Ezek a tipikus párkapcsolati problémák gyerekkori sérülésekre utalnak

Ezek a tipikus párkapcsolati problémák gyerekkori sérülésekre utalnak

Címlap / Szerelem / Párkapcsolat / Ezek a tipikus párkapcsolati problémák gyerekkori sérülésekre utalnak

Pszichológusok szerint egy párkapcsolatban nem csak két fél vesz részt, hanem vagy egy tucat. Felmenőinket, tőlük kapott mintáinkat visszük magunkkal a párkapcsolatainkba is, tehát nem is olyan meglepő a feltevés. Léteznek tipikus esetek, melyek egyértelműen ezekre utalhatnak.

Túlzott ragaszkodás

Mikor tekinthető egy kötődés már túlzásnak? Erről biztosan megoszlanak a vélemények és nem is lehetne kategorikusan meghúzni egy éles határvonalat, hiszen mindenkinek más igényei vannak ilyen téren is. Azonban léteznek olyan túlzó viselkedési formák, melyek egyértelműen gyerekkori sérülésekre utalhatnak. Ilyenek lehetnek:

  • A sérülten kötődő fél nehezen viseli párja távollétét, sőt nem tud magával mit kezdeni, ha akad pár órája önmagával. 
  • Folyamatosan féltékenykedik, amivel tovább mérgezi kapcsolatukat. Mégsem tudja ezt kikapcsolni, mindenkiben vetélytársat lát.
  • Párját érzelmi terrorban tartja, akár még öngyilkossággal is fenyegetőzhet szakítás esetén
  • Birtokolni akarja a másikat, miközben a saját ízlése szerint formálni
  • Gyakran még a párja családjára is féltékeny, kizárólag ő akar élete középpontjába kerülni
  • Ezt a túlzó ragaszkodást súlyosabb esetben még fizikai bántalmazás is kísérheti.

Gyerekkori oka:

A sérülten kötődő fél egyértelműen nem kapta meg gyerekkorában a kellő figyelmet és szeretetet a szüleitől. Most mindent párkapcsolatán belül próbál pótolni, csakhogy ez nem a párja feladata. Mégis, sokáig nem derülhet fény a mögöttes okra, mivel a szeretet szó mögé bújtatva, sok mindent el lehet hitetni a másikkal. A gyerekkori sérült kötődést a szülőkkel senki nem tudja pótolni, ezért minden ilyen esetben elengedhetetlen az önreflexió, önszeretet, mely során a nulláról kell felépíteni egy alapvető bizalmat.

katleho Seisa/istockphoto.com

Beteges féltékenység a párkapcsolatban

Mindannyian éltünk már át féltékenységet. Mikor mi voltunk a féltékenység tárgya és, amikor a szerelmünk. Az előbbi helyzetben jobb érzés lubickolni, a második már inkább utalhat egy korábbi sérülésünkre, persze csak, ha túlzó módon van jelen párkapcsolatunkban. Hiszen a féltékenység önmagában akár egy párkapcsolat fűszere is lehet, általa érezhetjük, hogy fontosak vagyunk egymásnak és még ég a tűz kettőnk között. Súlyosan sérült állapotban, viszont ez betegessé válhat, ami mint méreg ivódik be a szerelmesek közé. A legfontosabb jelek, melyekkel megkülönböztetheted a normálisnak mondható féltékenységet a túlzó, sebzett változatától:

  • Túlzó féltékenységre utalhat, ha a párod már sehova nem akar elengedni, kizárólag a négy fal között tud biztonságban
  • Nem beszélhetsz más férfiakkal, még akkor sem, ha szimpla baráti csevejről van szó
  • Nagyon súlyos esetben fizikai bántalmazás is bekövetkezhet
  • Nyomoz utánad és kiírt mindenkit az életedből, aki nem szimpatikus számára

Gyerekkori oka:

Egyértelműen önbizalomhiányból ered, abból a nagyon szimpla érzésből, hogy „nem vagyok elég jó”. Ezt pedig könnyebb kivetíteni valaki másra, mint önmagunkra. Csakhogy ebben az esetben egy bántalmazó párkapcsolat alakul ki, ami további (talán) begyógyíthatatlan sebeket okozhat. Feltehetően gyerekkorban olyan súlyosan sérült az önbizalma a féltékeny félnek, amit azóta sem tudott begyógyítani és belső bizonytalanságát párjára próbálja ráragasztani.

VIDEO Halak csillagjegyűként ezekre számíthatsz párkapcsolatban a többi csillagjegytől

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

Oldalak: 1 2

»