Ez az a mondat, amit akkor használunk, mikor előszeretettel menekülnénk saját problémáink elől, melyekkel persze aztán kénytelenek vagyunk szembesülni. Mikor ez a mondat elhagyja valaki száját, abból biztosan tudhatjuk, hogy abban a pillanatban problémákkal küzd és valaki éppen szembesítette a saját hiányosságaival.
Tükröm, tükröm…
A pszichológia tökéletesen szemlélteti azt, hogy bizonyos emberi kapcsolatok miért alakulnak ki az életünkben. Egymásnak tükröt tartva mutatjuk meg a másik hiányosságait és természetesen ez egy oda-vissza működő játék. Azt mondják, hogy javítsd meg magadban, ami másban zavar és ez tökéletesen ábrázolja azt, hogy milyen dolgainkon kellene változtatnunk. A nők gyakran rivalizálnak egymással és könnyen dobálózunk a „neki olyan könnyű” kifejezéssel. Mert amit látunk a kirakatban az vonzó és feltehetően, legbelül vágyunk is rá. Neki olyan könnyű, mert a férje eltartja, olyan könnyű, mert valaki felépített neki egy egész vállalkozást, olyan könnyű, mert minden anyagi forrása megvan az álmaihoz.
Minden egyes „neki olyan könnyű” mondattal pedig csak próbáljuk felmenteni magunkat a cselekvés alól. Azt nem látjuk, hogy esetlegesen a háztartásbeli élet milyen áldozatokkal járhat, hogy a sokszor éjjelig tartó munka miatt épphogy a magánélete van romokban a másik nőnek, vagy hogy a nagy anyagi forrás lehet, hogy egy közeli szerette halála miatt valósulhatott meg. Vagyis nem látunk be a színfalak mögé, csak látunk egy vásznat, ami bár lehet nagyon tetszetős, de semmiképp sem könnyebb.
Dolgozz magadon!
Még mielőtt elítélnéd önmagadat azért, mert volt, amikor elhagyta a szádat ez a mondat, inkább azt fejtsd meg, hogy akkor miért érezhetted úgy, hogy másnak sokkal könnyebb az élete. Túl nagy volt a teher rajtad? Esetleg vágytál valamire, ami nem lehetett a tiéd és más életében viszontláttad? Nincs rossz válasz, ami szégyenkezésre adhatna okot, csak figyelj befelé és lásd meg a valódi motivációdat. Mert, amikor önvizsgálatot tartunk, azzal elindul egy komoly önismereti munka is. Ennek pedig az lesz az eredménye, hogy egyre jobban megszeretjük a saját életünket és nem vágyakozunk folyamatosan másokéra.
Mégis ki ne szeretne gondtalan, könnyű életet, ahol semmiért nem kell különösebben megdolgozni és nincs szenvedés? Mindenki erre vágyik, csakhogy az emberi élet nem erről szól. Még annak sem, aki reggelente a luxus autójába ül be és palotában él, mindenféle extra kiváltságokkal az életében. Egész egyszerűen a földi élet nem a gondtalan édenkerti állapotnak megfelelően lett kitalálva. Ide mindenki tanulni jött, csak más formában. Mivel nem vagyunk egyformák, a leckéink sem lehetnek egyformák, vagyis nem mehetünk át ugyan azokon a dolgokon. Már egy ilyen szemléletváltás is hatalmas dolgokat eredményezhet, amihez tulajdonképpen semmi különösebb erőfeszítésre nem volt szükség.
Ki kell lépni a régi mintázatokból ahhoz, hogy végül olyan életet teremthessünk magunknak, amiben nem arra megy el az energiánk, hogy mások életét elemezzük. A fókusznak mindig magunkon kell lenni, mert csak akkor tudunk változást generálni a saját környezetünkben. És, ami pedig a legfontosabb! Legyél nagyon biztos abban, hogy valaki életében te vagy az, akiről úgy vélekedik, hogy: „Neki olyan könnyű”. Ezzel pedig minden értelmet nyer.