3 elektronikai eszköz, amit nem cserélünk elég gyakran

3 elektronikai eszköz, amit nem cserélünk elég gyakran

Címlap / Kikapcsolódás / Tech és kütyük / 3 elektronikai eszköz, amit nem cserélünk elég gyakran

Okostelefon, okostévé, okoshűtő – életünk ma már szinte elképzelhetetlen elektronikai eszközök – sőt, okoseszközök – nélkül, melyek mind az életünket igyekeznek könnyebbé és egyszerűbbé tenni, közben azonban maguk egyre összetettebbé és bonyolultabbá válnak. Épp ezért nehéz lépést tartani velük: némelyiket talán túl gyakran cseréljük, míg a többit elhanyagoljuk. (x)

VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd

3 elektronikai eszköz, amit gyakrabban kellene cserélnünk

Hol vannak már a kezdetleges mobilok a tetejükön az antennákkal! Az eszközök megszépültek, az antennáik viszont nem tűntek el, csak átalakultak: ezek segítségével működik például a mobilinternet és a Bluetooth is, csak épp a telefonok belsejébe kerültek. Éppen ez a fajta gyors és innovatív technológiai fejlődés lehet az oka annak, hogy az emberek többsége néhány évente lecseréli telefonját egy újabb, még okosabb verzióra: 2014-re több volt a telefon bolygónkon, mint az ember. Pedig vannak eszközök, amelyek cseréjére sokkal nagyobb figyelmet kellene fordítanunk.

Laptopok

Laptopjaikhoz jellemzően hosszabb ideig ragaszkodnak az emberek, mint mobiltelefonjukhoz, pedig legalább olyan gyakran használják őket. Épp ezért érdemes odafigyelni a jelekre, melyeket az eszköz küld: a kattogó, berregő hang valamelyik alkatrész meghibásodását, a lassuló, lefagyó, akadozó programok szoftveres problémát jeleznek. Szintén intő jel, ha az eszköz gyakran túlmelegszik, hibaüzenetek jelennek meg, vagy egyszerűen kikapcsol, esetleg kékhalált mutat.

Persze sok függ attól, milyen típusú a laptop: a munkára használt eszközök általában tovább bírják, mint a gamer gépek. Probléma esetén sem muszáj azonban azonnal a teljes eszközt lecserélni. Az akkumulátor élettartama általában 1-2 év, míg a merevlemez és a memória akár 5 évig is kihúzzák; a videokártyát legfeljebb ennyi idő után szintén érdemes leváltani.

Háztartási nagygépek

A háztartási nagygépeiktől a legtöbben csak akkor hajlandóak megválni, ha azok már menthetetlenül elromlottak. Való igaz, hogy a zajos, jegesedő vagy gyengébben hűtő hűtőszekrényt nem kell egyből kidobni, ahogy az sem jelent végzetes problémát, ha az eszköz folyik, időnként túlmelegszik – a hibák nagy részét egy szakember könnyedén ki tudja javítani.

Így a legtöbben akár egy évtizednél is tovább várnak a hűtő vagy a mosógép cseréjével, pedig ezeket az eszközöket akkor is ajánlott lecserélni, ha ennyi idő alatt nem romlottak el. Az újabb gépek sokkal energiatakarékosabbak és kevésbé szennyezőek, így segítségükkel nemcsak a környezetet védjük, de éves szinten több tízezer forintot is spórolhatunk.

Fej- és fülhallgatók

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai alapján 2050-re négyből egy ember valamilyen halláskárosodásban szenved majd. Ehhez a fej- és fülhallgatók elterjedése, valamint azok helytelen használata is hozzájárul.

Különösen káros lehet, ha eszközeink rossz minőségűek, mégis sokat és túl hangosan használjuk őket; nem beszélve a különböző bakteriális fertőzésekről, amiket okozhatnak. Váltsunk modernebb és biztonságosabb eszközökre, melyeken a megfelelő zajszűrés miatt nem kell maximálisra felvenni a hangot! A fertőzés elkerülése érdekében pedig tisztítsuk őket rendszeresen, és ne cserélgessük másokkal!

Miért ragaszkodunk ezekhez?

Szeretett gépeinktől nehéz megválnunk, hiszen azokra sokszor úgy tekintünk, mintha családtagok lennének: hibáikkal együtt is elfogadjuk őket, sőt, megtanulunk együtt élni azokkal. Pedig gépeink azért vannak, hogy könnyebbé tegyék életünket, és persze azért, hogy ellássák azt a funkciót, amiért vásároltuk őket.

De egy-egy háztartási nagygép cseréjétől sokan azért is ódzkodnak, mert az újabb eszközöket nagyon drágának gondolják. Valóban érdemes meggondolni mire mennyit költünk, de ma már egy minőségi hűtő, mosógép vagy mikrohullámú sütő egyáltalán nem számít elérhetetlennek. A háztartási gépek cseréjét ráadásul sokszor kormányzati és uniós programok is támogatják. Ha összeszámoljuk a javításra, karbantartásra áldozott összeget és összevetjük azzal, hogy egy hatékonyabb, jobb energiafelhasználású géppel mennyit spórolhatunk, sokszor a csere felé billen a mérleg nyelve.

A környezettudatosság szerencsére egyre több háztartásnál számít fontos szempontnak – előfordul, hogy épp emiatt tartanak ki a régi készülékük mellett. Pedig a környezetvédelem ma már a gyártócégek számára is kiemelkedő jelentőségű, így gyakran hirdetnek csereakciókat a régi gép beszámításával.

Mit tegyünk a régi eszközeinkkel?

Ha elköteleztük magunkat a csere mellett, figyeljünk oda arra is, mi lesz a régi eszközeink sorsa.

Lassuló laptopunkat, elavultabb tévénket vagy mosógépünket sokan még örömmel és sokáig használnák: adományozza el ezeket – de természetesen csak akkor, ha a gépek még valóban használhatóak.

Keressük a fent említett gépcsere-programokat is, ezekkel ugyanis jelentős pénzt spórolhatunk. Sok kereskedő és webshop úgy buzdít vásárlásra, hogy az ingyenes kiszállítás mellett térítésmentesen elszállítja a régi eszközöket is – érdemes élni ezzel a lehetőséggel.

Ha kiöregedett, meghibásodott gépünkről magunknak kell gondoskodnunk, mindenképpen figyeljünk oda a környezetvédelmi előírásokra! Az akkumulátoros eszközöket, egyes alkatrészeket és elemeket nem dobhatjuk ki csak úgy a kukába, keressünk biztonságos gyűjtőhelyet ezek számára! Lomtalanításkor is csak bizonyos szétszerelt elektronikus eszközöktől válhatunk meg – érdeklődjünk a boltban vagy a hulladékudvaroknál, mi a teendő a régi eszközökkel!

Végül, de nem utolsósorban az is fontos, hogy figyeljünk oda háztartási gépeinkre és eszközeinkre, megfelelő használat mellett ugyanis élettartamuk jelentősen meghosszabbítható. A régi, kiöregedett elektronikai eszközöket azonban akkor is érdemes lehet kicserélni, ha még működnek: ezzel ugyanis hosszú távon időt, pénzt és energiát is spórolhatunk!

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!