Ez minden idők legfurább gyerekkönyve

Ez minden idők legfurább gyerekkönyve

Címlap / Kikapcsolódás / Szórakozás / Ez minden idők legfurább gyerekkönyve

Idén Alan Garner lett a valaha élt legidősebb szerző, aki a Booker-díjra jelölték Treacle Walker című kisregényével. A Booker-díjat október 17-én adják át, ami Garner 88. születésnapja is, ami önmagában is egy kicsit varázslatos egybeesés.

VIDEO Halak csillagjegyűként ezekre számíthatsz párkapcsolatban a többi csillagjegytől

miss_j/istockphoto.com

Semmihez nem hasonlítható könyvek

Azonban, ahogy Tim Worthington író és műsorvezető, aki a The Owl Service TV-adaptáció újrakiadásának kommentárját rögzítette, elmondta a BBC Culture-nek: „Alan Garner megközelítése nagyon különbözik azoktól a gyerekkönyvíróktól, akikkel gyakran egy kategóriába teszik”. A hagyományos „hős utazása” szerkezethez képest, amelyet például C.S. Lewis és Tolkien alkalmazott, Garner regényei felforgatják a fantasy szabályait, és nagyon kevés kifejtős „világépítést” kínálnak. Ehelyett a mágia „mindig hívatlanul, időtlen érzékkel lopakodik be a hétköznapi emberek életébe”- mondja Worthington.

A cheshire-i Jodrell Bank hatalmas teleszkópjának és obszervatóriumának közelében élve Garner természetesen érdeklődik a fizika és a csillagászat iránt. A hagyományos idő és tér ellenében való törekvés nyilvánvaló Garner minden munkájában. Első gyermekkönyvében, a The Weirdstone of Brisingamenben a testvérek, Colin és Susan belekeverednek a jó és a rossz közötti mitikus csatába. Az Elidorban (1965) egy lebombázott Manchesterben a gyerekek egy másik világba vezető kaput találnak. A The Owl Service-ben pedig három tinédzser arra van ítélve, hogy eljátsszon egy középkori walesi legendát a hűtlenségről, átváltozásról és vérontásról. A Red Shift odáig megy, hogy három történetet foglal magába. Ezek három különböző korszakból mind egymásba folynak: a hetvenes évek, az angol polgárháború és a római kori Britannia keveredik.

A szerző saját gyerekkorából merített könyveihez

Garner 1934-ben született Cheshire-ben, egy erős mesemondó hagyományokkal rendelkező munkáscsaládban. Alderley Edge-ben nőtt fel, egy cheshire-i faluban, amely egy meredek, vörös homokkőből épült meredély. Mivel a lejtő alján fekszik, The Edge néven ismert. Alderley Edge ma Nagy-Britannia egyik leggazdagabb faluja, de egyben legendákkal átszőtt hely is. Gyermekkorában Garnert lenyűgözte a helyi mese egy varázslóról és egy lovagseregről, amely az Edge alatti barlangban alszik, és amely felébred, hogy szükség esetén megvédje Angliát.

Oldalak: 1 2 3

A cikk folytatódik, lapozz!

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!