„Mi értelme dolgozni?” A munkaellenes mozgalomnak egyre több követője van

„Mi értelme dolgozni?” A munkaellenes mozgalomnak egyre több követője van

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / „Mi értelme dolgozni?” A munkaellenes mozgalomnak egyre több követője van

Sok munkavállaló csalódott a foglalkoztatás természete miatt. De néhány dolgozónak már tényleg elege van, és sokkal erősebb kérdéseket tesznek fel: egyáltalán mi a munka értelme?

Két évvel a járvány kitörése után az alkalmazottak szerte a világon fáradtak. A rossz mentális egészség és a kiégés gyakori jelenség, különösen az alacsony fizetésű és az alapvető feladatokat ellátó munkások körében. A bizonytalanság elhúzódó időszaka sokakat késztetett arra, hogy újra megvizsgálják a munkaadóik szerepét; rekordszámú munkavállaló hagyja el állását jobb lehetőségeket keresve.

De vannak, akik tovább mennek, és hangosan azon töprengenek, hogy van-e célja a munkájuknak – vagy magának a gazdasági rendszernek. Ezek az emberek a „munkaellenes” mozgalom részei, amely a modern munkahelyeket megalapozó gazdasági rendet akarja megszüntetni. Az anarchista és szocialista gazdaságkritikában gyökerező munkaellenesség azt állítja, hogy a mai munkahelyek nagy része nem szükséges; ehelyett bérrabszolgaságot kényszerítenek ki, és megfosztják a munkásokat termelésük teljes értékétől.

Ez azonban nem jelenti azt, hogy azt mondanák, egyáltalán nincs szükség a munkára.

A munkaellenes mozgalom támogatói úgy vélik, hogy az embereknek csak annyira kell önszerveződniük és dolgozniuk, amennyire szükségük van, ahelyett, hogy hosszabb ideig dolgoznának a felesleges tőke vagy javak létrehozásáért.

Ma már nem annyira radikális, mint korábban

Néhány évvel ezelőtt a munkaellenesség radikális, szélsőséges gondolat volt. A világjárvány hatására a mozgalom népszerűsége megugrott és ismertebbé vált e politikai körökön kívül is – írja a BBC. Középpontjában az r/antiwork subreddit áll, egy olyan internetes közösség, amely még mindig a közvetlen cselekvésben gyökerezik. Fókusza a népszerűségének növekedésével egyrészt mind jobban megenyhült, másrészt pedig a munkakörülményekről szóló szélesebb párbeszéddé bővült.

Ma személyes narratívák keverékét tartalmazza a kilépésről, az ellenséges munkahelyek előidézéséről, a folyamatos munkabeszüntetések támogatásáról, a munkaszervezésről és arról, hogy az emberek hogyan próbálhatnak kiállni önmagukért.

A subreddit neve és filozófiája több forrásból származik. Az egyik Bob Black, egy anarchista filozófus, akinek 1985-ben megjelent The Abolition of Work című esszéje a munkával kapcsolatos korábbi gondolatokra épült – a történet Black szerint az ókori görög filozófusokig, Platónig és Xenophónig nyúlik vissza. „Sok dolgozónak elege van a munkából… Lehetséges, hogy a munka tudatos, és nem csak zsigeri elutasítása felé haladnak” – írja Black, azt sugallva, hogy az emberek csak a szükséges munkát végezzék, és idejük hátralévő részét a családi és személyes szenvedélyeiknek szenteljék.

RossHelen/istockphoto.com

Vajon lesz hatása a későbbiekben?

A munkaellenesség hívei nem feltétlenül ellenzik a munka minden formáját. A subreddit GYIK szerint az átfogó érzés inkább az ellenségeskedés a „kapitalizmus és az állam által felépített munkahelyekkel” szemben. „Az r/antimunka lényege, hogy beszélgetést indítson, problematizálja a munkát, ahogyan ma ismerjük” – folytatja a leírás.

A BBC szerint még túl korai megmondani, hogy ennek az online közösségnek mérhető hatásai lehetnek-e a munkavállalói jogokra, akár hangosabb, indulatosabb beszélgetések vagy egyéb zavargások révén. Arra azonban emlékeztetnek, hogy a múltban számos, a munkával kapcsolatos gyakorlat elfogadott volt, amíg az elégedetlen munkavállalók fel nem léptek ellene. Ma pedig már elképzelhetetlennek tartjuk, hogy olyan körülmények között dolgozzunk, mint akár csak 100 éve. Ki tudja, még az is lehet, hogy most is éppen egy nagy változás kapujában állunk.

VIDEO Jobb ember vagy, mint hinnéd, ha ez az 5 dolog jellemző rád

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!