Az a szép zöld gyep! Praktikus tanácsok a füvesítéshez

Az a szép zöld gyep! Praktikus tanácsok a füvesítéshez

Címlap / Otthon / Kert és terasz / Az a szép zöld gyep! Praktikus tanácsok a füvesítéshez

A füvesítés alapvetően egyszerű folyamatnak tekinthető. Sokan azt gondolják, hogy kifejezetten nehéz gyönyörű pázsitot varázsolni, de ez tévedés. Azonban, vannak olyan szabályok, amiket be kell tartanunk, ha eredményesen szeretnénk füvesíteni.

A füvesítés 5 fontos lépése:

1.Talaj előkészítés 

Az első lépés a talaj megfelelő előkészítése. Erről a területről, ahova a gyepet kívánjuk telepíteni távolítsuk el a köveket és gyomnövényeket. A zöldíteni kívánt terület állapota határozza majd meg a pázsit minőségét. Ha a területünk elhanyagolt állapotban van, teljes gyomirtást kell végeznünk a füvesítés előtt. Ne felejtsük el, hogy a vegyszeres kezelés után hagyjuk elegendő időt, ami legalább 2 hetet jelent. A terep rendezést követően tápdús talajjal kell beborítanunk a felületet, valamint műtrágyával vagy szerves trágyával is meg kell szórnunk. 

2. Magvetés

A második lépés a magvetés, amit általában tavasszal vagy ősszel javasolt elvégezni. Nem mindegy azonban, hogy hová ültetünk és milyen minőségű fűmagot választunk. Manapság rengeteg fűmagkeverék van forgalomban, érdemes körültekintőnek lenni. Vannak árnyéktűrő, szárazságtűrő és egyéb keverékek is. A jó minőségű gyep fenntartása gondozást igényel, ami több időt vesz igénybe. A legjobb, ha olyan fűfélét választunk, ami ellenállóbb a betegségekkel szemben, megfelelő a sűrűsége és a színe is kedvező.

3. Gereblyézés

A füvesítés következő lépése a gereblyézés. Ehhez a művelethez szükségünk lesz lombseprűre. Érdemes állítható fejű lombseprűt választani, hogy könnyebb legyen a gereblyézés. A fűmaggal bevetett területet lombseprűvel gondosan átgereblyézzük keresztben és hosszában is. Fontos, hogy közben nem szükséges a talajhoz nyomni, ugyanis elegendő a munkavégzéshez a szerszám súlya.

4. Hengerelés, öntözés 

Negyedik lépés a hengerelés lesz, vagyis a füvesített területet át kell hengerezni. Ez fontos része a folyamatnak. Ezután pedig az elvetett fűmagot öntözni kell. Ameddig a mag ki nem csírázik, nedvesen kell tartani a felső talajréteget. Ehhez szükséges napi 4-5-ször öntözni. Miután kikelt a fű, még legalább 7-8 héten keresztül intenzíven szükséges öntöznünk, vagyis 10-15 cm-es mélységben nem hagyhatjuk kiszáradni a talajt.

5. Utógondozás 

Az utolsó lépés a szép pázsit létrehozásában az utógondozás. Ide tartozik természetesen a fűnyírás, amikor a fű magassága eléri a 40-50 millimétert. A pázsit nagyságától függően használhatunk kézi vagy elektromos fűnyírót is. Arra ügyeljünk, hogy maximum az egyharmadát távolítsuk el, a későbbiekben olyan ütemben kell nyírnunk, amilyen gyorsan növekszik. Az öntözés mértéke attól függ, hogy mennyire szárazságtűrő a fű, de minden esetben kerüljük a kiszáradást.

Mikor érdemes elvetni a fűmagot?

Többféle szempontot is érdemes figyelembe venni a füvesítés előtt. Korábban említettük, hogy van tavaszi és őszi fűvetés is. Vizsgáljuk meg a talaj hőmérsékletét, ha tavasszal szeretnénk szép pázsitot varázsolni a kertbe, akkor válasszuk a márciust vagy áprilist. Ősszel a legideálisabb a szeptemberi hónap, ugyanis még a nagy fagyok előtt lehetőségünk van elvetni a fűmagot. 

VIDEO 10 ecset, ami nélkül lehet sminkelni, de nem érdemes

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!