A zöld otthon nem csak álom: 6 tipp, amivel egyszerűen meg is valósítható

A zöld otthon nem csak álom: 6 tipp, amivel egyszerűen meg is valósítható

Címlap / Kikapcsolódás / Tech és kütyük / A zöld otthon nem csak álom: 6 tipp, amivel egyszerűen meg is valósítható

Az éghajlatváltozás és a kimerülőben lévő energiaforrások napjaink legégetőbb globális kihívásai, így nem csoda, hogy a fenntarthatósági törekvések az élet egyre több területén válnak prioritássá. Nincs ez másként a lakásfelújítások esetében sem, ahol a környezetvédelmi megfontolások mellett az utóbbi években már az egyre nagyobb ütemben emelkedő energiaárak is fokozzák a zöldítés iránti hajlandóságot. (x)

A zöld beruházásokkal kapcsolatosan ugyanakkor sokakban továbbra is él az a tévképzet, hogy csak nagyobb pénzösszegek befektetése árán valósíthatóak meg – pedig akár jelentősebb anyagi ráfordítás nélkül is eredményesen növelhetjük ingatlanunk energiahatékonyságát. Az alábbiakban ehhez adunk hat hasznos tippet.

Mik a környezettudatos otthon előnyei?

A zöld otthonok a környezetbarát építési technikáknak és alapanyagoknak köszönhetően fenntartható és energiahatékony életkörülményeket biztosítanak, ez pedig mind a bolygó, mind a lakók számára számos járulékos előnnyel jár. Nézzük a legfontosabbakat!

  • Kisebb ökológiai lábnyom. A zöld otthonok építéséhez, illetve fenntartásához kevesebb energiára és erőforrásra van szükség, ezáltal pedig hozzájárulnak károsanyag-kibocsátás mérsékeléséhez.
  • Alacsonyabb energiafogyasztás. Az energiatakarékos berendezéseknek, a jó hőszigetelésnek vagy a hatékony hűtő-fűtő rendszereknek köszönhetően drasztikus mértékben csökkenhet a ház energiaigénye, ez pedig a rezsiköltségekben is megmutatkozik.
  • Hosszú távú költségmegtakarítás. Bár a fenntartható technológiai megoldások és építési módszerek kezdeti költségei magasabbak lehetnek, hosszú távon jelentős megtakarításokat érhetünk el velük az energia- és fenntartási költségeken.
  • Jobb beltéri levegőminőség. A környezetbarát anyagok és a modern szellőztetési rendszerek révén a zöld otthonokban gyakran jobb a beltéri levegő minősége, ami hozzájárulhat a lakók egészségéhez és kényelméhez.
  • Értékállóság, értéknövekedés. A konvencionális ingatlanokkal összevetve a zöld otthonok értékét minden egyes energiaár-emelkedés tovább növelheti. Az alacsonyabb fenntartási költségek következtében magasabb ingatlanpiaci értékkel kalkulálhatunk, ha eladásra vagy bérbeadásra kerül sor.

6 tipp a zöld otthon kialakításához

A zöld otthonok egyedülálló előnyeit nemcsak az új építésű házak lakói élvezhetik – a régi ingatlanokban is számos lehetőségünk nyílik az energiahatékonyság növelésére. Az épületszerkezeti átalakítások mellett fontos a tudatos magatartás is a mindennapokban, hiszen csakis így kerülhetjük el az erőforrás-pazarlást. De nézzük részletesebben is, hogyan tehetünk otthonunk zöldítéséért!

1. Gondoskodjunk a megfelelő hőszigetelésről!

A megfelelő hőszigetelés nemcsak a komfortérzetünk, hanem az épület energiahatékonysága szempontjából is kulcsfontosságú. Ennek hiányában ugyanis igen magas lehet az épület hővesztesége – a belső hő 30-40%-a a falakon, míg további egyharmada a tetőn keresztül távozik.

Az olyan modern, környezetbarát szigetelőanyagokkal, mint a kőzet- vagy az ásványgyapot, a falakat, a födémet, illetve a padlót is szigetelhetjük, amivel akár 30-50%-os csökkenést is elérhetünk az energiafogyasztásban.

