A nagy visszatérés a munkahelyedre: így készítsd fel magadat

A nagy visszatérés a munkahelyedre: így készítsd fel magadat

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / A nagy visszatérés a munkahelyedre: így készítsd fel magadat

A járvány elzárt bennünket a barátoktól és a munkahelyünktől, és sokan érzik úgy, hogy nehéz lesz újra visszatérni a megszokott mederbe.

Hétfőn reggel értekezleten kell részt venned – de nem a monitor előtt, hanem személyesen. Már előző este görcsbe szorul a gyomrod, korán kell kelned, hogy elérd a reggeli vonatot és aludni sem tudsz az izgalomtól.

Sokak számára ismerős a fenti helyzet. A pandémia miatt sokan érzik úgy, hogy megváltozott a rutinjuk, talán a személyiségük is, és nem tudják, hogyan térjenek vissza a normál irodai életbe.

Szerencsére a dolog azért nem lehetetlen.

Személyiségjegyeidre – például merészségedre, barátságosságodra és ambíciódra – gondolhatsz úgy, mint beépített megbirkózási stratégiákra, amelyeket a különböző élethelyzetekben használhatsz. A múlt század jelentős részében az elfogadott álláspont az volt, hogy ezek a tulajdonságok viszonylag korán kialakulnak és rögzülnek. William James amerikai pszichológus és filozófus híresen szerint ez a megszilárdulás 30 éves korodra bekövetkezik.

A legtöbb személyiségszakértő nézőpontja azonban napjainkban nagyon eltér ettől. Az emberek természetüknél fogva rendkívül alkalmazkodók. Mindig tanulunk és változunk. Egy sor új tanulmány, köztük számos longitudinális vizsgálat, amelyek ugyanazon embereket követték életük során, arra a következtetésre jutott, hogy bár a személyiség viszonylag stabil, a későbbiekben is bizonyos mértékben alakítható.

Ez pedig jelentősen befolyásolja, mit kell gondolnunk arról, amikor a Covid-19 járvány személyes hatásairól beszélünk, valamint abban, hogy tudnánk a legjobban felkészülni a visszatérésre a hónapokig tartó társadalmi kényszerszünet után.

Változatos minták

Míg génjeink megalapozzák sajátos személyiségünket – a „gyári beállítások programozásával” –, ez még nem adja ki a teljes történetet; az élet eseményei, a társadalmi szerepek és a kapcsolatok is alakíthatnak minket. És sok ember számára kevés életesemény volt olyan radikális vagy zűrzavaros, mint a járvány. Ugyanakkor fontos látni, hogy a világjárvány mindenki számára más volt, mást jelentett és így nem egységesen változtatott meg bennünket.

Sokunk számára azonban lesznek olyan átfogó változások, amelyek a korlátozások enyhülésével külön kihívásokat jelentenek majd.

Például, ha a legtöbb emberhez hasonlóan nem tudtál sokat szocializálódni, és sok időt töltöttél egyedül, akkor valószínű, hogy sokkal kevésbé érzed extrovertáltnak magadat, mint korábban. Az idő múlásával előfordulhat, hogy kevésbé energikusnak és társaságkedvelőnek érzed magadat.

A korábban könnyűnek tűnő kihívások most ijesztőnek tűnhetnek. Tanulmányok kimutatták, hogy a magány csökkentheti az extroverziót, és egy sor olyan pszichológiai változást idézhet elő, amelyek ezután tovább súlyosbíthatják a helyzetet, például fokozott félelmet az elutasítástól.

Hasonlóképpen, ha a világjárvány idején elvesztetted a munkádat, vagy ha munkaviszonyodat hetekre vagy hónapokra felfüggesztették, akkor valószínűleg a lelkiismeretességben (az önfegyelem és az ambíció szintjén) tapasztalhatsz csökkenést. Kutatások kimutatták, hogy a munkanélküliségnek ez a hatása a napok struktúrájának elvesztése, valamint a szorgalom, a pontosság és az erőfeszítés után következő jutalom elvesztése következtében alakul ki.

VIDEO Így tedd fel helyesen a kontúrt, bronzosítót és pirosítót

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

Oldalak: 1 2

»