Bár a különböző lekvárok elkészítése nem éppen a türelmetlenek kedvenc időtöltése, és valljuk be, a hőség sem áll az oldalunkon, már ami a pozitívumokat illeti, de mégis, a nyári rituálék egyik közkedvelt momentuma a lekvárfőzés. Az ínycsiklandó gyümölcslekvárokkal számos dolog ízesíthető, sütemények és édességek tucatjai állnak rendelkezésünkre, melyek hívogatóan várják, hogy megtöltsük őket lekvárral. Úgyhogy, élő a befőttesüvegekkel és lekvárfőzésre fel!
Az egyes lekvárfajták között külön csoportot képez a mennyei szilvalekvár, mely a gyümölcs aprított húsából készül, a végeredmény pedig ízletes kékes-barnás színű kenhető csoda. Míg más lekvárok többféle gyümölcsmixből is készülhetnek, úgy a szilvalekvár alapanyaga csakis a szilva, melyen kívül más gyümölcs nem is adható igazán a lekvárhoz. Akkor lesz igazi szilvalekvár a szilvalekvár, ha csak és kizárólag a lila gyümölcs alkotja.
A szilvalekvár csodás hatásai egészségünkre
A nem csupán önmagában, hanem lekvárként is nagyon finom szilva számos jótékony hatással van szervezetünk egészére nézve. Gazdag A-, C- és E-vitaminban, illetve antioxidánsokban, melynek segítségével felveszi a harcot a szabadgyökökkel szemben, így a rákmegelőzés egyik fontos alappillére.
A szilva fogyasztását – így a lekvárt is – sokszor ajánlják vérszegényeknek, ugyanis nagyon gazdag vasban, de mellette sok magnéziumot, káliumot és kalciumot is tartalmaz. Mivel a szilva bővelkedik rostokban, ezért emésztésünket jótékonyan befolyásolja és beleink általános állapotára is pozitív hatást gyakorol.
A szilva, a benne lévő anyagoknak köszönhetően jó hatással van az agyműködésre és serkenti az idegrendszert is. Rendszeres fogyasztásával elkerülhetjük a szív- és érrendszeri panaszok kialakulását is, hiszen normalizálja a szívritmust, jótékony a vércukorszint szempontjából is, és nem elhanyagolható az sem, hogy rendkívüli immunerősítőként is ismeretes.
Íme a mennyei tartósítószer- és cukormentes szilvalekvár receptje
Az előkészületek során mindig szerezzünk be megfelelő mennyiségű befőttesüveget, ne az elrakáskor realizáljuk, hogy kevés a szilvalekvárnak a helyünk. A szilvaszemeket mindig úgy válasszuk ki a folyamathoz, hogy egészségesek, szép nagyok és érettek legyenek és ne találjunk rajtuk sérülést. Akár cukormentes, akár cukorral ízesített verziót készítünk, mindig nagyon figyeljünk oda, hogy nehogy leégjen a lekvár. A szilvalekvár különösen hamar oda tud kozmálni. Folyamatosan figyeljük a főzés alatt és sűrűn kavargassuk meg. Az átlagos főzési idő körülbelül 5-6 óra, de ez mennyiségtől is függ.
Magozzunk ki kb. 800-1000 gramm szilvát, és vágjuk kisebb darabokra, esetleg negyedeljük őket. Egy magasított, vastag falú edényben tegyük fel és kb. 4-5 órán át főzzük. Ügyeljünk rá, hogy alacsony vagy közepes lángon készítsük, és folyamatosan kevergessük! Hintsük meg ízlés szerint fahéjjal.
A cukormentes szilvalekvárhoz nem szükséges külön édesítőt adjunk, hiszen a szilvának eleve magas a cukortartalma, így finom édes lesz a végeredmény is. Amennyiben rásegítenénk mégiscsak az édesítésre, de nem szeretnénk cukrot hozzáadni, tehetünk bele nyírfacukrot is. Onnan tudjuk, hogy ideális állapotú már a lekvár, hogy a lábasban, ha húzunk a fakanállal egy csíkot az edény alján, nem folyik össze a massza.
Ha készen van, jól záródó befőttesüvegbe öntjük, majd rátesszük a tetőt és azzal együtt megfordítjuk, ezzel meggyőződünk róla, hogy nem levegős. Ezután visszafordítjuk és száraz dunsztba hagyjuk kihűlni. Ízlés szerint bármihez fogyaszthatjuk, hiszen a szilvalekvár olyan sokoldalú csemege, melyet rengeteg süteményhez és édességhez kiválóan illik.
Nyitókép: Secha6271/istockphoto.com