3 érv a könnyűszerkezetes házak mellett, amit tudnod kell mielőtt építkeznél!

3 érv a könnyűszerkezetes házak mellett, amit tudnod kell mielőtt építkeznél!

Címlap / Otthon / Dekor / 3 érv a könnyűszerkezetes házak mellett, amit tudnod kell mielőtt építkeznél!

Hazánkban még nem túl elterjedt a könnyűszerkezetes házépítési technológia. Ebben a cikkben bemutatjuk, a könnyűszerkezetes házépítés legnagyobb előnyeit. (X)

A könnyűszerkezet hallatán sokan arra gondolnak, hogy maga a ház vázszerkezetére utal a könnyű szó. Ez részben igaz is, mivel a 300kg/m² alatti szerkezetek nevezhetőek könnyűszerkezetnek. Ennek a kritériumnak viszont ma már egy modern technológiával épült téglaház is megfelelhet.

A könnyűszerkezetes házak fő jellemzői, a könnyű szerkezet mellett a jelentősen rövidebb építési idő, a kiemelkedően hatékony hő és hangszigetelés, valamint az építkezés végösszege.

Rövidebb kivitelezési idő

Mitől épül fel hamarabb egy könnyűszerkezetes ház? Egyrészt a kész terveknek köszönhetően. Szinte minden kivitelező több tucatnyi kész tervrajzzal szolgál, a kisebb házaktól egészen a több szintes, akár több 100 m²-es családi házakig.

A tervezési idő átlagosan 60-90 napot vesz igénybe, viszont, ha egy már meglévő tervrajzot választunk, akár apróbb módosításokkal, ezt az időt lényegesen lerövidíthetjük és kezdődhet az építkezés.

A tervezés mellett a kivitelezés is jóval kevesebb ideig tart, a szárazépítéses technológiáknak, az előregyártásnak, és az egyszerre végezhető munkafolyamatoknak köszönhetően.

Összességében, ha célunk, hogy a lehető legrövidebb időn belül készüljön el új otthonunk, akkor akár 6-8 hónap alatt is felépülhet.

Energiahatékony

Manapság az elszabadult energiaárak mellett különösen felértékelődött a hatékony energiafelhasználás. Akkor beszélhetünk energiatakarékos házról, ha annak megfelelő a hőszigetelése és hőtartó képessége, azaz nyáron megtartja a hűvöset, télen pedig tartósan a meleget.

A könnyűszerkezetes házak főfalai 15 cm vastagságban tartalmaznak szálas hőszigetelő anyagot, a födém pedig 25 cm vastagságban.

Összehasonlítva egy átlagos téglafal hőátbocsátása 0,64 – 0,88 W/m²K. Ezzel szemben egy könnyűszerkezetes házé 0,11 – 0,15 W/m²K.

Gondoljon bele, hogy ezt a hatékony hőszigetelési képességet párosítja egy napelemes rendszerrel. Gyakorlatilag mentesítheti magát a szárnyaló energiaárak megterhelése alól.

Könnyűszerkezetes ház ára

Gyorsan felépülő, energiahatékony házakról beszéltünk eddig, de lássuk mégis mennyit kell fizetni egy ilyen otthonért? A válasz: érezhetően kevesebbet, mint egy normál technológiával épült házért.

Az új lakások átlagos négyzetméter ára nagyban függ a régiótól. Természetesen Budapesten a legmagasabb, 786.000 Ft/m² áron kaphatjuk meg új otthonunkat. A legolcsóbb Észak-Magyarország, ahol 370.000 forintot kell fizetnünk négyzetméterenként.

A fenti számok 2020-as adatok! Egy átlagot számolva Magyarországon 506.000 Ft/m² áron tudunk építkezni.

Így egy 80 m²-es ház építési költsége 40.480.000 Ft, míg könnyűszerkezetes technológiával ugyan ez 37.700.000 Ft.

Számoljunk egy nagyobb családi házzal. Egy 144 m²-es családi ház ára 72.864.000 Ft, míg könnyűszerkezetes technológiával 66.900.000 Ft.

A téglaházak négyzetméter árai 2020-as adatok! A könnyűszerkezetes házak árai pedig idei számok! Ezek a különbségek mára még nagyobbak lettek, köszönhetően a dráguló építőipari anyagáraknak.

Összegzés

Olcsóbban építkezhetünk, és gyorsabban, ráadásul jóval kevesebb várható rezsiköltséggel?

Akkor miért nincs itthon elterjedve a könnyűszerkezetes házépítés?

Egyrészt mert viszonylag egy új technolóiáról beszélünk, legalábbis hazánkban. Világszerte több helyen is nagyon népszerűek a könnyűszerkezetes házak, többek közt az USA-ban, Kanadában, Norvégiában és számos Észak-Európai országban.

Ezeken a helyeken több mint 100 éve alkalmazzák ezt a technológiát, és megnyugtatunk mindenkit, a mai napig stabilan állnak ezek a házak!

Ez a másik ok, ami miatt itthon még nincs nagy rajongótábora a könnyűszerkezetes házaknak, a tartósság kérdése.

Ebben a kérdésben is jól szerepelnek a könnyűszerkezetes házak, hiszen a szerkezetük rendkívül erős, de egyben rugalmas is.

Bízunk benne, hogy sikerült egy jó és hatékony alternatívát adunk azoknak, akik építkeznének, és kicsit elmélyülnek a könnyűszerkezetes házak nyújtotta előnyök sokaságában.

VIDEO Halak csillagjegyűként ezekre számíthatsz párkapcsolatban a többi csillagjegytől

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!