Tippek a cipésztől, hogy a kedvenc cipőid sokáig gyönyörűek maradjanak

Címlap / Stílus / Divat / Tippek a cipésztől, hogy a kedvenc cipőid sokáig gyönyörűek maradjanak

VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd

Biztosan neked is van legalább egy pár olyan cipőd, ami már nagyon a szívedhez nőtt. Nem csak kényelmes, de csinos is, már-már kabalacipőként hordod. Félted, nehogy valami baja történjen, mert ezt szinte a lábadra öntötték, ilyet többet úgysem találsz! Ha magadra (és a cipődre) ismertél, olvass tovább, mert összegyűjtöttük a cipészek 7 pontját, amire figyelned kell, hogy a cipőd még sokáig újszerű maradjon!

Minőségi cipőt vásárolj!

Bármilyen cipészt megkérdezel az első számú szabályról a cipővásárlásnál, biztosan azt fogja mondani, hogy a választott lábbeli minőségi anyagból készüljön.

Ez nem azt jelenti, hogy minden cipőd bőrből legyen, inkább arra figyelj – még egy alacsonyabb árkategóriás cipő vásárlása esetén is –, hogy a varrások, ragasztások, sarkak, illetve a talpak jó állapotban legyenek.

Bármilyen körültekintően is viselsz egy cipőt, ha az nincs jól összerakva, akkor hamar tönkremegy és – jó esetben – viheted máris a cipészhez.

Használj sámfát!

A sámfa használata leginkább a férficipőknél elterjedt, pedig a legtöbb cipődet te is boldoggá (és széppé) tehetnéd vele.

Sokat segítenek abban, hogy a cipőd megőrizze eredeti formáját, vagy épp ne nyomja össze semmi a szekrényben.

Tipp: Ha sámfát vásárolsz, mindenképp fa anyagút keress, ami nincs bevonva plusz lakkréteggel, hiszen ezek sokkal strapabíróbbak és jobban szívják a nedvességet is!

A cipész szerint a legjobb, ha a sámfát a cipő viselése után egy-két óráig használod, utána már kivehető.

Otthoni praktikák

Télen sokszor előfordul, hogy cipőink nedvesek, latyakosak, havasak lesznek, hiszen nem mindenki olyan szerencsés, hogy autóval jár háztól házig.

Szuper házi praktika a nedves cipő problémára, ha újságpapírt tömködsz a cipődbe, és elveszed a fűtőtest, illetve minden közvetlen hőforrás elől.

Ez azért fontos, mert az újság lassan veszi át a nedvességet, így folt nélkül szárad meg a cipő, ha azonban drasztikusan próbálnád szárítani – például hajszárítóval – akkor maradandó foltokat okozhatsz!

Ha a téli latyaktól sós lett a cipőd, akkor egy papírtörlőt nedvesíts be kis ecet és víz keverékével, és töröld át ezzel a cipőd!

Fehér cipők

Mindenkinek van legalább egy pár fehér cipője, legyen az balerina, tornacipő, vagy szandál.

Ha foltos lesz vagy esetleg elkezd besárgulni a kedvenc fehér tornacipőd, semmi vész, van megoldás!

A bőr edzőcipőket úgy tudod a legegyszerűbben tisztítani, ha a foltot egy kis körömlakklemosós papírral áttörlöd, vagy egy fele-fele arányban víz és citromlé keverékkel mosod át és napon szárítod.

Ha a vászoncipőddel van gond, ott is működhet a citromos praktika, de ha ez nem válik be, akkor keverj össze egy kis kanál szódabikarbónát pár csepp vízzel, és ezzel dörzsöld át a foltos részt.

Magassarkúk

A magassarkúk viselésekor bizony sokszor koszolódhat, sérülhet a cipőnk.

Ha finomabb anyagból készült a cipőd és egy makacs foltot szeretnél eltávolítani róla, akkor csepegtess egy fogkefére néhány csepp babasampont, és ezzel dörzsöld át gyengéden. 

Ha fű- vagy sárfolt került a cipőd sarkára, mindenképp várd meg, amíg megszárad, és csak azután kezdd el dörzsölgetni egy száraz ronggyal – hidd el, itt a víz nem segít!

Tipp: A legjobb, ha a magassarkúidat dobozban tárolod – főleg azokat, amiket ritkábban használsz – így nem nyomódnak meg a többi cipőtől a szekrényben, és nem fognak koszolódni sem!

Bőrápolás

A bőrcipők általában egy életre szólnak – legalábbis, ha tényleg minőségi darabot választasz. Ha megfelelően viseled és ápolod, akkor valóban hosszú évtizedekig kitart majd melletted.

Nagyon fontos alapszabály a bőrcipők esetén, hogy ne viseljük őket folyamatosan. Hiszen ha minden nap ugyanaz a cipő van rajtad, akkor csak néhány órát adsz a cipődnek a regenerálódásra. Igen, a cipőknek is kell pihenniük, így legalább két vagy három pár cipőt váltogass egy hét során! Szintén nagyon fontos, hogy mielőtt bármilyen ápolószert rátennél, bizonyosodj meg róla, hogy a cipőd teljesen tiszta!

Tipp: Ha nem szeretnél minden cipődhöz külön ápolószert venni, akkor válassz egy átlátszót, amivel minden bőrcipődet meg tudod tisztítani, valamint a téli időszakban érdemes beruháznod egy vízlepergetős spray-re is!

Sarkak és fűzők

A sarkak, valamint az összevissza kikandikáló fűzők érzékeny pontjai kedvenc cipőinknek. Ha folyamatosan figyeled a lábbelik állapotát, akkor nem lehet nagy gond.

Aranyszabály ugyanis, hogy minél előbb veszed észre, hogy a cipőd sarka kezd elkopni, annál jobb. A cipész sem biztos, hogy segíthet már a legszebb magassarkúdon, ha teljesen lekoptattad a sarkát!

Annak érdekében, hogy még jobban óvd a cipőid sarkát, használj cipőkanalat, így nem nyújtod meg az anyagot, és tovább szépek maradnak a cipőid!

A lábbelik ápolásánál nagyon ügyelj a fűzőkre is. Ha valamilyen ápolóanyagot kensz a cipődre, akkor a fűzőket vedd ki belőle, vagy legalábbis tartsd tőle távol a szereket – azok csak a cipődnek tesznek jót, a fűzőknek kevésbé!

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!