Kutyafajták és jellemző betegségeik

Kutyafajták és jellemző betegségeik

Címlap / Életmód / Család / Kutyafajták és jellemző betegségeik

Tudtad, hogy az egyes ebtípusoknak megvannak a jellemző egészségügyi problémáik? Míg a németjuhászoknál gyakori a csípőficam, a mopszoknál akár szó szerinti szemkiesés is előfordulhat…

Szibériai husky

Ezek a szépséges szánhúzók sajnos fogékonyak a bőrt és a szőrzetet érintő autoimmun betegségekre, melyek többnyire a fejrészen okoznak panaszt.
Amennyiben tehát kopasz foltot észlelsz a kutyusod füle, szeme, orra vagy szája környékén, ne habozz: vidd állatorvoshoz. Kortizol, illetve szteroid tartalmú szerekkel kezelhető a probléma.

Buldog

A kis orrlyukak, a hosszú szájpadlás és a szűk légcső megnehezítik a levegő áramlását, ezért a buldogok többnyire horkolnak álmukban. Bár ez a jelenség aranyos és vicces, valójában olyan oxigénhiányos állapothoz vezethet, mint az embereknél.
Így ha az ebed hortyogása szélsőséges mértéket ölt, irány a doki! Rendszeres testmozgással tehetsz a légutak jobb átjárhatóságáért.

Mopsz

Hatalmas, kidülledő szemük teszi őket cukivá, ám ez a tulajdonság komoly veszélyeket rejt. Sajnos előfordulhat, hogy más kutyákkal történő verekedés közben a látószerv egyszerűen kiesik a helyéről.
Célszerű tehát megelőzni a harcot, de ha mégis bekövetkezik a baj, őrizd meg a lélekjelenléted: egy kendővel takard el a sérült szemet, majd rohanj az állatorvoshoz, aki visszailleszti a helyére. A látás visszanyerésének ideje a sérülés súlyosságától függ.

Németjuhász

E fenséges fajta egyedei hajlamosak a csípőficamra. Ez az állapot azt jelenti, hogy a csípőízületek nem illeszkednek megfelelően, ami fájdalmat, gyulladást és mozgáskorlátozottságot eredményezhet.
Ha németjuhász kölyköt vásárolsz, kérdezd meg a tenyésztőt, hogy a szülőpár átesett-e a megfelelő szűrővizsgálatokon, mert a probléma genetikai eredetű!

Labrador

A labradorok roppant hízékonyak. Megfelelő mozgás mellett karcsú és izmos testük lehet, ám ha nem áll rendelkezésükre elég tér, vagy túl sokat kapnak enni, szinte rögtön elkezdenek „pocakosodni”.
A megelőzés a legjobb megoldás, de ha már észleled a túlsúlyt a kutyádnál, mérsékeld a táp mennyiségét, illetve dúsítsd répával, zöldbabbal és almával!

Beagle

Gyakori náluk az epilepszia, mely egy izomösszehúzódási rohamokkal járó idegrendszeri betegség. Általában fél- és hároméves koruk között jelentkezik először.
Sajnos gyógyíthatatlan, ám kezelhető állapot. Amennyiben havonta egyszeri alkalomnál gyakrabban figyelhetőek meg a panaszok, mindenképpen orvosi kezelés szükséges.

Boxer

A boxereknél sajnos növekedett tumorkockázattal kell számolni, elsősorban a nyirokrendszer és a bőr tekintetében.
Amikor simogatod az ebed, fordíts kiemelt figyelmet az esetleges csomókra és kitüremkedésekre, mivel az időben felismert baj jó eséllyel gyógyítható!

Tacskó

Sajátos testfelépítésük, hosszú hátuk miatt hajlamosabbak a gerincgondokra. A megelőzés legfontosabb eszköze a megfelelő testsúly fenntartása, hiszen ha kutyusodnak nem kell plusz súlyt cipelnie, kevesebb terhelés éri a csontjait és ízületeit. A tacskóknak célszerű minél kevesebbet ugrálniuk és lépcsőzniük, de a rendszeres séta nagyon jót tesz nekik.Teljesen egészséges kutyusnál is rendkívül fontos, hogy évente megkapják a kötelező oltást, illetve háromhavonta a testsúlyuknak megfelelő mennyiségű féreghajtó tablettát. Ne feledd, hogy a kedvenced nem tudja közölni, pontosan hol fáj neki, ezért kiemelt figyelmet kell fordítanod a tünetekre utaló jelekre, úgymint az étvágytalanságra és az egyéb szokásváltozásokra!

VIDEO A csillagjegyek stresszkezelése a legrosszabbtól a legjobbig

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!