Milyen spirituális üzenete van a labirintusnak?

Milyen spirituális üzenete van a labirintusnak?

Címlap / Életmód / Ezotéria / Milyen spirituális üzenete van a labirintusnak?

Szinte nincs olyan ember a világon, aki ne tudná, hogy mi a labirintus. Tekervényes útvesztő, belsejében többszörösen elágazó utakkal, amelynek nehéz a középpontjába eljutni, és amelyben a kivezető út megtalálása sem könnyű feladat. Hogyan értelmezzük?

Több ezer éves jelkép

Már az ókorban is építettek az emberek labirintusokat, a Földközi-tenger összes korai civilizációjának szimbólumrendszerében előfordult. A kelta, az indiai és a tibeti kultúrában is fellelhető.
Készült sövényből, földhalmokból, falakból vagy bármilyen egyéb alkalmas anyagból, de a földre rajzolva és a mennyezetre festve is látható sokfelé a világban. Ismerős motívum a művészetekben, sokféleképpen értelmezhető, fontos mondanivalót hordoz.

Az egyvonalú labirintus

Nem minden labirintus jelent megoldandó rejtvényt annak számára, aki elindul a belseje felé. Az egyvonalú labirintus önmaga körül kanyarog, mint a csigavonal, amíg el nem ér a középpontba. Nem lehet eltévedni benne, mert aki eléri a középpontját, csak megfordul, és visszafelé haladva mindig kikerül belőle.
Európa időszámításunk előtt létezett civilizációiban az ilyen labirintusok gyakran voltak színhelyei rituális táncoknak, amikor egy közösség minden tagja kézenfogva, egymás mögött haladva járta be a középpont felé vezető utat, majd kifelé is együtt jöttek. Ez a közösségi szokás az összetartozás és a biztonság érzését adta az embereknek, a meglévő kapcsolatok megerősödtek, és új kapcsolatok születtek.

A több útvonalú labirintus

A rejtélyes útvesztő a sorsára hagyatkozó, mégis gondolkodó ember labirintusa. Sok veszélyt rejt magában. Itt magányosak vagyunk. Előfordul, hogy több ember indul útnak, de a középpont, illetve a kiút keresése közben eltávolodhatnak egymástól. Egyesek eljutnak a középpontig, mások nem. Van, aki megtalálja a kiutat és van, aki nem. Az eltévedés kockázata mindig benne van. Az ilyen labirintus azt jelképezi, hogy az elme könnyen összezavarodik, és megvan az esély, hogy mellékvágányra terelődik, miközben próbál visszatalálni önmaga forrásához.
Az ókori Egyiptomiak számára az útvesztő valószínűleg a túlvilágra vezető utat jelképezte. A holtak istennője, Ízisz vezette végig halottakat az útvesztőben, a középpontban pedig Ozirisz, az alvilág ura ítélkezett felettük. Elvont értelemben az elágazó utakkal tagolt labirintus a rejtélyes, női alkotóerőt jelképezte, amely életet ad, és elhozza a boldog, békés, örök álmot.

Labirintus az álmokban

A labirintus gyakran megjelenik az álmokban. Talán te is álmodtál már olyan útról, amely erdőn vagy idegen városon keresztül vezetett téged, és a kereszteződésekben tanácstalanul álltál, gondolkozva, hogy merre indulj tovább.
Az útvesztő és a továbbhaladás miatti bizonytalanság azt sugallja, hogy az álmodó a saját életében nem képes választani több lehetőség közül, mert nem mer kockázatot és felelősséget vállalni.

Önismereti jelkép

Aki a nehéz úton, a labirintus spiráljaiban kanyarogva eléri a középpontot, önmagához jut el. Életünk során hosszú utat járunk be. Gyakran magabiztosak vagyunk, mert úgy gondoljuk, hogy a helyes irányt követjük, de egy idő után eltévedünk. Ilyenkor választanunk kell, hogy merre megyünk tovább.
Sok örömöt és bánatot élünk meg. Szükségünk van türelemre, erőre, elszántságra, kitartásra és szeretetre ahhoz, hogy a középpontba eljussunk. Miután rátaláltunk a középpontra, a kifelé vezető úton megújulva, más emberként megyünk végig.

VIDEO Így viseled az egyedüllétet, csillagjegyed szerint

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!