Tudnivalók a jutalomfalatokról

Tudnivalók a jutalomfalatokról

Címlap / Életmód / Család / Tudnivalók a jutalomfalatokról

Szereted finomságokkal kényeztetni a kedvenced? A simogatás mellett ez is jó módja annak, hogy kimutasd, mennyire szereted. A túl sok, vagy éppen nem megfelelő nasi azonban könnyen a négylábúak egészségének rovására mehet…

Számít a kalória!

Te gondolkodsz rajta, hogy belefér-e még az a csoki mára, kutyád vagy cicád azonban már a tizedik jutalomfalatnál tart? Állatoknál is ideális, ha a napi tápanyagbevitel legföljebb tizedét teszi ki a nassolás.
Kalóriaszükségletük súlytól, kortól és fizikai aktivitástól függ. Egy 4,5 kilós ebnek mindössze 290-450 kalóriára van szüksége, de ha megkérdezed az állatorvost, ennél jóval pontosabb adatot mond. A kutya- és cicabonbonok némelyike darabonként akár 75 kalóriát is tartalmazhat, nézd meg a tápértéket a csomagoláson!

Lehetőségek cicáknak

A macskák kalóriaszükséglete a kistestű kutyákénál is csekélyebb. Fél testsúlykilogrammonként körülbelül 35 kalóriára van szükségük, illetve a szobacicák igénye jelentősen eltér a kintiekétől.
A macskamenta kiváló növényi opció, de az sem rossz, ha egy jóízű jutalomfalatért alaposan megdolgoztatod a kedvenced!

Mérgező falatok

Szereted az avokádót, a szőlőt, a diót, a kávét, a hagymát és a csokit? Számodra ezek finomak és egészségesek, a kutyád vagy a cicád szemszögéből azonban mérgezőek.
Ha mégis ilyen került a szervezetükbe, irány az állatorvos! Van, ami már kis mennyiségben is nagy galibát okoz.

Mi van a jutalomfalatban?

A legtöbb előre csomagolt kisállat-nasi címkéje tartalmazza az összetevők listáját és az adagolási útmutatót. Amelyik nem, eleve gyanús – inkább ne vedd meg! Többnyire hús és növényi eredetű alapanyagok jelentik a kényeztető eledel alapját, valamint tartósítószerekkel garantálják a termék szavatosságát.
Utóbbira egyes kedvencek érzékenyek lehetnek, ami emésztőrendszeri tünetekben nyilvánul meg.

Tanítás nasival

A jutalmazás-büntetés mechanizmusa a feltételes reflexek révén kitűnően működik a cicákon és az ebeken. De a mértékletesség minden szempontból lényeges.
Egyszeri nagy jutalom helyett alkalmazz többszöri kicsit! Viszont a „megrágtad a cipőt? akkor ma nincs nasi” típusú logikai kapcsolatok nem szoktak működni.

Saját készítésű jutalomfalat

Számos receptet találhatsz a neten, de csirkehús, máj és tojás sütésével nem nyúlhatsz mellé.
A házi nasiban az a jó, hogy tartósítószerek és egyéb adalékanyagok hiányában kedvezőbben hat a négylábúd egészségére. Amennyiben az állatkádnak valamilyen betegsége van, mutasd meg előbb a receptet az orvosának!

Nemet mondani

Vonyít, nyávog, pitizik, sündörög? Nagyon nehéz nemet mondani a kutyádnak vagy a cicádnak, főleg, ha mondjuk főzés idején jön rá a hízelgésroham. Egy falatot természetesen adhatsz neki, de utána állj le!
Gondolj bele, hogy milyen lenne a tested, ha saját magad kényeztetnéd folyton különböző csemegékkel!

Rágcsálnivaló az ép fogakért

A ropogós finomságok és a speciálisan fogtisztításra kitalált falatok alkalmazása rendszeresen ajánlott! A lepedék eltávolításával jelentősen csökken a fogszuvasodás veszélye, így kedvencednek rengeteg fájdalmat spórolhatsz meg.Ne feledd: ha kényeztetni akarod a macskád vagy a kutyád, a legjobb eszköz a törődés! Az együtt töltött idő, a játék a fittség mellett segít a kötődés kialakításában és fenntartásában, illetve az unaloműzésben. Egy madzaggal vagy labdával sokkal erősebb érzelmi választ érhetsz el, mint a legdrágább jutalomfalattal!

VIDEO Halak csillagjegyűként ezekre számíthatsz párkapcsolatban a többi csillagjegytől

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!