Így pocsékolod el az idődet nap mint nap

Így pocsékolod el az idődet nap mint nap

Címlap / Életmód / Egészség / Így pocsékolod el az idődet nap mint nap

Sokszor mondjuk, hogy milyen kevés az időnk, mégis nagyon gyakori, hogy mi magunk töltjük el azt felesleges dolgokkal. Lássuk, hogy min veszítünk a legtöbbet és min lehet a legegyszerűbben és a leghatékonyabban időt spórolni!

Tévé

Ugye nem meglepő, hogy a lista vezetője még mindig a televízió a legtöbb ember számára. Olyan pihentetőnek tűnik, amikor leheveredünk elé, bambulunk, és úgy érezzük, hogy most végre kiengedünk a napi rohanás után!
Pedig a valóságban a tévé nem kapcsol ki bennünket, bombáz információkkal, és sem ezekre figyelni, sem pihenni nem vagyunk képesek. Ha pedig a tévé előtt alszunk el, az még az éjszakai álom békéjét is könnyen tönkreteheti. Szabjunk egy időkeretet magunknak, vagy akár ki is kapcsolhatjuk a készüléket egy hétre. Biztosan nem fog összedőlni tőle a világ!

Internet

A tévé mellet holtversenyben természetesen az internet áll, amely számtalan hasznos információt képes közvetíteni számunkra, mégis sokszor vesszük észre, hogy már órák óta ülünk a gép előtt, de nem tudjuk elmondani, hogy miket is olvastunk el.
Nem beszélve azokról az elvesztegetett órákról, amit játékkal töltünk el – valóban olyan fontos leszedni a virtuális epret, vagy mérges madarakkal falat rombolni? 
Nem utolsó sorban a szemünknek sem tesz jót a monitor bámulása. Az internetezés a tévézéshez hasonlóan egyáltalán nem elítélendő szokás, vagy akár szórakozás, de érdemes egy időkorlátot szabni magunknak. Ellenkező esetben úgy megy el az időnk, hogy bizony nem sok pozitívumot hagy maga után.

Közösségi hálók

Az interneten belül a közösségi hálók az igazi specialistái annak, hogy hogyan tud elmenni úgy az idő, hogy szinte észre sem vesszük. Vitathatatlan tény és óriási pozitívum, hogy aktívan kapcsolatot tarthatunk barátainkkal, a frissen feltett fényképeik alapján tájékozódhatunk, hogy éppen mi van velük, ráadásul a telefonszámlánkat is megkíméli, ha inkább chat-elünk a beszéd helyett.
Nem érdemes azonban túlzásba vinni ezeknek az oldalaknak a böngészését sem, mivel könnyen lehet, hogy távoli ismerősök oldalain annyi időt töltünk, hogy nem jut időnk arra, aki a szomszéd szobában ül, és éppen szüksége lenne ránk.

Bevásárlás

A bevásárlás nagyon sok családban kifejezetten nagy programnak számít. Azzal természetesen nincs semmi baj, ha valaki élvezi is és szórakoztatónak tartja ezt és családi programot csinál belőle. Az azonban tény, hogy a program könnyen csúszhat át ilyenkor akár fél napos programmá is.
Természetes, hogy érdekes dolog megnézni a bevásárlóközpontok kínálatát az összes lehetséges osztályon, de attól még tegyük fel magunknak a kérdést, hogy tényleg jobb lesz-e nekünk álom-hűtőket és tévéket csodálni órákig, miközben lehet, hogy a szívünk mélyén egyre frusztráltabbak leszünk, hogy nem engedhetjük meg magunknak.

Sok feladat egyszerre

Kisgyermekes családoknál különösen jellemző az, hogy azért megy el az idő, mert egyszerre kell (vagy legalábbis a szülők egyszerre próbálnak) több folyamatot is elvégezni. Tény, hogy a nők képesek párhuzamosan több dologra is koncentrálni, de azért van az a szint, ami már a legtehetségesebbeknek sem teljesíthető.
Ha egymás után csináljuk a feladatokat, sokszor lényegesen gyorsabban végezhetünk, mint ha egyszerre próbálunk mindent megoldani. Nem utolsó sorban az idegrendszerünk is meghálálja, ha nem kell folyamatosan stresszelni ezek miatt!

Hol van a mi?

Igaz, hogy nem vesz el órákat, de ha éves szinten összeadjuk, bizony sok időre jön ki az, hogy mennyit keresünk dolgokat. Ez jellemzően a lakás- és autókulcs indulás előtt, de bármi más is képes akár fél órát is elvenni az életünkből, főleg reggelenként.
Ezek olyan idők, amelyek néhány másodperces műveletekkel megspórolhatóak lennének, és a korábbi példákhoz hasonlóan az idegrendszerünknek és ezáltal a hangulatunknak is nagy szolgálatot tennénk, ha kihagynánk őket!

Munkabeosztás

Ahogy otthon, úgy a munkánkban is sokszor jellemző, hogy a nap nagyobbik része elmegy a sokszor felesleges, de legalábbis nem kimagaslóan fontos teendők intézésével. Igaz, hogy egyrészt jól is esik a munkába beérve megkávézni, elbeszélgetni a kollégákkal, elolvasni a leveleinket vagy az interneten megnézni a híreket, információkat, de érdemes tisztában lenni azzal, hogy a feladatok közben nem fogynak, hanem szaporodnak.
Ennek következménye pedig nem más, mint a nap végi kapkodás, ami stresszel és sajnos egyben több hibalehetőséggel is jár.

Keretek

Ha néhány dologban magunkra ismertünk a felsorolásban, akkor talán a legjobb módszer, ha kereteket szabunk magunknak. Nem kell lemondani a tévézésről, internetezésről, bevásárlásról, hiszen ezeknek megvannak a maguk fontos funkcióik.
A rájuk fordított időt viszont tegyük keretek közé, nehogy túl sokat vegyenek el a szabadidőnkből feleslegesen. Készítsünk egy listát, amiben összeszámoljuk, hogy a rendelkezésre álló órákból mire mennyit fordítunk, és próbáljuk meg racionalizálni ezeket. Látványos és gyors eredményt érhetünk el mindezzel!

Legyünk kritikusak!

Tudjuk jól, a szabadidő szűkös erőforrás, kevés áll belőle a rendelkezésre. A munkán és az alváson kívül egy átlagos napon alig néhány óra áll a rendelkezésünkre, amíg azt csinálhatjuk, amit csak szeretnénk. Nem mindegy, hogy mit csinálunk ebben az időben, hiszen ez az, aminek ténylegesen az urai vagyunk.
Adjuk meg a tiszteletet és a minőségi szabadidő lehetőségét saját magunknak és környezetünknek egyaránt, ne töltsük felesleges dolgokkal az időt. A szabadidőnk nagyon értékes, ezért tartsuk azt meg az igazán fontos emberek és teendők számára!

VIDEO A 3 legszebb party smink 2024-re

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!