Várandós kismamák nyaralási tippjei

Várandós kismamák nyaralási tippjei

Címlap / Életmód / Család / Várandós kismamák nyaralási tippjei

A nyaralási terveket a várandósság alatt sem kell törölni az éves tervünkből, de megéri néhány alapszabályt betartani. Ha jól választunk, akkor legalább ugyanolyan kellemes élmény lesz így is, mint korábban volt!

Első trimeszter

Az első trimeszterben lévő kismamáknál nagyon eltérő, hogy fizikailag és hangulatilag hogyan élik meg ezt az időszakot. Van, aki folyamatos fájdalmakkal küzd és van, akinek gyakorlatilag semmi problémája nincs. Ilyenkor semmiképpen sem javasolt túlságosan távolra utazni, mivel a hosszú úton a hányingerek csak problémát és kellemetlenséget okoznak.
Ezért inkább válasszunk egy lakhelyünkhöz közeli szép helyet, ahol lehetőségünk van pihenni, sétálni, de akár visszavonulni is, ha úgy érezzük, hogy éppen arra van szükségünk.

Második trimeszter

A második trimeszter a kismamák legaktívabb időszaka. Már elmúltak az első trimeszterre jellemző rosszullétek, de még nincsen a terhesség végére jellemző fáradtság. A kismamák ilyenkor kifejezetten aktívak, és igényük is van arra, hogy egy szép, romantikus utazást tegyenek párjukkal – valószínűleg egy ideig utoljára kettesben.
Nyugodtan vállalkozhatunk akár hosszabb utakra is, de orvosunkat tájékoztassuk erről és nagyon fontos, hogy a vizsgálatokat se hagyjuk ki emiatt. Repülő- esetleg hajóutaknál érdemes tudakozódni a szabályokról, mivel több helyen a 20. hét után már nem kötnek szerződést.

Harmadik trimeszter

Ebben az időszakban természetesen sok múlik a felszedett kilókon és azon is, hogy milyen idő van, de ezektől a szempontoktól függően még nem kell lemondani a nyaralást. Az utolsó egy hónapban már nem tanácsos elutazni, mert a baba érkezését akár egy váratlan helyzet is megsürgetheti, ezért a még jónak mondható időszak a 7. hónap, vagy a 8. hónap eleje.
Nyáron a vizesedés sok kismamának okoz gondot, így hosszú sétákra kár vállalkozni. De egy nyugodt, szép és jó levegőjű helyre bátran elmehetünk, de a biztonság kedvéért túl messzire nem érdemes menni a szülésre kiválasztott kórháztól. A fürdőzés viszont ilyenkor már kerülendő.

Fürdőzés

Manapság rengeteg helyen lehet gyógyvizes szolgáltatásokat igénybe venni, amit hiába imádtunk a terhesség előtt, most néhány hónapig még érdemes lemondani ezekről. A túl hideg és a túl meleg víz egyaránt görcsökre ösztönözheti a méh izmait, így akár a szülést is beindíthatják. Ezért csak kellemesen meleg vízben ajánlott fürdeni.
Az úszás és a fürdőzés egyébként megengedett, sőt sokszor kifejezetten tanácsolják is az orvosok a terhesség előrehaladtával jelentkező derék- és hátfájás enyhítésére, a gerinc tehermentesítésére és az izmok átmozgatására, de figyeljünk, hogy semmiképpen se erőltessük túl magunkat!

Masszázsok

A masszázsok nagy része is kerülendő sajnos a várandósság idején. Alkalmazásuk ugyanis vérbőséget okozhat, ami negatív hatásokkal bírhat a terhességre, akár vetéléshez is vezethet. Létezik azonban kifejezetten a kismamák számára kialakított masszázstípus, amelyik úgy segít csökkenteni vagy megszüntetni a fájdalmakat, hogy nem váltja ki a negatív hatást.
Ezt úgy érik el, hogy hagyományos gyógymasszázst alkalmaznak, de abból kihagyják azokat az elemeket, amelyek a kismedencére bármiféle hatást kiválthatnak. Ha igénybe szeretnénk venni ilyet, akkor a legjobb, ha kikérjük orvosunk tanácsát.

Napozás

A napozás körülményeire nyaralás alatt különösen érdemes odafigyelni. Feltétlenül kerüljük el azt, hogy hosszú ideig közvetlenül a napon legyünk. Napozáshoz válasszunk szórt fényt, vagyis enyhén árnyékos terepet, emellett pedig használjunk napvédő szereket is. Jó tudni, hogy a napolajakat és naptejeket kb. 20 perccel az előtt érdemes felkenni, mint ahogy kimennénk a napra, hogy ténylegesen kifejthessék hatásukat.
A hasunkat lehetőleg ne napoztassunk, inkább szerezzünk be terhesfürdőruhát, tankinit, vagy csak terítsük le a hasunkat egy kendővel. A napozás melletti folyamatos folyadékbevitel természetesen szintén nagyon fontos, különösen ezekben a hónapokban.

Ideális dátum

A kismamáknak a test átrendeződése és az ebből adódó esetleges fájdalmak vagy kényelmetlenségek elkerülése érdekében feltétlenül érdemes mozogni valamit. A mozgás és az utazással járó igénybevételhez nagyon fontos a jól megválasztott dátum is.
Számoljuk ki, hogy ha nem estünk volna teherbe, akkor mikorra esett volna a menstruációnk, és lehetőleg a nyaralást ne időzítsük arra a hétre vagy napokra. Ezeken a napokon ugyanis statisztikailag nagyobb az esély a spontán vetélésre, így érdemes másik dátumokat választani.

VIDEO 10+1 sminkes trükk, amit bárcsak előbb tudtál volna

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!