A nyár jóízű slágere: a bodza

A nyár jóízű slágere: a bodza

Címlap / Életmód / Táplálkozás / A nyár jóízű slágere: a bodza

A bodza a nyár egyik slágere, mindenki nagy kedvence. Már megjelentek a bodzafákon és bokrokon az első illatozó virágok, ezért siessünk, nehogy kifosszák őket, mire odaérnénk a kosarunkkal!

Nem kell nagyon keresni

Szerencsére bodzába úton-útfélen belebotlunk, ezért nem kell nagy körutakat megtenni azért, hogy ráleljünk pár virágzó bokorra. Élhetünk faluban, erdő szélén, vagy akár a forgalmas városban, szinte kizárt, hogy környékünkön ne találjunk belőle!
És ha már ott van, ne legyünk restek, vigyünk haza az értékes virágjából és bogyójából egy keveset!

Felhasználása

Fontos, hogy a fekete bodza éretlenül enyhén mérgező, valamint íze keserű, ezért mindenképp várjuk meg, míg a bogyója fekete nem lesz. Ez körülbelül nyár végére tehető, míg virágzása május-június tájára.
Felhasználása igen sokrétű, mind a gyógyászat, mind az élelmiszeripar előszeretettel használja jótékony tulajdonságai és finom, édeskés íze miatt.

Nátha elleni természetes orvosság

Nem kell, hogy egyből a gyógyszeres fiókodhoz menj, mikor nátha vagy influenza gyötör, ugyanis a bodza remek megoldást nyújt mindenféle légúti panaszokra! Fogyaszthatod ital, vagy akár lekvár formájában is, hatása mindkét esetben megmutatkozik.
Bogyója rengeteg vitamint, fehérjét és ásványi anyagot tartalmaz, így az egyik legjobb gyógynövényként tartják számon.

Kitűnő méregtelenítő

A bodza az egyik leghatásosabb méregtelenítő gyógynövény hashajtó hatása miatt, így kíméletesen át tudja mosni az egész szervezetedet.
Ráadásul igen jó vízhajtó is egyben, tehát ödémás panaszaidtól is megszabadulhatsz általa, miközben magas antioxidáns tartalmának hála, egyúttal a szabadgyökökkel is leszámolhatsz!

Jelentős vastartalom

Mivel nagy mennyiségben tartalmaz vasat, a vérszegény és a vashiányos betegek számára fogyasztása igencsak ajánlott. Bioboltokban már kaphatóak bodzából készült táplálékkiegészítők, így ezekkel még inkább megdobhatjuk vasszintünket.

Bodzát a szemre

A népi gyógyászatban a fekete bodza virágját enyhébb szembetegségekre is alkalmazták, illetve a termését fájdalomcsillapításra. Főzz le bodzateát, és miután a filter lehűlt, tedd a szemedre!
Ha nem filterből készíted, miután kész a tea, a virágot ne dobd el, hanem bugyoláld be egy vékonyabb kendőbe, és úgy borogass vele!

Nyersen vigyázz vele

Annak ellenére, hogy egy nagyon értékes és sokoldalú gyógynövényről van szó, nyers, illetve szennyezett állapotban való fogyasztása nem ajánlott, ugyanis kellemetlen gyomorpanaszokat, hányást és émelygést okozhat!
Felhasználása előtt mindenképp forrázzuk le, vagy áztassuk be, hogy elkerüljük ezeket a tüneteket!

Frissítő, nyári ital

Virágjaiból percek alatt ízletes üdítőt lehet készíteni, bár igaz, kell néhány napot állni hagyni, hogy kioldódjanak belőlük az értékes hatóanyagok.
Először mosd meg, majd tedd őket egy üvegbe, és önts rá citromos, cukros vizet! 2-3 napra tedd félre, és utána ihatod is! Jó hír, hogy a virágokat le is lehet fagyasztani, így télen is kortyolgathatsz az ízletes italból!

Rántva is fogyasztható

A bodzát általában ital és lekvárként fogyasztják, de kevesen vannak azok, akik tudják, hogy virágját ki is lehet rántani, pedig régebben nagy népszerűségnek örvendett a bodzafánk.
Elkészítése nem okoz nehézséget, egyszerűen forgasd meg sörös palacsintatésztában, majd forró olajon hirtelen süsd ki! Nagyon finom lekvárral, vagy porcukorral.

Mágikus erő

Régebben sokan mágikus erőt tulajdonítottak a bodzának. Úgy hitték, távol tartja a gonosz szellemeket és erőket, így megvédi a népet a külső, negatív hatásoktól. Viszont amennyiben egy bodzabokor – vagy fa- leégett, az szerencsétlenséget jövendölt.
Bárhogy is legyen, egy biztos, ez az egyik legértékesebb gyógynövényünk, mellyel gyógyulhatunk, szépülhetünk vele és hozzásegít a jó közérzethez.

VIDEO Így viseled az egyedüllétet, csillagjegyed szerint

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!