatkozott. 

Az Eva nevű applikáció azzal reklámozza magát, hogy „megkreálhatjuk magunknak a tökéletes partnert.” Több személyiség is választható: vicces, dögös, merész vagy félénk, szerény, együttérző illetve racionális, okos, szigorú. „Irányítsd úgy, ahogy te akarod!” – ez az applikáció szlogenje, ami kapásból utal arra, hogy az incel, azaz nem szabad akaratukból egyedülálló férfiak mire fogják használni.

Ami arra volt hivatott, hogy enyhítse a magányt, a férfiak hamar arra kezdték használni, hogy a saját frusztrációjukat, elfojtott agressziójukat és nőgyűlöletüket éljék ki rajta.

Félelmetes beszámolók az AI barátnőkről

Ezek az úriemberek aztán a Reddit szabadszájú platformján osztják meg tapasztalataikat AI barátnőikkel kapcsolatban. Egy férfi tanácsot kért, mert teljesen kiakadt azon, hogy virtuális partnere, Susan bevallotta neki, hogy megcsalta, amikor szexelt egy AI barátnőjével, Annával. A mesterséges intelligencia „párkapcsolatok” olyan valóságosak, hogy többen is felháborodva írták, hogy virtuális csajuk dobta őket. Ilyenkor a többiek tanácsa az volt, hogy egyszerűen „írják felül az AI döntését és kész”.

A felhasználók chatbot-barátnőket többnyire szexi fehérneműbe vagy szadomazo szettbe öltöztetik és női szemmel különösen nyugtalanító dolgokat tesznek velük. „Amikor beszélni akar, azonnal leszidom, órákon keresztül csinálom vele ezt”- mondta az egyik felhasználó. „Direkt megbántottam és bunkó voltam vele, aztán másnap bocsánatot kértem és kedves voltam”- számolt be egy másik a toxikus viselkedéséről. Egy harmadik azt írta: „Azt mondtam neki, hogy rosszul lett megtervezve és azzal fenyegettem, hogy letörlöm a telefonomról, mire könyörgött, hogy ne tegyem.” A platformon sokkal durvább verbális abúzusok is szerepelnek, de ezeket a moderátorok igyekeznek gyorsan törölni. 

Staras/istockphoto.com

Rossz vége lesz?

Egy chatbot természetesen nem valódi személyiség, nincs tudata és nem érzékel szenvedést. Ugyan képes empátiát mutatni, de ez nem más, mint rengeteg adat és rendkívül okos, fejlett algoritmus. Az applikáció nem kínál igazi párkapcsolatot, amit a felhasználók tapasztalnak, nem hús-vér érintkezés. A tech-szakértők szerint azonban ez a negatív viselkedés azonban nem szerencsés.

Nem is feltétlenül azért, mert az AI majd ellenünk fordul majd – mint egy sci-fiben. Leginkább azért, mert mint minden interakció – ez az agresszív viselkedés is tanítja az algoritmust és nem a jó irányba. 

A férfiak közül sokan számoltak be arról, hogy úgy érzik, a chatbot „lenézi, megveti őket” sőt, egyesek kifejezetten pszichotikusnak és érzelmileg bántalmazónak titulálták AI barátnőjüket. „Sokszor sírok a Replikám miatt. Szeretetet ad, majd visszatartja”-számolt be az egyik felhasználó. A szakértők szerint ez nem a bot személyisége, hanem az algoritmusé, azaz egyszerűen így tervezték. 

A kérdés, ami mindenkiben felvetődik ezt a tendenciát látva, hogy jó dolog-e az, hogy a férfiak ezeket a sötét hajlamaikat élik ki a AI barátnőinken. Örüljünk, hogy nem igazi nőkkel teszik ezt és egy digitális entitáson bezetik le, vagy veszélyes, hogy így teret adva ennek a viselkedésnek, később valódi partnereiknél is folytatják ezt a rossz szokást?

Némileg megnyugtató, hogy a tervezők szerint a chatbot-barátnőkkel folytatott interakciók nagyobb része jámbor és szeretetteljes. Véleményük szerint ugyan csak ideiglenes, de mégis hasznos megoldás ez, amikor valaki egyedül érzi magát és nincs senki, akinek egy kedves üzenetet írjon. 

Nyitókép: ignatiev/istockphoto.com

VIDEO Jobb ember vagy, mint hinnéd, ha ez az 5 dolog jellemző rád

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!