Szülői tökéletesség, avagy a legnagyobb nevelési hiba

Szülői tökéletesség, avagy a legnagyobb nevelési hiba

Címlap / Életmód / Család / Szülői tökéletesség, avagy a legnagyobb nevelési hiba

Sokan azt vallják, a tökéletességre törekedni kell. Valódi tökéletesség nem létezik, így sokan azzal, hogy ezt nem ismerik be maguknak, pokollá teszik saját életüket – és a családjukét is – jó szándékból, fennkölt indíttatásból. Éppen ezért nem helyes megfeszítenie magát egy embernek a szülőség, az anyaság oltárán.

Ki a jó szülő?

Az a jó szülő, aki kiegyensúlyozott ember, mivel akkor az lesz a gyerek is. Természetesen minden gyerek megteszi a magáét annak érdekében, hogy ez ne legyen így: feszegeti a határokat – feltéve, ha vannak.
A hétköznapok eseményei, a családra nehezedő terhek, a kihívások miatt folyamatosan mozognak a határok, alakulnak a szokások, változnak az elvárások, szülőként pedig nyomon kell követni ezeket, hogy a lehető legkisebb rés legyen a pajzson. Mint a külső romboló tényezők miatt, mint a belső, családi hatalmi harcok miatt.

A jó szülő ismérvei

Felelősség: ami a szülőre hat, hat a gyerekre is. Legyen a példa jó, és a döntések következményét is végig kell gondolni.
Korlátok: inkább kevesebb, de szilárd és ésszerű korlátokat kell szabni, melyek áthágása mindig következményt von maga után.
Következetesség, fegyelem: a szabály az szabály, melyet nem rúghat fel senki a családban, csupán a békesség kedvéért.
Dicséret: fontos a pozitív megerősítés, egy kicsit többször, mint indokolt, ám mértéke csak akkora legyen, ami még építő.
Magyarázat: a gyerek az életkorához mérten ismerje az okokat. Fontos, hogy ne magyarázkodj – mert az tekintélyromboló – hanem magyarázz.

A szülőknek is vannak jogai

Nem csak a gyerek iránt kell felelősséget érezni, magunk kiegyensúlyozottsága iránt is. Joga van egy szülőnek ahhoz, hogy kiegyensúlyozott párkapcsolatban éljen, és ennek a lehetőségét meg kell teremteni, mint időben, mint térben.
Joga van a szülőnek ahhoz, hogy érzelmeit kifejezze, azaz alkalmanként dühös legyen, és igen, néha szükséges megmutatni, hogy a felnőtt az erősebb – ez tekintélyt ad, ami a gyereknek biztonságérzetet nyújt.
Joga van a szülőnek a megfelelő bánásmódhoz, azaz a gyerek ne éljen vissza a szeretettel, ne bántsa a szülőt. És végül a szülőnek döntési joga van.

Tipikus hibák

Tipikus hiba, amikor úgy érezzük, hogy (a gyerek komfortérzetét növelő) munkánk sosincs kész, még mindig kell tenni, alakítani – ez nem szerencsés, mivel elmarad az elvégzett munka jutalma. Másik hiba, ha nem kezeli a szülő a helyén a kudarcait, ilyenkor saját magát bünteti, szorítja korlátok közé.
Emberként, szülőként sem lehet olyan döntéseket hozni, ami mindenkinek jó, ebbe bele kell törődni, mivel a szülő nem Isten. Természetes a vágy, hogy gyerekeinket boldognak akarjuk látni, és feleslegesen rettegünk attól, hogy nem vagyunk jó szülők. Ez önbizalmunkat ássa alá.

És végül a maximalizmusról

A maximalizmus egy elképzelés vagy igény mértéken felüli követését jelenti. A maximalista ember jellemzői: lelkiismeretes, realista, elvei vannak, kritikus, felelősségtudó, túlzottan rendszerető, alapos, becsületes, türelmetlen, féltékeny, lelkiismeretes.
Ezek nagyrészt jó tulajdonságok, ám ebben a párosításban nem szerencsések, akár rombolóak. Az ember a világnak maximálisan felel meg egy tulajdonság alapján, mert ez az elvárás, míg ugyanez a tulajdonság szülőként alkalmazva káros a gyerekre, annak lelki fejlődésére.

A nevelést is tanulni kell

A szülői létet, viselkedést is tanulni kell, mint minden mást. Valójában nem tisztázott, hogy ki kit nevel, és milyen mértékben, ám a természetet és szülői, anyai ösztönt, az évezredek alatt bevált módszereket érdemes betartani, érdemes sorvezetőként használni.
Biztos, hogy soha, senkiből nem lesz tökéletes szülő, csak jó szülő, és az is biztos, hogy gyereket nevelni nem lehet könyvből vagy épp divat szerint, csak érzéssel, megérzéssel… és mindig tartsuk fenn a jogot arra, hogy szülőként hibázhatunk, hisz emberek is vagyunk.

VIDEO Ezek a szerencsehónapjaid 2024-ben

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!