Hol van a legjobb helye a párásítónak a hálószobában?

Hol van a legjobb helye a párásítónak a hálószobában?

Címlap / Otthon / Dekor / Hol van a legjobb helye a párásítónak a hálószobában?

Párásítót nem lehet csak úgy, akárhová elhelyezni a helyiségben, és ez nem a feng shui miatt van. A párásító hatásfoka érezhetően csökkenhet, ha nem a szoba adottságait kihasználva helyezzük el, ráadásul akaratlanul is táptalajt teremthet a penészgombának. A pára egyenetlen eloszlása miatt a szoba bizonyos részein túl magas, máshol túl alacsony lesz a páratartalom. Így végül nem sok haszna lesz a gép működésének. Ebben a cikkben megmutatjuk, hova tedd a párásító készüléket, hogy a lehető legjobb hatásfokkal működhessen.

A párásító helyes elhelyezéséhez tisztában kell lenned a berendezés hálószobában, nappaliban, gyerekszobában való elhelyezésének általános elveivel. A leggyakoribb hiba az, amikor valaki a sarokba, a padlóra vagy a fal közelében teszi le a bekapcsolt párásítót, de ennél kisebb hibákat is gyakran vét az, aki nem olvas utána a dolognak. A használati utasítások ugyanis nem minden esetben térnek ki erre a fontos részletre.

Légáramlatra van szükség

Az első és legfontosabb, hogy a legjobb hely a párásító elhelyezésére ott van, ahol a legjobban mozog, ahol a legtöbbet áramlik a levegő. Bármilyen fokozatra kapcsolod, minden esetben a gép lesz a relatív páratartalom egyedüli forrása. 

Annak érdekében, hogy a nedvesség a leghatékonyabban terjedjen a szobában vagy az egész házban, ott kell elhelyezni, ahol a legnagyobb a légáramlás. Ha a levegő nem mozog, akkor lokálisan magas páratartalmú lesz a tér, de a helyiség levegőjének többi része száraz maradhat, akár a berendezéstől másfél méterre is. Az ablakok és az ajtó között alig érezhető, de bizony folyamatosan van légáramlás. Ennyi is elég arra, hogy a segítsen eloszlatni a párásítóból származó nedves levegőt. 

puhimec/istockphoto.com

Ne tedd a padlóra

Egy másik aranyszabály, hogy a párásítót sosem szabad a padlóra tenni. Odalent a levegő általában állott, és kisebb a légmozgás is, mint egy asztal magasságában. Ez növeli a páratartalom egyenetlen eloszlásának esélyét. Az ideális magasság 60-120 cm magasságban van, a méréskor mindig azt a részét kell alapul venni a gépnek, ahol kiáramlik a pára. A túlságosan magasra tett párásító penészedést idézhet elő, így a szekrény tetején biztosan nincs jó helyen.

Mindig vannak a szobának olyan részei, ahol párásító nékül is sokkal alacsonyabb vagy magasabb a relatív páratartalom, mint a szoba más területein. Abban a sarokban például, ahol cserepes növények élnek, magasabb, míg a fűtőtest közelében jóval alacsonyabb pára aránya. Ha van mérőeszközöd, ami megmutatja a páratartalmat a lakásban, próbáld ki mindkét helyen és látni fogod a különbséget. 

Minél melegebb a hőmérséklet, annál kevesebb vízcseppet képes a levegő megkötni, ezért a párásítást érdemes a radiátor, a konvektor vagy a fűtőnyílások közelében kezdeni. Ráadásul a felszálló meleg levegő biztosítja a megfelelő légáramlást is.

Gondolkodtál már azon, hogy miért a sarokban jelenik meg először a mennyezeten a penészgomba? A válasz egyszerű. Azért, mert a sarokban van a legnagyobb páratartalom. A párásítót mindig a sarkoktól legtávolabbi ponton, a szoba közepén érdemes elhelyezni.

LightFieldStudios/istockphoto.com

Így helyezd el a párásítót a hálószobában

A hálószobában persze könnyen előfordulhat, hogy éppen az ágy van a szoba középpontján, arra azért mégsem tehetjük rá éjszakára a párásítót. Szakemberek szerint érdemes ilyenkor is arra törekedni, hogy minél közelebb legyen a gép a helyiség közepéhez, legalább egy szék vagy éjjeli szekrény magasságban legyen és a párnánktól legalább 1 méter távolságban. 

A párásítónak nem kell fix helyen lennie. Nyugodtan mozgathatod a lakásban, ide-oda teheted néhány óránként. A szobanövények hálásak lesznek, ha a közelükbe engeded, hiszen ők a 70-80%-os páratartalom mellett érzik magukat igazán jól, nehezen viselik a téli, fűtött otthonok száraz melegét. Arra vigyázz, hogy a fal mellett sincs jó helye a párásítónak, mert idővel feláztatja a festéket és foltossá válhat.

VIDEO Üde tavaszi barackos smink

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!