Ne lépj be a személyes térbuborékába! Kiábrándító testbeszéd randi alatt

Ne lépj be a személyes térbuborékába! Kiábrándító testbeszéd randi alatt

Címlap / Szerelem / Párkapcsolat / Ne lépj be a személyes térbuborékába! Kiábrándító testbeszéd randi alatt

A mások iránti vonzódásunk nagy része első benyomásokon alapul. Ez a kezdeti benyomás meghatározhatja az idegenekkel folytatott interakcióink jövőbeni alakulását – be- vagy kikapcsolhatja a vonzalmat.

Mások megjelenése és nonverbális jelzései nagy hatással vannak ránk, így arra is, hogy vonzónak találunk-e valakit, vagy éppen nem – mondja dr. Ronald E. Riggio pszichológus.

Természetesen a szociálpszichológiában nagyon sok kutatást végeznek arról, hogy a vonzerő – szépség vagy jóképűség – mennyire befolyásolja az első benyomást. A fizikai vonzalom azonban csak egy dolog: a nonverbális jelek nagyban meghatározzák, hogy a kezdeti vonzalom tovább fejlődik-e, vagy egy rossz mozdulat hatására azonnal el is hal bennünk.

De mik azok a nonverbális vagy testbeszéd jelek, amelyek azonnal kikapcsolják a vonzalmunkat?

Ápolatlanság

A piszkos, zsíros haj, a szennyeződés a körmök alatt, a koszos ruhák vagy ha valaki egyértelműen nem zuhanyzott egy ideje, az nem meglepő módon gyorsan letöri a randipartner lelkesedését. Amikor a nonverbális jelekről van szó, nem biztos, hogy a megjelenésünk az első, ami eszünkbe jut, pedig ez rengeteg dolgot elárul rólunk.

Hangnem

Akár a hangerő, a túl erőteljes, agresszív vagy éppen az erőtlen, nyöszörgő, panaszkodó hang is kiábrándító lehet. Ugyanilyen lelombozó benyomást kelthetnek a „furcsa” hangok, például a horkantások, az indokolatlan torokköszörülés vagy a nyögdécselés. Természetesen a legfontosabb az, hogy a partnerünk mit mond, de azért az sem mindegy, hogy hogyan mondja.

Kiábrándító testbeszéd
niann/depositphotos.com

Testtartás

A lerogyott vállak, a kellemetlen tartás, az ideges mozgolódás mind kiábrándító lehet. A rossz testtartás azt a benyomást keltheti, hogy az illetőnek nincs magabiztossága, és hogy nem tesz túlságosan sok energiát az interakcióba.

Szemkontaktus

Sem a túl sok, sem a túl kevés nem éppen megnyerő. A földre bámulás és a szembe nézés elutasítása egyaránt bizalomhiányra vagy érdektelenségre utal. A túl sok szemkontaktus vagy az ember testére való túlzott figyelés viszont szintén inkább taszító lehet, sőt kellemetlen helyzetbe hozhat.

Negatív arckifejezések

A csábítás nonverbális jelzéseinek tanulmányozása során az egyetlen következetes megállapítás az volt, hogy azok, akik nem jók a nonverbális kommunikációban, hajlamosak voltak negatív arckifejezéseket mutatni (pl. homlokráncolás; dühös arcok; szomorú arcok), amikor csábítással próbálkoztak. A pozitív arckifejezések nemcsak javítják a megjelenésé, hanem pozitívabb, derűsebb hangnemet adnak az interakciónak.

Kiábrándító testbeszéd jelek
HayDmitry/depositphotos.com

Személyes tér és érintés

A szemkontaktushoz hasonlóan fontos szabályozni, hogy milyen messze vagy távol áll valaki tőlünk, és hogy megérint-e és hogyan érint meg bennünket. Van egy személyes térbuborékunk, amelynek megsértése szorongó érzést kelt bennünk. Ha vágyunk a közelségre, akkor ennek a buboréknak a „megsértése” nem szorongást, hanem izgalmat kelt bennünk.

Ehhez viszont megfelelő időzítésre van szükség, másként a személyes terünkbe való behatolás gyorsan rossz vágányra teszi a randit. Ugyanez a helyzet az érintéssel. Pozitív körülmények között a vállunk jóindulatú megérintése rendben lehet, de a nem kívánt érintés azonnal kikapcsolhatja a bontakozó vonzalmat. Ha már az érintésről beszélünk – a túl sok az önérintés, például a zsebbe tett kéz, a kezek állandó dörzsölgetése vagy tördelése szintén lehangoló.

VIDEO Jobb ember vagy, mint hinnéd, ha ez az 5 dolog jellemző rád

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!