Visszanöveszthetjük az elvesztett végtagokat? A tudósok szerint nem is olyan lehetetlen az elképzelés

Visszanöveszthetjük az elvesztett végtagokat? A tudósok szerint nem is olyan lehetetlen az elképzelés

Címlap / Otthon / Visszanöveszthetjük az elvesztett végtagokat? A tudósok szerint nem is olyan lehetetlen az elképzelés

Lenyűgöző dolog, mire képes a testünk, és hogy hogyan regenerálja önmagát, mindenre azonban még ő sem képes: bár a bejuttatott méreganyagok idővel kitisztulnak, a bőr sebei behegednek, az elvesztett testrészeket nem vagyunk képesek újranöveszteni. Még. A tudósok szerint azonban nagyon is elképzelhető, hogy ez a jövőben megváltozik.

A laposféregnek már sikerült

A drezdai Max Planck Molekuláris és Sejtbiológiai Intézet kutatói egészen lenyűgöző eredményt értek el egy kísérlet során. A sejtek közötti információáramlás lekapcsolásával azt érték el egy gyűrűsféregnél, hogy az újranövessze saját, levágott fejét, amire az állat korábban, a sejtinformáció lekapcsolása előtt nem volt képes.

A kutatók szerint így egy napon akár az is lehetségessé válhat, hogy az emberek képesek legyenek levágott végtagjaik újranövesztésére.

Igazi túlélő bajnok

Míg egyes állatok képesek a regenerálódásra, mások nem.
„Egy nyúl például nem tud ilyesmit, ahogyan nem tud a béka sem, a zebrahal és az axolot viszont igen, a laposféreg pedig igazi bajnoknak számít ezen a területen” – magyarázta dr. Jochen Rink, a kutatócsoport vezetője.
A laposféreg annyira mesteri a saját szerveinek újjánövesztésében, hogy ha egy példányt 200 darabra szeletelünk, akkor 200 új, teljesen ép laposféreg fog regenerálódni. A kutatók ezt a képességet szeretnék jobban megérteni, ezért miközben általánosságban tanulmányozták a laposféregfajokat, vizsgálni kezdték az úgynevezett Dendrocoelum lacteum fajtát, ami nagyon közel áll az önmagát teljesen regenerálni tudó laposféreghez, de azzal ellentétben képtelen például a saját feje újranövesztésére.

A tudósoknak sikerült találniuk egy sejtek közötti információáramlást biztosító kapcsolót, aminek a lekapcsolásával ez a féregfajta is képessé vált a saját fejének újranövesztésére.

Egy lépéssel közelebb a megoldáshoz

„Nem tudjuk pontosan, miért képesek egyes állatok a testrészeik újranövesztésére, míg mások nem” – magyarázta a kutatócsoport. – „Azzal, hogy a laposféregnél egy kapcsoló kiiktatásával elértük ezt a változást, egy lépéssel közelebb kerültünk a folyamat megértéséhez, ez pedig azt jelenti, hogy egy lépéssel közelebb kerültünk ahhoz is, hogy meg tudjuk változtatni ezt a képességet más állatokban, sőt akár emberekben is, akik így egy napon képesek lehetnek akár az elvesztett végtagjaik visszanövesztésére is.”

„Újjáépíteni a teljes fejet, az aggyal, a szemekkel és mindek hozzájuk kapcsolódó vezetővel persze nem egyszerű feladat, de a kísérlet bebizonyította, hogy nem is lehetetlen” – tette hozzá dr. Rink. – „Azt gondoltuk, hogy kapcsolók százait kell majd megváltoztatnunk ahhoz, a degenerációt regenerációval orvosoljuk, de kiderült, hogy bizonyos esetekben néhány kapcsoló módosítása is elegendő.”

A tudósok szerint most már világosabb, hogyan módosítható a regenerációs képesség a rokon fajoknál, és ezzel közelebb kerültek ahhoz is, hogy egy napon az embereknél is aktiválható legyen ez a tulajdonság mindössze néhány genetikai kapcsoló megváltoztatásával.

VIDEO Ezek a szerencsehónapjaid 2024-ben

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!