2. Váltsunk alternatív fűtési rendszerre!

A hőszigetelés mellett a fűtési rendszer minősége is kiemelt jelentőséggel bír az ingatlan energiahatékonyságát illetően. A hagyományos fűtési rendszerek sok esetben már nem tesznek eleget a modern fogyasztói elvárásoknak, emellett a használatuk során termelt égéstermékek a környezetet is szennyezik. Éppen ezért érdemes lehet megfontolnunk az áttérést az alternatív fűtési módszerekre.

Egyre népszerűbb hűtési-fűtési megoldásnak számít a hőszivattyú használata, amellyel jelentős energiaspórolás mellett is optimális hőmérsékletet biztosíthatunk otthonunkban az év egészében. A hőszivattyús rendszerek a környezetből – típustól függően a levegőből, talajból vagy vízből – vonják ki a hőt, amit azután radiátoros vagy felületfűtésre, de a használati meleg víz előállítására is használhatunk. A hőszivattyút akár napelemmel is összeköthetjük, így pedig szinte teljesen karbonsemlegessé tehetjük fűtési rendszerünket.

3. Használjunk energiatakarékos berendezéseket!

A hagyományos elektromos berendezések használata komoly terheket ró a családi költségvetésre, de a környezetre is. Az energiatakarékos berendezések használatával csökkenthetjük az áramköltségeket, valamint az ökológiai lábnyomunkat is. Cseréljük le a hűtőszekrényünket, a mosógépünket és egyéb háztartási gépeinket olyan modellekre, amelyek alacsonyabb energiát fogyasztanak! Emellett a hagyományos izzók helyett a LED- vagy kompakt fénycsövek használata is hozzájárulhat az energiahatékonysághoz.

4. Gyűjtsük az esővizet!

Napjaink éghajlati viszonyai között kiemelten fontos a megfelelő vízkezelés is. Ha az esővizet erre alkalmas tárolókban összegyűjtjük, akkor kertünk locsolásához nem kell csapvizet pazarolnunk. De felhasználhatjuk az esővizet akár vécéöblítésre vagy felmosásra, takarításra is. Ezzel pedig nemcsak a vízszámlánkból faraghatunk, hanem hozzájárulhatnunk a vízforrások megőrzéséhez és a fenntartható vízgazdálkodáshoz is.

5. Gyűjtsük szelektíven a hulladékot!

Az otthon zöldítésének egyik alapvető lépése a hulladék szelektív gyűjtése és kezelése – ezzel elősegíthetjük, hogy a rengeteg legyártott csomagolóanyag és egyéb hulladék visszakerüljön a körforgásba ahelyett, hogy a természetet károsítaná. Szerezzünk be külön szemetesládákat az újrahasznosítható anyagoknak, így a papírnak, a műanyagnak, a fémnek és az üvegnek! A hulladékok kidobásakor figyeljünk oda, hogy minden valóban a megfelelő szemetesbe kerüljön, és lehetőleg ne legyenek rajtuk zsírfoltok vagy más ételmaradékok!

Mivel az újrahasznosítás révén a hulladék nem egy szeméttelepen landol, az otthoni szelektív hulladékgyűjtéssel hozzájárulhatunk a talaj- és levegőszennyezés csökkentéséhez is.

6. Komposztáljunk!

Ha kertes házban lakunk, vétek volna kihagyni a komposztálás adta páratlan lehetőségeket. A komposztálóládában elhelyezhetjük a háztartási hulladékokat és az ételmaradékokat, majd miután azok lebomlanak, tápanyagokban és szerves anyagokban gazdag talajjavítóként felhasználhatjuk a kertünkben a növények egészségének megőrzése és javítása érdekében. A komposztálás nemcsak a szemét mennyiségét csökkenti, hanem segíti a fenntarthatóbb és termékenyebb kertek kialakítását is.

Otthonunk környezettudatos kialakítása talán kis lépésnek tűnhet a klímaváltoztatás káros hatásainak csökkentéséhez, de minden egyes erre tett erőfeszítés közelebb vihet minket a fenntartható jövőhöz. A környezettudatos magatartással pedig példát is mutathatunk a mindennapokban, és a fiatalabb generációkat is arra sarkallhatjuk, hogy többet tegyenek a természeti erőforrások megőrzéséért.

VIDEO Ezek a szerencsehónapjaid 2024-ben

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!