Koraszülöttek növekedése
Koraszülöttek esetében az anyatej összetétele eltér az egyébként szokásostól, ugyanis igazodik a korán született baba speciális igényeihez.
Ezért több növekedést segítő fehérje található meg benne, illetve hatóanyagai jobban segítik a D-vitamin felszívódását, mint egyébként.
Látásfejlődés
Az idő előtt született babák esetében nagyobb a veszélye a látóideg fejletlenségnek, vagyis a későbbi látásproblémák előfordulásának, mint az időre jött kisbabáknál.
A koraszülöttek anyukájának tejében ezért úgy módosul az összetétel, hogy a koraszületéssel járó veszélyeknek a kicsi kevésbé legyen kitéve.
Folyadék
Az anyatej egyszerre étel és ital is a kicsik számára. Megfelelő mennyiségű anyatej mellett ezért nincs szükség arra, hogy a baba vizet is kapjon.
Minden egyes etetés alatt először a hígabb, majd a szoptatás második felében a sűrűbb, zsírosabb tejet fogyasztja el a kicsi. Így a megfelelő folyadékbevitel is garantált.
Felhasználás
Sok babával megesik, hogy akár napokig nincsen székletük, mivel a szervezetük 100%-ban hasznosítja az anyatejet.
Ettől függetlenül még természetesen egyeztetni kell a gyerekorvossal, de számos esetben nincs semmi probléma a jelenség hátterében, egyszerűen csak az anyatej minden cseppje felhasználásra került.
Alvást segítő anyatej
Kutatások igazolták, hogy az anyatej összetétele megváltozik estére. Míg nappal az aktívabb életvitelt támogatja, addig az elalvás előtt természetes nyugtató anyagokat is tartalmaz, ezzel biztosítva a kicsi nyugodt éjszakai alvását.
A lefagyasztott anyatejet ezért érdemes ugyanabban a napszakban adni, amikor azt lefejtük.
Felfedezők anyateje
6-8 hónap elteltével a babák elkezdenek kúszni, majd mászni, és bizony egyre több fertőző anyaggal találkoznak, amelyeket sokszor a szájukba is vesznek. Vagyis megnő a fertőzés veszélye a kicsik számára.
Az anyatej ebben a korban több védőanyagot termel, így a kicsik könnyebben ellenállnak az új veszélyeknek.
Hozzátáplálás
Fél éves kor után a babák egyre inkább érdeklődnek a szüleik ételei iránt és szeretnék megkóstolni azokat. Az anyatej ehhez a változáshoz is képes igazodni, összetétele ugyanis úgy változik ilyenkor, hogy az segíti a nehezebb, esetleg fűszeresebb ételek emésztését a baba gyomra számára.