Longyearbyen a Svalbard sarkvidéki szigetcsoportján, az északi szélesség 78. fokán található, a világ legészakibb állandó települése. Félúton Norvégia szárazföldje és az Északi-sark között az itt élő 2 300 lakos megszokta a szélsőségeket.
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
Szintén elképzelhetetlen az is, hogy valaki Longyearbyenben szülessen: a várandós nőknek a terminusuk előtt 3 héttel a szárazföldre kell utazniuk, és ott világra hozniuk a gyermeküket, mert a szigeten nincsenek meg a körülmények, hogy egy vajúdás alatti esetleges vészhelyzetet kezelni tudjanak.
Fenyegető klímavész
A helyiek élete 2015 decemberében még nehezebbé vált, amikor az egyébként sem túl biztonságos és lakályos városban egy lezúduló lavina 11 otthont megsemmisített és további 12-ben komoly károkat okozott. Alig egy évvel később, 2017 februárjában egy újabb lavina 6 másik otthont tett lakhatatlanná.
A klímaváltozás következtében egyre gyakoribbá váló lavinák miatt mostanra nagyon nehézzé vált biztonságos helyet találni itt, pedig a leomlott házak helyére újakat kellett építeni.
A városvezetésnek gyakorlatilag újra kellett gondolni az egész város alaprajzát és felépítését, az újonnan épülő épületeket pedig a megváltozott klímahelyzet, és az ennek következtében megváltozó talajszerkezet miatt már nem a hagyományos építési eljárással, fa alapokra, hanem acélszerkezetekre építették.
A cikk folytatódik, lapozz!