Külön kassza vagy közös bankszámla? Egymásra utaltság és függetlenség a párkapcsolatban

Külön kassza vagy közös bankszámla? Egymásra utaltság és függetlenség a párkapcsolatban

Címlap / Szerelem / Párkapcsolat / Külön kassza vagy közös bankszámla? Egymásra utaltság és függetlenség a párkapcsolatban

Amikor egy pár összeházasodik, az esetek többségében „összerakják, amijük van”, tehát a pénzügyeik is összefonódnak. Közösen fizetik a számlákat és tesznek félre, amit többnyire egy közös bankszámlán vezetnek. Sokak számára ez az együttélés természetes velejárója, de egyre több pár mond erre nemet, és jelenleg a fejlett országokban a házaspárok egynegyede vezeti pénzügyeit párjától külön. Ha házasodni készülsz, vagy egy komoly kapcsolatban élsz, az alábbi pro és kontra érvek segíthetnek eldönteni, neked mi a megfelelő.

A közös bankszámla előnyei között szerepel, hogy – mivel két fizetés megy rá – szinte biztos, hogy a pár mindkét tagja tud levenni pénzt, amikor szüksége van rá. A bankok az ilyen számla nyitásakor kedvezményeket adnak, például nagyobb hitelkeretet. Kicsit morbid, de érdemes megemlíteni, hogy valamelyik fél halálakor közös számla esetén nem kell végrendeletet és különböző iratokat bemutatni, a másik fél minden további nélkül továbbra is hozzáférhet a közös pénzhez. Egy közös bankszámlán továbbá könnyebb nyomon követni a háztartás kiadásait és a közös megtakarításokat.

Mik a hátrányai?

A hátrányok között elsősorban azt kell megemlítenünk, hogy sokak számára a közös számla nyitása a függetlenség elvesztésének érzésével jár, külön számlákkal viszont mindkét fél megtartja önállóságát és a szabadságot bevételei felett. Ha például a feleség szereti ruhákra költeni pénzét, a férj pedig elektronikus kütyükre, ebből nincs vita, amennyiben mindenki a saját forrásait használja hobbija finanszírozására.

Sok veszekedés oka lehet az, ha megfelelő kommunikáció hiányában a felek csak akkor szembesülnek párjuk költekezésével, amikor kézhez kapják a közös bankszámla kivonatát.

Szintén probléma forrása, ha a pár valamely tagja olyan teherrel lép be a házasságba, mint például diákhitel, gyerektartás, vagy valamilyen egyéb törleszteni való kölcsön. Ha ezeket a közös kasszából kívánják fizetni, könnyen neheztelés lehet a vége. Ezen veszekedések elkerülésére a házaspárnak előre le kell fektetnie pénzügyi életük jövőbeli szabályait. Legegyszerűbb ilyenkor úgy dönteni, hogy mindenki maga fizeti a saját tartozásait, amit a házasságba hozott, de ezt megbonyolíthatják olyan helyzetek, amikor az egyik fél fizetésképtelen állapotba kerül, például azzal, hogy elveszíti munkáját, vagy éppen GYES-re megy.

A közös bankszámla szakítás esetén is kellemetlen szituációt teremthet, hiszen a pár bármely tagja a másik beleegyezése nélkül vehet le pénzt, és amennyiben nem sikerült békésen megegyezni arról, kit milyen összeg illet, ez csúnya helyzeteket szülhet.

Az arany középút

Az ilyen viták elkerülése érdekében sokan választják azt a megoldást, hogy meghagyják saját, külön bankszámlájukat és nyitnak egy közöset. Utóbbira havi szinten utalhatnak mindketten egy előre megbeszélt összeget és fizethetik róla a közös hitel, háztartás és/vagy gyerekek kiadásait, ahogy a családi megtakarítást is ide gyűjthetik. Ez a lehetőség tulajdonképpen magában foglalja a közös és a külön kassza előnyeit is és remek módja annak, hogy ne keveredjenek össze a külön pénzügyek, illetve szakítás esetén se legyen probléma.

Mielőtt financiálisan is összekötjük életünket a párunkkal, az alábbi kérdéseket mindenképpen érdemes megbeszélni:

  1. Az együtt felvett hitel(ek)-et ki milyen mértékben viseli
  2. Közös megtakarítások és befektetések kezelése
  3. Ki milyen arányban száll bele az élelmiszer, tisztítószerek és egyéb kiadások fizetésébe
  4. Közüzemi számlák és a közös lakással járó költségek (csőtörés, felújítás, stb.) fizetésének eloszlása
  5. Váratlan kiadások terhének viselése

Nem túl romantikus megbeszélés, de ha lefektetjük közös pénzügyeink alapjait, a jövőben rengeteg bosszúságtól védhetjük meg magunkat. Ezeket a szabályokat akár párévente újra is tárgyalhatjuk és változtathatunk rajtuk, annak függvényében, hogy hogyan működne hatékonyabban vagy igazságosabban. A kommunikáció – mint a házasság minden terén – itt is kifizetődő.

Kép forrása: photographee.eu/depositphotos.com

VIDEO Jobb ember vagy, mint hinnéd, ha ez az 5 dolog jellemző rád

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!