A keményfa bútorok karbantartása

A keményfa bútorok karbantartása

Címlap / Otthon / Háztartás / A keményfa bútorok karbantartása

Fehér gyűrűk, karcolások vagy foltok vannak a tömörfa bútorodon? Lássuk a legjobb házi megoldásokat, amelyekkel újra gyönyörűvé varázsolhatod tömörfa bútoraidat.

A nedvesség és a keményfa

A frissen vágott fa természetes állapotában még vizes. A bútoroknak szánt fákat körültekintően szárítják, megtartva bennük annyi nedvességet, hogy a bútorok bírják az otthonunkban levő relatív páratartalmat. A nem minőségi fa bútorok kész állapotukban is cserélik a nedvességet a levegővel. Mint a bőrünk, a fa is elveszti nedvességgét a száraz levegő hatására, ettől összeszűkül és rontja a fiókok és szekrények mechanikáját. A minőségi tömörfa bútorok azonban nem válaszolnak a páratartalom hatásaira, persze az extrém körülményekre nincsenek felkészítve. Ezért vigyázzunk a következőkre:

– mindig tartsuk a helyiség páratartalmát 25-35 százalékon

– kerüljük a radiátorok, kandallók mellé való elhelyezésüket

– ne tegyük ki a kemény bútorokat a közvetlen napfénynek, ezért használjunk sötétítőket

– a levehető asztallapokat ne tartsuk nedves pincében, inkább egy emeleti szekrényben, ahol azonos a páratartalom

Bútorápolás

Meglepő, de a bútorokat szerető gondoskodással kell ápolni, mint egy szobanövényt. Íme néhány tipp:

– szerezz be faápoló szert és egy puha ronggyal alaposan törölgesd végig, heti egyszer

– a fafelületeket meg lehet tisztítani egy enyhe, nem lúgos szappanos vízzel. Majd egy nedves szivaccsal töröld le a habot és egy száraz ronggyal töröld szárazra.

– a keményfa felületek alkalmi viaszolásban vagy polírozásban kell részesüljenek. Ez a szer általában viasz alapú paszta formájában kapható, amelyet 6-12 havonta kell alkalmazni.
Karcolások kezelésé a fa típusa szerint

– A sötét fából készült bútorokon keletkező karcolásokat sötét cipőkrémmel lehet hatékonyan eltűntetni. A gyermekek által használt zsírkréta vagy filctoll is megteszi.

– A cseresznye bútorok karcolásait vöröses cipőkrémmel kenjük be, persze csak ha megegyezik a fa színével, de egy ecsettel felvitt sötét jód is kíváló.

– A világos fákat kezeljük természetes színű cipőkrémmel, vagy jódot keverjünk el egyenlő százalékban denaturált alkohollal és ezzel ecseteljük be.

Folteltávolítás

Bár számtalan megoldás létezik a bútorok foltjainak eltávolítására, általában mindegyik károsítja a fát. Ha az egyszerű szappanos víz nem segít, akkor jobb ha szakemberre bízzuk.

– Pohár okozta víz gyűrűk: a fehérség a lakkfelületen van, nem a fán. Fedjük le a foltot egy tiszta vastag itatóssal, nyomjuk meg egy meleg vassal, ha még nem tűnt el, ismételjük meg. Másik megoldás, hogy dörzsöljük be olajjal vagy majonézzel, esetleg fehér fogkrémmel. Töröljük szárazra.

– Fehér foltok: keverjünk össze cigaretta hamut citromlével, majd mártsunk bele egy puha rongyot és dörzsöljük át a felületet. Töröljük szárazra és viaszos bútorápolóval fényezzük ki.

– Alkohol vagy tej foltok: dörzsöljünk viasz pasztát a foltra ujjainkkal. Másik megoldás ha lenmagolajjal kenjük be. Töröljük szárazra és fényezzük ki bútorápolóval.

Egyéb házi balesetek kezelése:

– Cigaretta égés: dörzsöljük be a foltot lenmagolajjal, vagy viaszos pasztával, míg a folt eltűnik.

– Hő foltok:  egy puha rongyot mártsunk kánforozott olajba és dörzsöljük be vele a foltot, vagy egyszerűen dörzsöljük be extra puha gyapjú ronggyal.

– Körömlakk: itassuk fel azonnal, majd dörzsöljük be viaszba mártott nagyon puha ronggyal. Töröljük szárazra.

– Festék foltok: ha vízben oldódó festék, akkor a szappanos víz megfelelő. Ha olajfesték, akkor töröljük szárazra és áztassuk lenolajjal míg felpuhul és óvatosan kaparjuk le egy késsel. Töröljük le lenolajjal.

– Viasz: csomagolj jégkockákat egy ruhába, tedd a foltra, majd a körmöddel vagy egy hitelkártyával pattintsd le róla.

A keményfa bútorok csodálatosak, generációkon keresztül megőrzik értéküket, ha megfelelő képpen ápoljuk őket. 

– A forró tányérokat, vizes poharakat, körömlakkot és egyéb veszélyes tárgyat ne tartsuk rajtuk. 

– Vigyázzunk továbbá, hogy a lámpák, dísztárgyak ne okozzanak rajta karcolásokat. 

– Amikor elmozdítjuk a bútort emeljük, ne húzzuk. 

– A fiókokat és ajtókat óvatosan nyissuk/csukjuk.

VIDEO Ezek a szerencsehónapjaid 2024-ben

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!