Valóban megéri napelem rendszert telepíteni?

Valóban megéri napelem rendszert telepíteni?

Címlap / Otthon / Háztartás / Valóban megéri napelem rendszert telepíteni?

A mostani gyorsan változó (és sajnos romló) gazdasági helyzetben egyre többen gondolkodnak azon, hogyan tudnák függetleníteni magukat a piaci ingadozásoktól, legyen szó akár az inflációról, akár a más jelenségek által felvitt áraktól. Ebbe a kategóriába sajnos az energia, többek között az elektromos áram ára is vastagon beletartozik. Bár Magyarországon a rezsicsökkentés miatt még nem érezzük a piaci folyamatok és a háború hatását, nem kérdés, hogy egy idő után direkt is elér minket az energiaárak drágulása. Megoldást jelenthet minderre egy napelem rendszer? (x)

Mi áll a napelem rendszerek megugró népszerűsége mögött?

A bevezetőben már említett energiaválság csupán egy korábban elindult tendenciára erősített rá. Egyfelől a fotovoltaikus technológiák fejlődésével egyre jobb minőségű és hatásfokú napelemeket lehet vásárolni, ezzel párhuzamosan pedig fajlagosan csökken az adott technológiájú, hatásfokú napelem rendszerek ára

A modern rendszerek több áramot termelnek, strapabíróbbak, és a szabályozás szintjén is új előnyöket ígérnek (pl. okos inverterek). Ahogy egyre régebb óta van velünk egy adott technológia, és egyre több jó tapasztalattal rendelkezünk vele kapcsolatban, ezzel párhuzamosan nő a felhasználói igény is.

Nem szabad letagadni a globális klímaválság hatását sem. Ahogy a nyugati világ igyekszik megszerelni a guruló biciklit, és átállni a megújuló áramforrásokra, egyre több a tudatos állampolgár/fogyasztó, akinek igenis számít, hogy milyen bolygót hagy a gyerekeire. Nekik a gazdasági előnyön túl lelkiismereti kérdés is, hogy minél több megújuló energiát használjanak.

Mennyire éri meg napelem rendszert telepíteni?

Az egyik legkomolyabb tévhit a napelem rendszerekkel kapcsolatban az, hogy nem térülnek meg. A megtérülés ugyanis alapvetően csak idő kérdése. A legtöbb esetben ez a mai energiaárakkal számolva 9-13 év, ami már abszolút egy belátható időtartam. Természetesen nem állítjuk, hogy mindenkinek mindig megéri befektetni egy ilyen rendszerbe, mert előfordulhatnak speciális esetek. Ha például csak néhány évet tervezünk eltölteni egy adott ingatlanban, utána nagyobb ház vásárlását tervezzük, mert például nőnek a gyerekek, akkor nem biztos, hogy meg fogja érni (bár a befektetést az eladott ingatlan eladási árába bele lehet építeni!).

Most vegyünk egy következő, ideális esetet:

  • Szeretnénk hosszú távon (minimum 10-20 évig) az adott ingatlanban lakni.
  • Rendelkezünk elegendő anyagi forrással egy jó minőségű rendszer telepítéséhez.

Ebben az esetben szinte biztos, hogy belátható időtávon belül megtérül a befektetésünk, és onnantól lényegében folyamatosan hasznot termel. Arról nem is beszélve, hogy a gazdaság jelenlegi helyzete valószínűsíti, hogy a jövőben is emelkedni fognak az energiaárak. Ez rossz hír, de aki most befektet, jó lóra tesz!

Freepik

Min múlik a megtérülés?

A megtérülés ideje alapvetően a befektetett összegtől függ. Egy drágább napelem rendszer lassabban térül meg, utána viszont nagyobb hasznot termel. És egyébként kevesebbet kell költeni szervizelésre (egyes gyártók akár 25-30 év garanciát is adhatnak), kevésbé romlik le a hatásfokuk az idő előrehaladtával, a megtérülés után pedig több hasznot termelnek. Azaz egy drágább, minőségi rendszer jobban megéri hosszú távon.

Ezen túl természetesen függ a világpiaci folyamatoktól. Például ha Magyarországon eltörlik a rezsicsökkentést, akkor azonnal emelkedni fog az áram ára, és minél drágább lesz az áram, annál hamarabb megtérül a rendszerünk.

Ha további kérdéseid vannak, bátran keresd fel az NVSolar ügyfélszolgálatát! Szívesen rendelkezésedre állnak, és minden felmerülő dologgal kapcsolatban tudnak segíteni.

Nyitókép: Freepik

VIDEO Ők a legkedvesebb és egyben legszebb csillagjegyek

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!