Számos okod van, hogy biciklire pattanj!

Számos okod van, hogy biciklire pattanj!

Címlap / Életmód / Egészség / Számos okod van, hogy biciklire pattanj!

Kerékpározni jó: neked, az egészségednek, a környezetednek, mindenkinek. Száma vettük, milyen jótékony hatással van az egészségedre. A cikk olvasása után garantáltan kedved támad biciklire pattanni. (x)

Jó hír továbbá, hogy egyre több szakaszon kerékpározhatunk biztonságosan, a gépjárműforgalomtól mentes utakon. Újabb szakasszal bővült a Budapest-Balaton (BUBA) kerékpáros útvonal: az első, június közepén forgalomba helyezett, főváros és Etyek közötti szakasz után már egészen a Velencei-tóig lehet eljutni kerékpárúton.

A kerékpározásra elsősorban kardió mozgásformaként tekintünk, ennek megfelelően nagyszerűen edzi a szívet, illetve javítja a keringési rendszer állapotát. Aki rendszeresen teker, annál jelentősen csökkennek a különböző érrendszeri betegségek kockázatai. Aktív mozgás esetén jelentős mennyiségű friss oxigénhez jutnak a sejtek.

A kerékpározás nagyszerű lehetőséget kínál a láb és a fenék izomzatának formálására. Aki napi rendszerességgel teker, az aligha lehet elégedetlen a lábizmaival. Noha a felsőtest edzése ilyen módon nem lehetséges, a has- és hátizmok alaposan megdolgoztathatók kerékpáron ülve. A kerékpározás megfelelő mozgásforma lehet azok számára is, akik derékfájdalommal küzdenek.

Általánosságban ízületbarát mozgásformaként tekintünk a biciklizésre, azonban a térdízületeket jelentős terhelésnek teheti ki. Amennyiben térdproblémákkal küzdünk, abban az esetben kerüljük a megerőltető terepviszonyokat és a hosszú távokat. Rendszeres fájdalom esetén válasszuk inkább az úszást!

Ahogyan a kardió sportok és mozgásformák, úgy a kerékpározás is jó hatással van a tüdő egészségére. Mozgás közben nagyobb mennyiségű oxigént juttatunk a sejtjeinknek, illetve javítani vagyunk képesek a kardiovaszkuláris rendszer működését. Persze felvetődik a kérdés, hogy érdemes-e egyáltalán biciklire ülni, ha azt városi környezetben kell megtennünk. Egyesek úgy vélik, hogy a gépkocsik által kibocsátott károsanyagok belégzése ellensúlyozza a kerékpározás jótékony hatásait. Való igaz, hogy szerencsésebb lenne a friss levegőn tekerni, de azt is meg kell említeni, hogy számos kutatás és tanulmány vizsgálta ezt a kérdést. Kiderült, hogy a kerékpáron ülő közlekedők jelentősen kisebb mennyiségű károsanyaggal találkoznak, mint azok, akik gépkocsival vagy tömegközlekedéssel közlekednek. Ennek a magyarázata elsősorban abban rejlik, hogy a kerékpáros orra magasabban helyezkedik el, mint a gépkocsik légbevezető nyílása, illetve a kerékpár esetén nincs utasfülke, ahol megrekedhet a szennyezett levegő.

Kardió edzésről lévén szó, a rendszeres kerékpározás hatékony segítséget jelent a fogyásban is. Átlagos sebességgel tekerve egy óra alatt hozzávetőlegesen 500 kalóriát égetünk el, így ez az edzésforma valóban hatékony segítség lehet a zsírpárnák ellen folytatott küzdelemben. Nem mellesleg a kerékpáros közlekedés hatékony védelmet jelent a felszedett kilókkal szemben.

Ha rendszeresen bicajozunk, általános kedélyjavulást tapasztalhatunk. Részben a fizikai egészségre és állóképességre gyakorolt hatása miatt, részben a mozgás örömének köszönhetően a kerékpározás hozzájárul a napi stressz levezetéséhez. A rendszeres mozgás védelmet jelent a depressziós megbetegedések kockázatával szemben.

Láthatjuk, hogy a kerékpározás számos módon védi az egészségünket; nincs másra szükségünk, csupán egy kerékpárra és biztonsági kiegészítőkre; a megfelelő világítás, a láthatósági eszközök és a biciklis sisak nagyban hozzájárul a biztonságos közlekedéshez.

VIDEO Így készíts pár perc alatt merész, füstös szemsminket

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!