Történelmi fesztiválokon, különféle kulturális programokon gyerekként sokan csodáltuk a különleges ruhákba, páncélokba öltözött alakokat, és alig vártuk, hogy valamilyen izgalmas jelenetet adjanak elő. De belegondoltál már abba, hogyan is működik egy történelmi újrajátszó csapat, milyen óriási munka lehet egy-egy előadás mögött?
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
A közel két évtizede sikeres Norde Gard tagjai pontosan tudják, és szívesen osztottak is meg részleteket az izgalmas munkásságukról.
Mi adta az ötletet annak idején, hogy életre hívjátok a Norde Gardot?
A csapat 2006-ban alakult meg jelenlegi formájában. A társaság többsége korábban, más csapatokban már foglalkozott történelmi újrajátszással. Szerettük volna megmutatni a nagyközönségnek a 9-11. századi emberek, viseletét, harcmodorát, életmódját.
Csataszimulációkat, harci jeleneteket adtunk elő, sokszor más csapatokkal közösen, így például legrégebbi partnereink közé tartoztak a többek között a Csallóközi lovasíjászok és a Legio Brigetio. Emellett táborainkban a korabeli hétköznapi élethez kapcsolódó tárgyak és tevékenységek bemutatására törekedtünk.
Fotó: Norde Gard
Pontosan mely törzsek életmódjának és harcának a bemutatásával foglalkoztok, és miért éppen mellettük döntöttetek?
A csapat eredeti célja a 9-11. századi skandináv és az ehhez kapcsolódó rusz kultúrkör bemutatása volt. Azokban a csapatokban, amelyek ezzel az időszakkal foglakoznak, közös jellemző, hogy gyakran szerepelnek harci bemutatókon, vesznek részt vívóversenyeken és kedvelik a közelharci küzdelmet. Ezt azért érdemes megjegyezni, mert más korszakoknál pl. újkori katonai hagyományőrzésnél, ez gyakran hiányzik, vagy kevésbé van jelen.
A korszak szeretetén kívül, közös nevező még, – ahogy azt az egyesület régi tagja szellemesen megjegyezte – hogy „a magyarországi viking kori hagyományőrzés két dologból nőtt ki, az egyik a metal zene, a másik az asztali szerepjátékok világa”. Emellett a skandináv/viking kultúrkör bemutatása látványos is, sok ember hallott róluk, érdeklődik a téma iránt, tehát van közönsége.
A Norde Gard másik profilja, az 5-6. századi népvándorláskori kárpát-medencei germán népek: a gepidák és a langobardok (longobárdok) bemutatása. Eredetileg amiatt kezdtünk foglalkozni vele, mert a magyarországi rendezvények között kevés olyan volt/van, ami a 9-11. századot fedi le, de sok olyan van, amely a római korral foglalkozik.
Hasonlóan, mint más korszakoknál, itt is felmerült az igény arra, hogy a bemutatókon legyen egy „ellenség”, így mivel a germán és skandináv kultúrkör között sok a hasonlóság, illetve egyre több a hozzáférhető régészeti információ, a csapat ezt is felvette a repertoárjába, és hasonló lelkesedéssel foglalkozik vele, mint a vikinggel.
A cikk folytatódik, lapozz!