Ma már különböző pályatípusokkal lehet találkozni, ha valaki futballozni szeretne. Ott van a hagyományos természetes fűvel borított felület, de emellett játszhatunk még műfüvön, teremben, de a régi salakos pályákról sem szabad megfeledkezni. Az eltérő kialakítások miatt a cipő típusára is figyelni kell. (x)
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
Honnan tudjuk, melyik cipő lesz az ideális?
Szerencsére viszonylag egyszerű a tájékozódás. Ha megnézzük a Focicipőbolt focicipő kínálatát, akkor láthatjuk, hogy minden termék nevében található egy jelölés. Ez nagy segítséget jelent a válogatásban. Természetesen azzal is tisztában kell lenni, hogy az egyes jelölések pontosan mit jelentenek. Minden pályatípusra más focicipőt kell használni. Nincs egy univerzális változat, amiben kifuthatunk a terembe, természetes fűre és műfűre egyaránt.
Az egyik leggyakoribb az FG jelölés, amit szokás még a leguniverzálisabb focicipő típusnak is nevezni. Száraz, természetes talajra tervezték, amit jól mutat az is, hogy fix, nem cserélhető öntött stoplik találhatóak rajta. Műfüves pályára is kifuthatunk benne, de így a stoplik is jobban fognak kopni. A következő nagy kategóriát az AG jelölésű futballcipők alkotják, amelyeket kifejezetten műfüves talajra terveztek. Itt már fontos a megerősített konstrukció és a strapabírás. Rövidebb stoplikkal rendelkezik és több is van belőle, hogy jobb legyen az erőátvitel és a súlyelosztás.
Van egy átmenet is a kettő között, az FG/AG cipők, amelyeket műfüves és természetes fűvel borított pályán is egyaránt hatékonyan lehet használni. Ma már egyre több jó minőségű műfüves területtel találkozhatunk, ezért is ajánlott egy univerzális focicipőt beszerezni. A magas és a rövid stoplik egyaránt keverednek rajta, hogy az erőátvitel, a tapadás mindenhol megfelelő legyen.
Nem éppen ideális körülményekre is felkészülhetünk
Ilyen lehet például az, amikor egy nagyobb esőzés után felázott a pálya. Ehhez SG futballcipőt kell választani, amin hosszabb stoplik találhatóak. Ezek általában műanyagból vagy fémből készülnek, valamint cserélhetőek. Jobban belefúródnak a talajba, így jobb lesz az elrugaszkodás is. Általában négy stopli található rajta elöl, kettő pedig hátul. Az egyetlen hátránya, hogy a súly csak eközött a hat pont között oszlik el, így azok nyomhatják a talpunkat.
Kombinált SG/FG is elérhető, ahol csavaros és öntött stopli egyaránt található a cipő alján. Puha, nedves fűre szokás választani.
Mi a helyzet kispályán és beltéren?
Kispályás műfüves focira a TF cipőket kell választani, amin sok kis stopli található. Kemény, száraz, természetes füves talajon is megállják a helyüket, mivel tökéletes tapadást és megfelelő stabilitást ad. Beltérre, terembe az IN jelöléssel ellátott futballcipőket kell keresni, amelyek talpa szinte teljesen lapos. A mai darabok már NON-MARKING technológiával vannak ellátva, hogy semmilyen nyomot ne hagyjon a felületen a lábbeli.