Mire jó egy polírozógép?

Mire jó egy polírozógép?

Címlap / Otthon / Háztartás / Mire jó egy polírozógép?

Ha a cél az, hogy finomabbá és hibamentessé tegyük a különféle anyagú eszközöket és tárgyakat, akkor nem kérdés, hogy egy polírozógépet kell ehhez segítségül hívni. A gép, a ráhelyezett polírozó korong és a felületére felvitt csiszoló és polírozó paszták ugyanis tökéletes munkát végeznek akkor, ha megfelelő körültekintés mellett választjuk ki az ideális szerkezetet ehhez. A műveletet követően tárgyak fényessé, fényvisszaverővé válnak, és a legkisebb sérülések is eltüntethetők a felületükről. Összegyűjtöttük az ezzel kapcsolatos leglényegesebb tudnivalókat. (x)

Mire van szükség a polírozáshoz?

A polírozás egy több fázisból álló munkafolyamat, amelyeket most röviden áttekintünk. Az első lépés során durvább anyagokat használunk a felület megmunkálása érdekében, majd egyre finomabbra cseréljük azt, Ez azért lényeges, mert az első fázisok célja az, hogy a felületi egyenetlenségek, karcok, bemélyedések eltűnjenek, megadva ezzel az alapot a későbbi hibamentes felülethez. Nem kell megijedni, ugyanis ilyenkor egyirányú karcolási nyomok maradnak a munkadarab felületén, ám ezek annyira kicsik, hogy szabad szemmel szinte nem is láthatók. Kiemelendő ugyanakkor, hogy mindez csak a fentebb említett fokozatosság során érhető el. E szabályok betartása mellett viszont gyakorlatilag szinte nem létezik olyan tárgy, amelynek felülete ne lenne polírozható.

Nem mindegy, milyen anyagról van szó!

E műveletek elvégzése során nagyon lényeges figyelembe venni azt, hogy szinte minden polírozandó anyag eltérő bánásmódot igényel, ami igaz a használt anyagra és eszközre egyaránt. Lássunk egy példát! Ha például alumíniumból van a felület, amit szeretnénk hibamentessé tenni, akkor az oxidáció folyamata miatt az idővel veszít majd a fényességéből, a finomsága azonban időtálló marad. Ezért nagyon lényeges a folyamatos és megfelelő felületvédelem és a tisztán tartás, így elkerülhető ez a fajta korrodálódás. Vagyis bár szinte bármilyen felület polírozható, ha ezt engedi annak anyagszerkezete, ehhez az anyaguknak megfelelő szemcseméretű koptatóanyagokat kell használni. Ehhez a már említetteken kívül a különféle koptató tulajdonságú paszták használata is szükséges, amelyek esetében a szemcseméret a mérvadó. A legelterjedtebb polírozó korongok bőr, vászon, pamut, filc vagy báránybőrből készülnek. A leginkább a bőr és vászon anyagúak alkalmasak polírozásra.

Mit érdemes figyelembe venni a forgási sebességnél?

A művelet elvégzése során a polírozott felület kialakításához a korong forgási sebességénél nem a szokásos percenkénti fordulatszámot kell alapul venni. Ilyenkor ugyanis a kerületük sebessége az, ami számít. A polírozó korongok többsége 2286 m/perc kerületi sebességgel forog, míg a filc- és bőrkorongok jellemzően 1120 m/perccel. Ezekkel ajánlott kalkulálni a munkavégzés előtt.

Néhány aranyszabály a polírozás kapcsán

Fontos tudni, hogy nagyon hideg vagy túl meleg időben nem lehet nekiállni a munkának, de a szabad ég alatt szeles időben is érdemes elnapolni a tevékenységet, ugyanis a szél teleszórhatja karistoló hatású homokkal, porral, kosszal a felületet. Lényeges tudomásul venni emellett, hogy időigényes, aprólékos folyamatról van szó, vagyis nem érdemes sietni, ha tökéletes eredményt szeretnénk. Például egyszerre csak kis helyre érdemes felvinni a polírozó anyagot és lassan haladni előre, lépésről lépésre. Bár sokan hajlamosan kis köröket leírni a géppel, ajánlott inkább patkókat formázni, ugyanis így sokkal szebb lesz majd az eredmény.

Most, hogy minden fontos tudnivalót összegyűjtöttünk, már csak egy megfelelő polírozógépre van szükség. Ehhez érdemes minden esetben minőségi terméket választani, amely strapabíró, kényelmes a használata és megbízható. 
Ezáltal otthon, saját kezűleg is elvégezhető a polírozás úgy, hogy az eredmény magáért beszél majd.

VIDEO 10 ecset, ami nélkül lehet sminkelni, de nem érdemes

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!