7000 éves civilizáció a szomszédban. Mit tudunk róluk?

7000 éves civilizáció a szomszédban. Mit tudunk róluk?

Címlap / Kikapcsolódás / Szórakozás / 7000 éves civilizáció a szomszédban. Mit tudunk róluk?

Moldovában, Romániában és Ukrajnában feltárt az ősi városok fejlett építési technikákról és egy nagy népességgel bíró, elfeledett kultúráról árulkodnak.

„Ismerik Jules Verne könyvét, a Titokzatos szigetet, ahol az emberek egy szigeten találják magukat, és elkezdenek civilizációt építeni?” – kérdezte Mykhailo Videiko, az ukrán Borys Grinchenko Kijevi Egyetem régésze a BBC-től, amikor a különleges felfedezésről mesélni kezdett.

De itt ez nem kitalált történet. Ez egy igazi történet.” A Cucuteni-Trypillia ókori civilizációjának történetét már kétszer is elhallgattatták: egyszer az idő vitte feledésbe, egyszer pedig a politika intett csendet körülötte, most azonban újra megtalálta a hangját, hogy elmesélje, amit tudni érdemes róla.

wikimedia commons

Évezredekkel ezelőtt kezdődött

Trypillia története 7000 évvel ezelőtt kezdődött a mai Kelet-Európában, elsősorban Moldovában, Romániában és Ukrajnában. A feltárt települések a modern régészeknek az egyik legkorábbi ismert urbanizációs példát kínálják, és arról árulkodnak, hogy a város népessége az egymillió főt is meghaladhatta.

Trypillia lakosságának „sikerült megvalósítania korának szinte minden technológiai újítását” – mondta a Videiko. A fejlett kemencékben a kifinomult mintákkal és színekkel díszített kerámiákat készítették, melyek jellegzetességei voltak a városnak. Az építési technikák akár 700 négyzetméteres épületek létrehozását is lehetővé tették. A talált tárgyak olyan kultúrát jeleznek, amely istennőket imádott.

Trypillia kutatást kezdetben a Szovjetunió vette át, amely régészeti projekteket finanszírozott. A kommunista tisztségviselők párhuzamot ragadtak a lenyűgöző ősi civilizáció és a marxista ideológia között, amely egy magántulajdon és osztály nélküli társadalmat hirdetett. Úgy gondolták, hogy „Trypillia csodálatos illusztrációja egy osztály előtti, osztály nélküli társadalomnak vagy primitív kommunizmusnak” – mondta a Videiko. De amikor arra utaló jeleket találtak, hogy a Trypillia talán nem az az osztálytalan utópia volt, aminek először tűnt, a dolgok gyorsan megváltoztak.

Twitter, Faces of Ancient Europe

„Ahogy a régészek egyre mélyebbre ástak, elkezdték felfedezni a Trypillia civilizáció megasitjait. Elkezdték megtalálni ezeket a hatalmas épületeket. És felmerütl a kérdés: létrehozhat-e ilyet egy osztályok nélküli társadalom?“ – mondta Videiko.

VIDEO 10 ecset, ami nélkül lehet sminkelni, de nem érdemes

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

Oldalak: 1 2

»