Miért mások a fiúk, mint a lányok? Hogyan bánjunk velük?

Miért mások a fiúk, mint a lányok? Hogyan bánjunk velük?

Címlap / Életmód / Család / Miért mások a fiúk, mint a lányok? Hogyan bánjunk velük?

Aki fiút nevel, rendszeresen szembesül azzal, hogy milyen nagy különbség van a két nem között már gyerekkorban. Úgy tűnik, mintha nem a női, hanem a férfinem lenne a gyengébb, és a nők dolga az volna, hogy anyaként, pedagógusként, később pedig társként megértsék és óvják őket. Dr. Binnie Macmillian Miért mások a fiúk, s hogyan hozhatjuk ki belőlük a legjobbat? (Gabo Kiadó 2005) című könyvében olyan kérdésekre próbálja megadni a választ, mint az, hogy a fiúk általában miért jók reál tárgyakban, miért verekszenek, és miért tanulnak meg nehezebben olvasni.

Az agy fejlődése és a tesztoszteron

Már magzatkorban megfigyelhető, hogy a tesztoszteron hormon egészen másként alakítja a fiúk agyát, mint a lányokét. A jobb agyféltekét kissé megnöveli a balhoz képest, míg a lányok két agyféltekéje egyforma marad, és nagyon hasonló intenzitással dolgozik. Ezért van az, hogy például a fiúk később tanulnak meg beszélni.
Később a bal agyfélteke veszi át a dominanciát, ami a fiúk gyakorlatiasabbá válásával van összefüggésben. Térlátásuk, ami a számolási képességgel van összefüggésben, fejlettebb lesz. A magas tesztoszteronszint miatt a fiúk aktívabbak, kíváncsibbak, versengőbbek, tolakodóbbak, és jobban érvezik a durvább játékokat, mint a lányok.

Kapcsolat az agyféltekék között

A két agyféltekét összekötő kérges test (corpus callosum), amely egy hídhoz hasonlít, a lányoknál és a nőknél jóval vastagabb. A fiúknál hosszúkás és csőszerű, ezért nehézkesebb az átjárás. Emiatt a férfiak céltudatosabbak, és gondolkodásukban kisebb szerepet játszanak az érzelmek. A lányoknál azért vastagabb az átjáró, mert több az idegi összeköttetés a két félteke közt.
A nyelvi készségek szintén összefüggenek a féltekék közti átjárhatósággal, többek között ez a magyarázat arra, hogy miért fejlettebb a lányok beszéde. Olvasáskor is mindkét agyféltekéjük aktív, míg a fiúknál csak az egyik oldal aktiválódik. A férfiak és a nők agyi kapacitásának felméréséhez különböző intelligenciatesztet kellene kidolgozni, annyira más a két nem agyának mérete és felépítése.

Változatosság

Ha a fiúk napjai eseménydúsak, és sokfélét játszanak, akkor agyuk gyorsan fejlődik. A játékok száma kevésbé fontos, mint a sokféleségük. Tegyél el a gyermeked játékai közül néhányat, mielőtt megszokná és megunná azokat, majd hetente váltogasd őket. Játssz vele sokszor olyat, hogy egy tárgyat kelljen megtalálnia ‒ ettől fejlődik a vizuális memóriája.
Járjatok emberek közé, fedezzetek fel ismeretlen helyeket, hogy minél több inger érje a gyereket. Váltogassátok az utazási módokat, utazzon minél többféle közlekedési eszközzel. Ismerkedjen különböző életkorú emberekkel, lásson állatokat. Vond be minél több házimunkába: készítsetek süteményt, tanuljon meg porszívózni és felmosni.

Érintés és érzelmek

Kísérletek alátámasztják, hogy a gyerek életében a meleg, szeretetteljes érintés a legfontosabb, és ez a fiúkra különösen igaz. Az érintéstől, az érintkezéstől megfosztott gyerekek érzelmileg, fizikailag és értelmileg visszamaradottak lesznek. Az ölbevétel, a simogatás, a puszi a legjobb és legegyszerűbb módja a gyerek értelmi és érzelmi fejlesztésének.
Az idegrendszer a várandósság legelején ugyanabból az apró csírából alakul ki, mint a bőr, tehát a bőrrel való érintkezés és az idegrendszer érése között szoros összefüggés van. Akinek több örömet okozó fizikai érintkezésben van része ‒ már magzatkorától kezdve ‒, értelmileg és érzelmileg fejlettebb lesz az érzelmileg visszafogottabb szülők gyerekeinél.

A szülői gügyögés nem ciki: fejleszti a gyereket!

Sokan elképzelni sem tudjuk, hogy szülőként majd szeretetünktől elgyengülve, nagy odaadással fogunk gügyögni a gyerekünkhöz. Pedig babakorban mégiscsak ez a helyes módja a kommunikációnak.
A babád ugyanis jobban hall és figyel, ha hangosabban, dallamosabban és több érzelemmel beszélsz hozzá. Gyorsabban eszik, jobban koncentrál és több motivációval játszik (és ezáltal tanul), mint ha halkan és monoton hangon beszélnél hozzá.

VIDEO Jobb ember vagy, mint hinnéd, ha ez az 5 dolog jellemző rád

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!