Mikor forduljunk orvoshoz térdfájás esetén?

Mikor forduljunk orvoshoz térdfájás esetén?

Címlap / Életmód / Egészség / Mikor forduljunk orvoshoz térdfájás esetén?

A térdfájás nem tűnik annyira szörnyű dolognak, hiszen csak kímélnünk kell egy kicsit – gondolhatjuk, ha még nem volt benne részünk. Azonban a térd pihentetése sem olyan egyszerű, hiszen el kell mennünk a boltba és az otthoni teendőinket is el kell látnunk. A kínzó térdfájással pedig minden lépés fájdalmat okozhat, mivel a térdízületünkre nehezedik a testsúlyunk jelentős része. Vannak ugyan házi praktikák, amelyekkel enyhíthetünk a tüneteken, de a legtöbb esetben elérkezik az a pont, hogy fel kell keresnünk egy orvost. (X)

Mi állhat a hátterében?

Akkor a legegyértelműbb a fájdalom eredete, amikor valamilyen sérülés miatt következik be. Akár sportolás közben, akár egy rossz lépés miatt meghúzódhat, megsérülhet a térdízületünk. Az izmok, az ínszalagok húzódása általában pihentetés hatására is rendbe jön. Azonban porcleválás vagy szalagszakadás gyanúja esetén azonnal forduljunk szakemberhez!

Sok esetben viszont nem tudjuk megállapítani, hogy mi állhat az ízületi fájdalom hátterében. Az ízületi kopás, azaz az artrózis hosszú idő alatt alakulhat ki, helytelen életmód vagy folyamatos, erős fizikai megterhelés hatására. A fájdalmat azonban kiválthatja az ínszalagok, ízületek gyulladásos állapota, az artritisz is. Az utóbbi esetben lehet a kiváltó ok valamilyen fertőzés, autoimmun megbetegedés, az ízületek megerőltetése, de öröklött tényező is. A helyes kezelést a szakorvos akkor tudja elkezdeni, ha sikerül feltárni a gyulladás valódi okát.

Mikor forduljunk orvoshoz?

Fizikai sérülés esetén gyakran elegendő lehet a sérült térd jeges borogatása, pihentetése. A fájdalomhoz gyakran duzzanat is társulhat, amely néhány napon belül mérséklődhet vagy megszűnhet. Azonban súlyosabb sérülés esetén érdemes minél hamarabb orvoshoz fordulni, hiszen egy rosszul gyógyuló ficam vagy porcleválás később okozhat maradandó funkcióvesztést vagy visszatérő fájdalmakat. A porcsérülést, porcleválást gyakran kisebb műtéti beavatkozással lehet helyrehozni. Egy részleges vagy teljes térdszalagszakadás is orvosi beavatkozást és rehabilitációs folyamatot igényel.

Súlyos térdsérülések esetén fel sem merül bennünk, hogy nem megyünk orvoshoz. Azonban kisebb fájdalmak vagy enyhébb ízületi problémák esetén hajlamosabbak vagyunk halogatni. Pedig a rendszeresen visszatérő nyilalló fájdalom, az ízületek kattogása, kipirosodása vagy feldagadása is indokot adhat az orvosi rendelő felkeresésére. Főleg abban az esetben érdemes kivizsgáltatnunk a térdfájdalom eredetét, amikor látszólag semmi sem indokolja azt. Hiszen nem ütöttük meg, nem érte külső behatás a fájdalmas részt. Ha pedig a házilag alkalmazható praktikák sem csökkentik a fájdalmat, akkor mindenképpen szakorvos segítségét kell kérnünk.

Ideig-óráig a jeges borogatás, a fáslizás, a hűsítő krémek vagy a fájdalomcsillapítók hozhatnak enyhülést. Azonban a legtöbb esetben ezek csupán tüneti kezelések. Ha a térdfájás nem szűnik meg vagy rendszeresen visszatér, akkor komolyabb probléma állhat a háttérben. Ilyen esetben semmiképpen se halogassuk a szakorvos felkeresését. Az ízületi gyulladás hatékony kezelése csak pontos diagnózis után kezdhető el.

A porckopásos folyamat is eredményesen kezelhető, ha időben diagnosztizálásra kerül. Azonban ha elhanyagoljuk, akkor olyan súlyosan károsodhat az érintett terület, hogy csak térdprotézis beültetésével lehet segíteni az állapotunkon.

Mi a megoldás?

A térdfájdalom nem játék! Ne próbáljuk saját magunkat kezelni az ismerősöktől hallott vagy az interneten olvasott praktikákkal. Hiszen ami egy ízületi sérülés esetén hasznos lehet, az kopásos folyamatok esetén ronthat is a helyzetünkön. Sérülés esetén a pihentetés hozhat enyhülést, míg az ízületi kopás esetén megfelelő gyógytornával javítható az ízületek keringése, ezáltal érhető el javulás. Fontos tehát, hogy mind a diagnózist, mind pedig a problémák kezelését bízzuk szakemberre.

A térdsérülések esetén gyakran nem elegendő csupán a műtéti beavatkozás. A gyógyulás után gyógytornával lehet elérni a teljes felépülést. Egy térdprotézis beültetése után pedig hónapokig is eltarthat a rehabilitációs folyamat. A térdportézis beültetése nemcsak súlyos sérülések esetén lehet indokolt, hanem a térdízületben lévő porcok nagymértékű kopása esetében is.

Alapvetően az ízületi gyulladás kiváltó oka határozza meg a gyógymódot. Fertőzés esetén antibiotikumos kezelést alkalmaznak a szakemberek, míg autoimmun eredetű gyulladás esetén szteroidtartalmú gyulladáscsökkentők hozhatnak enyhülést. A fájdalomcsillapító gyógyszerek mellett a fizioterápiás eljárások is csökkenthetik a kínzó tüneteket. Megfelelő gyakorlatokkal és eljárásokkal javítható a gyulladásos testrész keringése, erősíthetőek a környező izmok, amelyek így tehermentesíthetik problémás területet.

A térdfájdalom hátterében számos tényező állhat, ezért nagyon fontos, hogy felkeressük az orvost a megfelelő kezelés meghatározása érdekében. Olyan esetekben is érdemes szakemberhez fordulni, amikor egy kisebb sérülés miatt sajog a térdünk. Sok esetben pihentetéssel magától is megoldódhat a probléma, azonban előfordulhat, hogy később okoz problémákat egy nem megfelelően gyógyult ízületi sérülés.

VIDEO Halak csillagjegyűként ezekre számíthatsz párkapcsolatban a többi csillagjegytől

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!