4 jelző, amit sose használj magadra egy állásinterjún

4 jelző, amit sose használj magadra egy állásinterjún

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / 4 jelző, amit sose használj magadra egy állásinterjún

A munkakeresés nehéz kérdés, ez vitathatatlan, de szerencsére még a legnehezebb helyzetekben is a segítségünkre lehet az egyszerű, hétköznapi értelemben vett pszichológia: léteznek bizonyos kifejezések és mondatok, amiket messziről el kell kerülnünk, ha sikeresek szeretnénk lenni, akkor pedig pláne, ha be akarunk kerülni a rég vágyott munkahelyre. Fogadd meg a tippjeinket és ezt a négy jelzőt kerüld el, amikor csak teheted, főleg egy állásinterjú keretein belül – kis gyakorlás otthon, és tiéd lesz a meló, meglátod!

Intelligens

Te is tudod, hogy intelligens vagy, és azt is tudod, hogy a HR-es kolléga egy intelligens embert keres a pozícióra – nem kell ezt külön kihangsúlyozni!

Ez pont egy olyan kifejezés, amit szuper, ha másokra alkalmazol, de magaddal kapcsolatban ne mondd ki, akkor sem, ha tényleg intelligens vagy (és nyilván az vagy).

Te mit gondolnál fordított esetben?

Szimpatikus lenne az, aki így írja le magát?

Ezt mondd inkább:

Arról beszélj, ahogyan működsz vagy dolgozol, és ne arról, hogy milyennek tartod magad!

Nyugodtan hangsúlyozd, hogy kreatívan oldasz meg problémákat, mert ez megfelelő önbecsülésre és önbizalomra vall, de nem kell kijelentened, hogy márpedig te kreatív vagy.

Csak finoman!

 

Szerethető

Lehet, hogy kicsúszik ez a szó, mert tényleg nagyon kedves és szerethető ember vagy, de inkább a szociálisan – és a munkahelyen is – értékelhető kifejezéseknél maradj, ha magadról beszélsz!

Hiszen ha kijelented, hogy szerethető vagy, mire fog gondolni a munkáltató?

Valószínűleg arra, hogy hogyan viselkedsz hozzád közeli emberekkel, otthon – ez a téma pedig nem az interjúra való!

 

Ezt mondd inkább:

Hangsúlyozd, hogy miért vagy jó csapatjátékos – persze majd később, amikor már beilleszkedtél, tényleg jó lesz, hogy szerethető típus vagy, de az elején inkább maradj a vonzó és magabiztos kifejezéseknél, mint a „csapatjátékos”, a „jó szervező“ vagy a „társasági ember”!

 

Sikeres

Lehetsz akármilyen sikeres, sosem lesz szimpatikus a körülötted lévőknek, hogy te így írod le magad – ez olyan, mintha elmondanád, hogy „hát igen, jól nézek ki, jól megy a szekér, menő lakásban lakom, sikeres vagyok”.

Biztos akarnád, hogy így gondolkodjanak rólad?

Az igazán sikeres emberek egyébként sosem használják ezt a szót – megtanulták, mit jelent, és nem hangoztatják magukról, mert tudják, hogy visszás lehet a használata!

 

Ezt mondd inkább:

Csak maradj annál, ami a realitás: nyugodtan mondd, hogy jó vagy abban, amit csinálsz!

Ez magabiztosságra, de nem önteltségre utal – nyisd meg a kapukat megfelelő önértékeléssel.

Emeld ki a speciális képességeidet, tulajdonságaidat: mindig jobb körülírni, mint direkten kimondani, milyennek látod magad.

 

Alázatos

Hiába gondolják sokan, hogy magunkra használva ez a jelző szimpatikus lehet, igazából a legtöbb munkáltatónak nem jön be annyira – ez tipikusan az a szó, amit megmutatni kell, és nem kimondani!

Az alázat elengedhetetlen a fejlődéshez, de ha már az interjún alulpozicionálod magad vele (hiába nem ez a terved), abból nem sülhet ki sok jó…

 

Ezt mondd inkább:

Mondd el inkább tettekkel!

Persze ne úgy, hogy túlzott mértékben kedveskedsz az interjún – csak meséld el, miket csináltál pontosan az előző munkahelyeiden, hogy lássák, te valóban (jó értelemben) alázatos vagy, de ne hallják ezt a szót a szádból!

Hidd el, ez nagyon meggyőző megoldás, ráadásul jobban kontextusba tudnak majd helyezni, mint a többi jelöltet, ha még több történetet tudnak meg a múltadból – állásinterjúra fel!

 

VIDEO Így készíts pár perc alatt merész, füstös szemsminket

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!