Két magyar lány oldhatja meg a globális műanyagválságot

Két magyar lány oldhatja meg a globális műanyagválságot

Címlap / Kikapcsolódás / Közélet / Két magyar lány oldhatja meg a globális műanyagválságot

Hogy az elképesztő mennyiségű műanyag, amit termelünk, problémát fog okozni, már egészen biztos. A kérdés csak az, hogy van-e még esélyünk visszafordítani a folyamatot. Ha ezen a két magyar lányon múlik, akkor biztosan.

Madaras Liz és Lévay Krisztina még mindketten phd-hallgatók voltak, amikor elindították a Poliloopot, a vállalkozást, aminek keretében egy olyan baktériumkoktélt fejlesztenek, amely képes lebontani – ráadásul meglepő gyorsasággal – a műanyagot, ami egyébként hosszú évszázadokig, egyes esetekben akár fél évezredig is állna a földben vagy vizeinkben.

A projekthez csatlakozott még Antal Gábor, aki a BME közlekedésmérnöki szakáról ismeri a lányokat, valamint Colin Helm, aki az USA-ból érkezett a projektbe. Az így felállt csapat pedig kis szerencsével nemcsak a legújabb hazai sikertörténet lehet, de ténylegesen hozzájárulhatnak a bolygónk megmentéséhez is.

Létrehoztunk egy baktérium koktélt, mely alkotói együttes erővel képesek lebontani a műanyag hulladékot. A polimerlánc szén atomjai szolgálnak elsődleges szénforrásul, amit aztán a sejtek anyagcsere folyamataik fenntartására fordítanak. A folyamat hasonló, mint ami egy komposztáló ládában zajlik, csak itt a nyersanyag fosszilis eredetű. Ezek a mikroorganizmusok elérték, hogy az egykor volt állati és növényi maradványokból felépülő műanyagok visszakapják eredeti, több millió éves szerepüket és újból a földi ökoszisztéma részei legyenek” – magyarázza saját weboldalán a folyamat működését a Poliloop.

Gyors megoldást kínálnak

Ha a kutatásukkal továbbra is ilyen jól haladnak, a technológiát már azelőtt szabadalmaztathatják, hogy a két fiatal alapító betöltené a 30 éves kort, az pedig mindenképpen bizakodásra ad okot, hogy a projektbe a Techstars is befektetett.

A Techstars egy amerikai inkubátor program, amelyet 2006-ban alapítottak Boulderben, Coloradóban. 2019-ig a vállalat több mint 1600 vállalatot fogadott be programjaiba, együttes piaci kapitalizációjuk 18,2 milliárd USD volt. A több mint 17 000 jelentkező kevesebb, mint 1%-át fogadják el – áll az angol nyelvű Wikipedia oldalukon.

A Poliloop szerint az általuk kidolgozás alatt lévő megoldásra azért van szükség, mert egyre egyértelműbben látszik, hogy hiába vannak egyre komolyabb törekvéseink az újrahasznosításra, az évente globálisan termelt 300 millió tonna műanyag hulladéknak még mindig csak kis százaléka kerül a szelektív gyűjtőkbe, és kap esélyt a második életre. Így egyre biztosabban látszik, hogy az újrahasznosító mozgalmak, noha hasznosak, önmagukban nem lesznek elegendőek a probléma megoldására.

Az alapítók szerint találmányuk egy gyorsan alkalmazható megoldást kínál az égető problémára. A legjobb pedig az benne, hogy az eredetileg környezetidegen anyagot – a műanyagot – gyakorlatilag beépíti a táplálékláncba. Így az úgy viselkedhet, mintha egy természetes, a természetben helyet kapó és lebomló anyag lenne.

Szintén hatalmas előny még, hogy a baktériumkoktél eddig minden, a csapat által kipróbált műanyagon működik. Vagyis nincs szükség válogatásra, tisztításra, feldolgozásra, az egész folyamat gyors és költséghatékony lehet.

A lebontott műanyag, miután a baktériumok feldolgozták, természetes organikus anyaggá válik. A benne lévő anyagok, mint amilyen például a szén, biomasszaként megköthetőek, az így kapott anyagot például termőföldek javítására is lehet használni, amivel két legyet üthetnénk egy csapásra. Egyrészt orvosolhatnánk az egyre égetőbb műanyag-problémát, másrészt az egyre kevesebb jó minőségű termőföld kérdésén is segíthetnénk.

VIDEO Íme a 10 legolcsóbb szobanövény, amit imádni fogsz

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!